
Notre-Dame in Parijs na 5 jaar weer open
PARIJS (ANP) - De deuren van de Notre-Dame zijn zaterdagavond ceremonieel heropend, vijf jaar nadat een brand grote schade aan de Parijse kathedraal had aangericht. Aartsbisschop Ulrich van Parijs sloeg na de Heilige Maagd te hebben aangeroepen met zijn staf op de deuren van de gerestaureerde kerk, waarna die openzwaaiden. Daarop leidde hij president Emmanuel Macron en diens echtgenote onder koorgezang naar binnen, waar talrijke staatshoofden en regeringsleiders wachtten.
"We zijn hier. De wereld kijkt naar ons. Laten we de Notre-Dame heropenen!" schreef Macron op X, terwijl de aartsbisschop de openingshandelingen verrichtte en de kerkklokken voor het eerst in vijf jaar luidden.
Binnen benadrukte Macron in zijn toespraak dat de kerk grotere verwoesting bespaard was gebleven dankzij de moed van brandweerlieden die de "gevel beklommen, in het vuur doken en voorkwamen dat de zestien klokken vielen". De restauratie, was volgens hem alleen mogelijk door de samenwerking van vele honderden mensen. "We moeten deze les in breekbaarheid, nederigheid en wilskracht koesteren en nooit vergeten dat ieder mens telt", zei hij.
Onder de genodigden in de kerk waren brandweerlieden die hielpen bij het blussen en ambachtslieden die meewerkten aan de restauratie. Zij kregen een minutenlange ovatie van de andere gasten.
Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen tegen de regering en het aftreden van premier Michel Barnier. Met de feestelijkheden zaterdag zal Macron hopen de politieke crisis enigszins naar de achtergrond te drukken. "We hebben herontdekt wat grote naties kunnen: het onmogelijke bewerkstelligen", zei Macron.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is "erg sceptisch" over het verbieden van Alternative für Deutschland (AfD). De inlichtingendienst heeft de partij recent aangemerkt als rechts-extremistisch.
13 minuten geledenANTALYA (ANP) - België verzet zich tegen de NAVO-voorstellen om de defensiebudgetten van de NAVO-landen fors te verhogen. Dat gaat België veel te hard, zegt buitenlandminister Maxime Prévot. Hij zoekt steun bij andere tegenstribbelende landen als Italië en Spanje om meer tijd te nemen voor de verhoging met vele miljarden euro's.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zich optimistisch getoond over de mogelijkheid dat een deal kan worden gesloten over het Iraanse atoomprogramma. Hij zei dat een overeenkomst "dichtbij" lijkt te zijn en dat daarmee ook militaire escalatie van de baan zou zijn.
1 uur geledenANTALYA (ANP) - Rusland heeft het luchtruim van Estland en daarmee van de NAVO geschonden om een verdachte tanker te ontzetten, zegt de Estse buitenlandminister. De tussenkomst van een Russisch gevechtsvliegtuig is "heel ernstig", zei minister Margus Tsahkna bij aankomst voor overleg met zijn NAVO-collega's.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/AFP) - De Maleisische premier Anwar Ibrahim zegt vlucht MH17 te hebben besproken met de Russische president Vladimir Poetin. Ibrahim bezocht Moskou nadat een internationale luchtvaartraad had geoordeeld dat Rusland verantwoordelijk is voor het neerhalen van het passagiersvliegtuig in 2014. Rusland accepteerde die conclusie niet.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - Er heerst onduidelijkheid over de start van het overleg tussen Oekraïne en Rusland in Turkije. Het Russische staatspersbureau TASS meldt op basis van een bron dat de aanvangstijd rond 09.00 uur is, maar een Oekraïense functionaris verklaart dat de landen geen starttijd zijn overeengekomen.
2 uur geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - De Australische stad Melbourne gaat een beschadigd monument voor de Britse ontdekkingsreiziger James Cook niet vervangen. Dat meldt burgemeester Stephen Jolly van Yarra City, een buitenwijk van Melbourne. Reden voor het besluit is dat het beeld "onvermijdelijk opnieuw wordt vernield", aldus Jolly.
2 uur geleden