
NS en vakbonden bereiken akkoord over nieuwe cao
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de NS hebben woensdagochtend een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Dat meldt FNV-bestuurder Henri Janssen. De partijen hebben onder meer afgesproken dat de lonen per 1 maart van dit jaar met 4 procent stijgen. Op 1 maart volgend jaar komt daar een salarisverhoging bij van 3 of 3,5 procent, afhankelijk van de functiegroep waarin een medewerker zit. Een woordvoerder meldt dat stakingen door FNV voorlopig van de baan zijn.
Ook een zwaarwerkregeling is onderdeel van het afsprakenpakket. Werknemers die dertig jaar of langer zwaar werk hebben gedaan, kunnen onder voorwaarden drie jaar eerder stoppen met werken. Verder krijgen NS-medewerkers die nu nog tot na hun 63e nachtdiensten draaien vanaf volgend jaar de mogelijkheid hiervan vrijgesteld te worden. Als de bedrijfsvoering dit "niet meteen toelaat", komt degene die het langst bij de NS werkt het eerst in aanmerking voor de regeling.
De bonden en de NS praten al maanden over een nieuwe cao. Eerder dit jaar staakte personeel van de spoorvervoerder vier keer uit onvrede over het bod van de NS. In het laatste eindbod van het bedrijf zouden de lonen van 1 maart 2025 tot 1 maart 2027 met 6,75 procent stijgen. In het akkoord dat woensdagochtend werd bereikt na een nacht onderhandelen, is een hoger percentage afgesproken.
Stemmen
Volgens Janssen kunnen FNV-leden de komende tijd stemmen over het akkoord. Over enkele weken wordt waarschijnlijk bekend of zij ermee instemmen. De vakbondsbestuurder weet nog niet of zij dit zullen doen. "Daar gaan de leden over. Dit is het maximaal haalbare."
"Het is goed dat we nu een akkoord hebben bereikt waarmee we samen vooruit kunnen", reageert een woordvoerder van de NS.
Leden van VVMC, de grootste vakbond onder NS-medewerkers, gaan volgende maand ook stemmen over het voorstel van de spoorvervoerder. Als zij ermee instemmen, wordt volgens de woordvoerster niet meer gestaakt. "Anders gaan we even kijken wat er dan gaat gebeuren." Mogelijk wordt dan alsnog gestaakt, voegt ze toe.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - FNV hoopt donderdag een cao-akkoord te bereiken met sjorbedrijven ILS en Matrans. Dit meldt FNV-bestuurder Niek Stam na onderhandelingen op dinsdag.
15 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De huidige golf van investeringen in kunstmatige intelligentie (AI) doet denken aan de internetzeepbel van eind jaren 90. Daarvoor waarschuwde hoofdeconoom Pierre-Olivier Gourinchas dinsdag bij de presentatie van de nieuwe ramingen van het fonds.
16 minuten geledenNEW YORK (ANP) - General Motors (GM) behoorde dinsdag tot de dalers in New York. Het autoconcern achter merken als Chevrolet, Cadillac en GMC waarschuwde dat de kwartaalcijfers, die volgende week naar buiten komen, worden gedrukt door een last van 1,6 miljard dollar. Dat komt doordat de plannen voor elektrische auto's niet volgens plan verlopen. Het aandeel verloor 1,4 procent.
25 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De EU werkt samen met leiders van de G7-landen aan een gezamenlijke reactie op China's "ongegronde" exportbeperkingen op zeldzame aardmetalen, zei EU-handelscommissaris Maroš Šefčovič dinsdag.
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Nederland profiteert ervan dat het iets beter gaat met de wereldeconomie dan eerder voorzien. Dat denkt het Internationaal Monetair Fonds (IMF), dat zijn raming voor zowel de Nederlandse economie als de wereld als geheel dinsdag licht heeft verhoogd omdat de schade van de handelsoorlog tot nu toe meevalt. De voorspellingen zijn wel weer aan veel onzekerheid onderhevig. Heffingen waarmee alleen is gedreigd en die niet daadwerkelijk zijn ingevoerd, zijn niet in de berekeningen meegenomen.
59 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken gaat zijn hoofdkantoor in Amsterdam reorganiseren, waarbij ongeveer vierhonderd banen worden geraakt. "De veranderingen op het hoofdkantoor maken deel uit van bredere initiatieven om een wendbaardere, eenvoudigere en meer verbonden organisatie te creëren, gericht op groei en innovatie", meldt het bedrijf.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse economie blijft over het algemeen weerbaar, hoewel er tekenen zijn van een afzwakkende arbeidsmarkt in de Verenigde Staten. Dat zegt topman Jamie Dimon van JPMorgan Chase in een toelichting op de kwartaalresultaten van de grootste bank van de Verenigde Staten. Dimon stelt ook dat er een verhoogde onzekerheid is door de geopolitieke situatie, de handelsonrust, inflatie en ook de hoge waarderingen op de aandelenbeurzen die naar recordstanden zijn gestegen.
2 uur geleden