Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open

Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open

PARIJS (ANP) - De deuren van de Notre-Dame zijn zaterdagavond ceremonieel heropend, vijf jaar nadat een brand grote schade aan de Parijse kathedraal had aangericht. Aartsbisschop Ulrich van Parijs sloeg na de Heilige Maagd te hebben aangeroepen met zijn staf op de deuren van de gerestaureerde kerk, waarna die openzwaaiden. Daarop leidde hij president Emmanuel Macron en diens echtgenote onder koorgezang naar binnen, waar talrijke staatshoofden en regeringsleiders wachtten.

"We zijn hier. De wereld kijkt naar ons. Laten we de Notre-Dame heropenen!" schreef Macron op X, terwijl de aartsbisschop de openingshandelingen verrichtte en de kerkklokken voor het eerst in vijf jaar luidden.

Binnen benadrukte Macron in zijn toespraak dat de kerk grotere verwoesting bespaard was gebleven dankzij de moed van brandweerlieden die de "gevel beklommen, in het vuur doken en voorkwamen dat de zestien klokken vielen". De restauratie, was volgens hem alleen mogelijk door de samenwerking van vele honderden mensen. "We moeten deze les in breekbaarheid, nederigheid en wilskracht koesteren en nooit vergeten dat ieder mens telt", zei hij.

Onder de genodigden in de kerk waren brandweerlieden die hielpen bij het blussen en ambachtslieden die meewerkten aan de restauratie. Zij kregen een minutenlange ovatie van de andere gasten.

Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen tegen de regering en het aftreden van premier Michel Barnier. Met de feestelijkheden zaterdag zal Macron hopen de politieke crisis enigszins naar de achtergrond te drukken. "We hebben herontdekt wat grote naties kunnen: het onmogelijke bewerkstelligen", zei Macron.

Meer uit Buitenland

Kunstenaar David Hockney (88) overleden

LONDEN (ANP/AFP) - De Britse kunstenaar David Hockney is op 88-jarige leeftijd overleden. Dat meldt persbureau AFP, dat zich baseert op informatie van de agent van de artiest.

19 minuten geleden
Luchthaven Hamburg ontruimd om veiligheidsincident

HAMBURG (ANP) - De luchthaven van de Duitse stad Hamburg wordt ontruimd vanwege een veiligheidsincident. Dat meldt regionale omroep NDR. Onduidelijk is nog wat er precies aan de hand is.

42 minuten geleden
Illegale grensoverschrijdingen naar de EU met 40 procent gedaald

BRUSSEL (ANP) - Het aantal illegale grensoverschrijdingen naar de Europese Unie is in de eerste vijf maanden van 2026 met 40 procent gedaald vergeleken met dezelfde periode in 2025. Dat meldt de Europese grensbewakingsdienst Frontex vrijdag op basis van voorlopige gegevens. De dienst registreerde bijna 39.000 overtochten.

1 uur geleden
BBC: tientallen Iraanse bases beschadigd door aanvallen

LONDEN (ANP) - Meer dan vijftig Iraanse militaire locaties zijn getroffen door Amerikaanse of Israƫlische aanvallen sinds het begin van de oorlog. Dat meldt de BBC, die satellietbeelden liet onderzoeken. Daarop is schade te zien aan luchtmachtbases en installaties van de marine en de Revolutionaire Garde, de gewapende steunpilaar van het islamitische regime.

1 uur geleden
Ophef na vondst cijfers in gras park VS: 'gestoord vandalisme'

WASHINGTON (ANP) - Op een grasveld in de National Mall, een belangrijk park in Washington, is vanuit de lucht een enorme verkleuring gefotografeerd die de cijfers 86 en 47 lijkt uit te beelden. De autoriteiten zien het als een mogelijk dreigement tegen president Donald Trump en hebben een onderzoek ingesteld.

2 uur geleden
Geen nieuwe rellen gemeld in Belfast na aanhoudende onrust

BELFAST (ANP) - Na dagenlange onrust lijken nieuwe grootschalige rellen in het Noord-Ierse Belfast te zijn uitgebleven. Wel woedde er donderdagavond brand bij een woning, schrijft de lokale krant Belfast Telegraph vrijdag. Volgens bronnen bij de politie lijkt sprake te zijn geweest van brandstichting en er bleef veel politie actief in de omgeving.

2 uur geleden
Eurocommissaris verwerpt kritiek ngo's op inhumaan migratiepact

NICOSIA (ANP) - Eurocommissaris Magnus Brunner (Migratie) verwerpt de kritiek van ngo's op het EU-migratiepact dat vrijdag van kracht is geworden. Die ngo's zeggen onder meer dat met het pact een einde komt aan de menselijkheid in Europa en dat fundamentele rechten met de nieuwe, strenge asielregels worden ingeperkt. Het is "juist het tegenovergestelde", zei Brunner vrijdag bij aankomst in Nicosia.

2 uur geleden