Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open
PARIJS (ANP) - De deuren van de Notre-Dame zijn zaterdagavond ceremonieel heropend, vijf jaar nadat een brand grote schade aan de Parijse kathedraal had aangericht. Aartsbisschop Ulrich van Parijs sloeg na de Heilige Maagd te hebben aangeroepen met zijn staf op de deuren van de gerestaureerde kerk, waarna die openzwaaiden. Daarop leidde hij president Emmanuel Macron en diens echtgenote onder koorgezang naar binnen, waar talrijke staatshoofden en regeringsleiders wachtten.
"We zijn hier. De wereld kijkt naar ons. Laten we de Notre-Dame heropenen!" schreef Macron op X, terwijl de aartsbisschop de openingshandelingen verrichtte en de kerkklokken voor het eerst in vijf jaar luidden.
Binnen benadrukte Macron in zijn toespraak dat de kerk grotere verwoesting bespaard was gebleven dankzij de moed van brandweerlieden die de "gevel beklommen, in het vuur doken en voorkwamen dat de zestien klokken vielen". De restauratie, was volgens hem alleen mogelijk door de samenwerking van vele honderden mensen. "We moeten deze les in breekbaarheid, nederigheid en wilskracht koesteren en nooit vergeten dat ieder mens telt", zei hij.
Onder de genodigden in de kerk waren brandweerlieden die hielpen bij het blussen en ambachtslieden die meewerkten aan de restauratie. Zij kregen een minutenlange ovatie van de andere gasten.
Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen tegen de regering en het aftreden van premier Michel Barnier. Met de feestelijkheden zaterdag zal Macron hopen de politieke crisis enigszins naar de achtergrond te drukken. "We hebben herontdekt wat grote naties kunnen: het onmogelijke bewerkstelligen", zei Macron.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Verschillende Amerikaanse organisaties voor gezondheidszorg zijn naar de rechter gestapt, omdat de aanbevolen lijst voor vaccinaties voor kinderen is ingekort. Dat meldt The Washington Post.
41 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De Australische stad Sydney heeft dinsdag 34 stranden afgesloten voor bezoekers vanwege vier aanvallen door haaien in twee dagen tijd, aldus plaatselijke autoriteiten.
42 minuten geledenLONDEN (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump ondermijnt in toenemende mate de mensenrechten. Daarvoor waarschuwt Amnesty International in een dinsdag verschenen rapport.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering onderzoekt of het wenselijk is om sociale media te verbieden voor jongeren onder de 16 jaar, meldt de BBC.
2 uur geledenPENCO (ANP) - Het dodental door bosbranden in Chili is opgelopen tot zeker negentien mensen, aldus de autoriteiten. De regering is nog steeds bezig met grootschalige evacuaties van mensen. Meer dan dertig branden worden op dit moment bestreden. De situatie wordt bemoeilijkt door extreme hitte en sterke wind.
2 uur geledenKABUL (ANP/AFP/RTR) - Islamitische Staat (IS) heeft een aanslag op een Chinees restaurant in de Afghaanse hoofdstad Kaboel geclaimd. Daarbij kwamen volgens lokale autoriteiten een Chinees en zes Afghanen om het leven. Een niet nader gespecificeerd aantal mensen raakte gewond. IS spreekt zelf van 25 slachtoffers.
4 uur geledenNDJAMENA (ANP/AFP) - De Soedanese Rapid Support Forces zeggen "per ongeluk" in gevecht te zijn geraakt met het leger uit buurland Tsjaad. Daarbij werden volgens dat land zeven militairen gedood. De RSF zegt dat het om een fout ging en dat de paramilitairen het gemunt hadden op leden van het Soedanese leger die vanuit Tsjaad de grens zouden zijn overgestoken.
5 uur geleden