Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open

Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open

PARIJS (ANP) - De deuren van de Notre-Dame zijn zaterdagavond ceremonieel heropend, vijf jaar nadat een brand grote schade aan de Parijse kathedraal had aangericht. Aartsbisschop Ulrich van Parijs sloeg na de Heilige Maagd te hebben aangeroepen met zijn staf op de deuren van de gerestaureerde kerk, waarna die openzwaaiden. Daarop leidde hij president Emmanuel Macron en diens echtgenote onder koorgezang naar binnen, waar talrijke staatshoofden en regeringsleiders wachtten.

"We zijn hier. De wereld kijkt naar ons. Laten we de Notre-Dame heropenen!" schreef Macron op X, terwijl de aartsbisschop de openingshandelingen verrichtte en de kerkklokken voor het eerst in vijf jaar luidden.

Binnen benadrukte Macron in zijn toespraak dat de kerk grotere verwoesting bespaard was gebleven dankzij de moed van brandweerlieden die de "gevel beklommen, in het vuur doken en voorkwamen dat de zestien klokken vielen". De restauratie, was volgens hem alleen mogelijk door de samenwerking van vele honderden mensen. "We moeten deze les in breekbaarheid, nederigheid en wilskracht koesteren en nooit vergeten dat ieder mens telt", zei hij.

Onder de genodigden in de kerk waren brandweerlieden die hielpen bij het blussen en ambachtslieden die meewerkten aan de restauratie. Zij kregen een minutenlange ovatie van de andere gasten.

Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen tegen de regering en het aftreden van premier Michel Barnier. Met de feestelijkheden zaterdag zal Macron hopen de politieke crisis enigszins naar de achtergrond te drukken. "We hebben herontdekt wat grote naties kunnen: het onmogelijke bewerkstelligen", zei Macron.

Meer uit Buitenland

Verenigd Koninkrijk bevestigt militaire steun aan Saudi-Arabië

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk breidt de hulp aan Saudi-Arabië uit nu de Houthi's in Jemen aanvallen blijven uitvoeren. Het Britse ministerie van Defensie meldt dat gevechtsvliegtuigen worden ingezet om te helpen bij de verdediging van steden en infrastructuur. "Deze toestellen krijgen een verdedigende rol en zullen geen offensieve aanvallen uitvoeren op de Houthi's."

6 minuten geleden
Tientallen arrestaties bij woonprotest in Portugal

LISSABON (ANP/AFP) - De Portugese politie heeft in Lissabon opgetreden tegen burgers die demonstreren tegen hoge kosten van huisvesting. Er zijn tientallen arrestaties verricht.

55 minuten geleden
Bronnen: Britse luchtmacht gaat luchtruim Saudi-Arabië beschermen

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse luchtmacht gaat het Saudische luchtruim beschermen tegen aanvallen van de Houthi's in Jemen. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Premier Andy Burnham heeft gevraagd om de missie.

57 minuten geleden
Ruim 250.000 mensen ontheemd na oplaaien burgeroorlog Jemen

GENÈVE (ANP/AFP) - Door het oplaaien van de burgeroorlog in Jemen zijn meer dan 250.000 mensen ontheemd geraakt. De cijfers van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR hebben betrekking op de periode tussen 1 augustus en 17 oktober.

1 uur geleden
Ruim 70 doden door aanval in grensgebied Soedan en Zuid-Soedan

ABYEI (ANP/RTR) - Zeker 73 mensen zijn omgekomen bij een drone-aanval op een markt in een grensgebied bij Soedan en Zuid-Soedan, zeggen de lokale autoriteiten. Die schrijven de aanval toe aan het Soedanese regeringsleger.

2 uur geleden
Duitse rechter legt Google beperkingen op bij tonen woningen

FRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtbeelden van woningen in Duitsland mogen niet op Google Earth en Google Maps worden getoond als de eigenaar bezwaar maakt. Dat heeft een Duitse rechtbank besloten nadat een man uit Frankfurt het Amerikaanse techbedrijf had aangeklaagd.

2 uur geleden
EU-parlement: hybride oorlog niet meer juiste term in Zwarte Zee

STRAATSBURG (ANP) - Meerdere politieke groepen in het Europees Parlement vinden dat 'een hybride oorlog' niet langer een juiste term is voor de situatie in de Zwarte Zee. Dat zeiden ze in een debat met EU-buitenlandchef Kaja Kallas, onder meer over vermoedelijke Russische drones die afgelopen weken Bulgaarse schepen geraakt hebben en drones die door Roemenië zijn neergehaald.

3 uur geleden