Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open

Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open

PARIJS (ANP) - De deuren van de Notre-Dame zijn zaterdagavond ceremonieel heropend, vijf jaar nadat een brand grote schade aan de Parijse kathedraal had aangericht. Aartsbisschop Ulrich van Parijs sloeg na de Heilige Maagd te hebben aangeroepen met zijn staf op de deuren van de gerestaureerde kerk, waarna die openzwaaiden. Daarop leidde hij president Emmanuel Macron en diens echtgenote onder koorgezang naar binnen, waar talrijke staatshoofden en regeringsleiders wachtten.

"We zijn hier. De wereld kijkt naar ons. Laten we de Notre-Dame heropenen!" schreef Macron op X, terwijl de aartsbisschop de openingshandelingen verrichtte en de kerkklokken voor het eerst in vijf jaar luidden.

Binnen benadrukte Macron in zijn toespraak dat de kerk grotere verwoesting bespaard was gebleven dankzij de moed van brandweerlieden die de "gevel beklommen, in het vuur doken en voorkwamen dat de zestien klokken vielen". De restauratie, was volgens hem alleen mogelijk door de samenwerking van vele honderden mensen. "We moeten deze les in breekbaarheid, nederigheid en wilskracht koesteren en nooit vergeten dat ieder mens telt", zei hij.

Onder de genodigden in de kerk waren brandweerlieden die hielpen bij het blussen en ambachtslieden die meewerkten aan de restauratie. Zij kregen een minutenlange ovatie van de andere gasten.

Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen tegen de regering en het aftreden van premier Michel Barnier. Met de feestelijkheden zaterdag zal Macron hopen de politieke crisis enigszins naar de achtergrond te drukken. "We hebben herontdekt wat grote naties kunnen: het onmogelijke bewerkstelligen", zei Macron.

Meer uit Buitenland

Japanse ICC-voorzitter niet verrast door sancties VS

DEN HAAG (ANP/AFP) - De voorzitter van het Internationaal Strafhof (ICC), Tomoko Akane, zegt niet verrast te zijn dat de Verenigde Staten haar deze week op de sanctielijst hebben gezet. Wel waarschuwt de Japanse topjuriste in haar eerste reactie dat dit soort maatregelen een gevaar kunnen zijn voor de internationale rechtsorde.

25 minuten geleden
FT: Oekraïne wil Starlink gebruiken voor aanvallen in Rusland

KYIV (ANP) - Oekraïne wil toestemming van techmiljardair Elon Musk om drones uit te rusten met Starlink, meldt de Financial Times op basis van bronnen. Drones die gebruikmaken van de technologie van zijn bedrijf SpaceX kunnen daardoor makkelijker contact houden over langere afstanden en zo aanvallen tot zo'n 200 kilometer over de grens uitvoeren.

57 minuten geleden
Vermisten en gewonden door brand in Zwitsers restaurant

THUSIS (ANP) - In het Oost-Zwitserse Thusis is een brand uitgebroken in een restaurant. Volgens de politie zijn er acht mensen gewond geraakt, van wie twee ernstig. Vijf mensen zijn nog vermist.

2 uur geleden
Oekraïne: Russische drones raken grensovergang met Moldavië

TABAKY (ANP/RTR) - Een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië is in de nacht van donderdag op vrijdag geraakt door Russische drones, zeggen de Oekraïense grensautoriteiten. Of er schade is of gewonden vielen, is niet duidelijk.

2 uur geleden
Vliegtuig met acht inzittenden stort neer in Alaska

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een chartervliegtuig is neergestort nabij een afgelegen radarstation in het westen van Alaska. Er zaten acht mensen aan boord die allemaal omkwamen, melden de Amerikaanse strijdkrachten.

3 uur geleden
Australië klaagt man aan voor poging tot spionage

CANBERRA (ANP/AFP/RTR) - In Australië is een 27-jarige man aangeklaagd voor een poging tot spionage. Hij zou hebben geprobeerd Rusland te informeren over militaire activiteiten van Oekraïne. Dat meldt de Australische politie vrijdag.

4 uur geleden
Activisten Hongkong veroordeeld voor herdenken Tiananmenprotest

HONGKONG (ANP/AFP) - Twee activisten die jaarlijks een publieke herdenking organiseerden voor het Tiananmenprotest van 1989, dat bloedig werd neergeslagen door de Chinese Communistische Partij, zijn schuldig bevonden aan opruiing. Dat werd vrijdag bekendgemaakt in een rechtbank in Hongkong.

5 uur geleden