Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open
PARIJS (ANP) - De deuren van de Notre-Dame zijn zaterdagavond ceremonieel heropend, vijf jaar nadat een brand grote schade aan de Parijse kathedraal had aangericht. Aartsbisschop Ulrich van Parijs sloeg na de Heilige Maagd te hebben aangeroepen met zijn staf op de deuren van de gerestaureerde kerk, waarna die openzwaaiden. Daarop leidde hij president Emmanuel Macron en diens echtgenote onder koorgezang naar binnen, waar talrijke staatshoofden en regeringsleiders wachtten.
"We zijn hier. De wereld kijkt naar ons. Laten we de Notre-Dame heropenen!" schreef Macron op X, terwijl de aartsbisschop de openingshandelingen verrichtte en de kerkklokken voor het eerst in vijf jaar luidden.
Binnen benadrukte Macron in zijn toespraak dat de kerk grotere verwoesting bespaard was gebleven dankzij de moed van brandweerlieden die de "gevel beklommen, in het vuur doken en voorkwamen dat de zestien klokken vielen". De restauratie, was volgens hem alleen mogelijk door de samenwerking van vele honderden mensen. "We moeten deze les in breekbaarheid, nederigheid en wilskracht koesteren en nooit vergeten dat ieder mens telt", zei hij.
Onder de genodigden in de kerk waren brandweerlieden die hielpen bij het blussen en ambachtslieden die meewerkten aan de restauratie. Zij kregen een minutenlange ovatie van de andere gasten.
Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen tegen de regering en het aftreden van premier Michel Barnier. Met de feestelijkheden zaterdag zal Macron hopen de politieke crisis enigszins naar de achtergrond te drukken. "We hebben herontdekt wat grote naties kunnen: het onmogelijke bewerkstelligen", zei Macron.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft Adam Telle benoemd tot de nieuwe minister van het Leger. Dat meldt Trump op Truth Social.
28 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis heeft donderdag een website gelanceerd met klassieke arcadevideogames, waarin onder meer spelers migranten kunnen uitzetten en een grensmuur kunnen bouwen. Mensenrechtenorganisaties uiten kritiek.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De werkzaamheden voor de bouw van de monumentale triomfboog die de Amerikaanse president Donald Trump in Washington wil laten oprichten, zullen "binnen twee weken" van start gaan. Dat schrijft de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum op X.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het beperken van het poststemmen. Een lagere rechter blokkeerde zijn plannen, maar Trump wil dat het hoogste hof die beperking toch toestaat, voor de tussentijdse verkiezingen van november.
5 uur geledenNICOSIA (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben voor de kust van Noord-Cyprus nog een lichaam geborgen nadat afgelopen weekend een hogesnelheidsveer was gezonken. Daardoor staat het dodental nu op tien. Nog achttien mensen worden vermist.
6 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben donderdag sancties opgelegd aan vijf Cubaanse bedrijven en een kleinzoon van voormalig president Raúl Castro. De Amerikaanse regering van Donald Trump wil zo de economische druk op het communistische eiland opvoeren.
8 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht de Amerikaanse onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner ergens in de komende dagen te ontmoeten in Kyiv. Zij kwamen nog niet eerder naar Oekraïne om daar te praten over het einde van de oorlog met Rusland.
8 uur geleden