
Notre-Dame in Parijs heeft opnieuw windhaan op toren
PARIJS (ANP/AFP) - De Notre-Dame in Parijs heeft opnieuw een gouden windhaan op het topje van zijn beroemde vieringtoren, een belangrijke mijlpaal voor de kathedraal die in 2019 door vlammen werd verwoest en over minder dan een jaar heropent.
Het emblematische stuk werd 's middags op de grond gezegend door de aartsbisschop van Parijs, monseigneur Laurent Ulrich. Vervolgens werd het met een kraan naar de top van de 96 meter hoge torenspits gehesen.
Het is een nieuwe windhaan, ontworpen door de hoofdarchitect van de historische monumenten van Frankrijk, Philippe Villeneuve. De vorige raakte beschadigd tijdens de brand die op 15 april 2019 het monument dat wereldwijd met Parijs wordt geassocieerd, verwoestte.
"Ontroerd", zo omschreef Philippe Villeneuve deze nieuwe haan "met vleugels van vuur", die "ons eraan herinnert dat de kathedraal net als de feniks uit zijn as kan herrijzen". In het christendom symboliseert de haan de terugkeer van het licht na de nacht. De hoendervogel is tegelijk een van de emblemen van Frankrijk, terug te vinden op de truien van de nationale voetbal- en rugbyteams.
De heropening van de Notre-Dame staat gepland op 8 december 2024.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De grote stroomstoring in Spanje en Portugal, eind april, is niet veroorzaakt door een cyberaanval. Dat heeft de minister van Energie bekendgemaakt. De problemen kwamen doordat het stroomnet niet goed genoeg kon omgaan met schommelingen in de spanning op het net.
17 minuten geledenBRATISLAVA (ANP/RTR) - De premier van NAVO- en EU-lidstaat Slowakije heeft zich uitgesproken voor een neutrale positie voor zijn land. "Als je het mij vraagt, zeg ik je dat in deze onzinnige tijden van bewapening, waarin wapenbedrijven in hun handen wrijven, neutraliteit Slowakije enorm ten goede zou komen", zei Robert Fico op een persconferentie.
47 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - Israël heeft dinsdag aan het begin van de middag opnieuw Teheran aangevallen. In het noorden en het centrum van de stad klonken twee zware explosies, melden Iraanse staatsmedia en journalisten van persbureau AFP.
52 minuten geledenPYONGYANG (ANP/RTR/AFP) - Noord-Korea heeft Rusland ondersteuning toegezegd bij werkzaamheden in de Russische grensregio Koersk, waar Oekraïne vorig jaar een inval deed. Dat maakte de Russische topfunctionaris Sergej Sjojgoe bekend na een ontmoeting met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. Noord-Korea zou in totaal 6000 gespecialiseerde militairen sturen, zoals militaire bouwvakkers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat een diplomatieke oplossing "de beste manier is om het Iraanse nucleaire programma op de lange termijn aan te pakken". Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas tijdens een persconferentie na een videoconferentie met de ministers. "De-escalatie is dringend noodzakelijk. Iran mag niet over een atoombom beschikken en diplomatie is de oplossing om dit te voorkomen", zei Kallas.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft gewaarschuwd dat de hoogste Iraanse leider Ali Khamenei op een vergelijkbare manier kan eindigen als Saddam Hoessein. Dat berichten Israëlische media als The Jerusalem Post en Times of Israel. De Iraakse dictator eindigde aan de galg nadat hij was afgezet na een Amerikaanse invasie van zijn land.
2 uur geledenBAKOE (ANP/AFP) - Ruim zeshonderd buitenlanders zijn uit Iran naar Azerbeidzjan gevlucht om te ontkomen aan het opgelaaide geweld tussen Iran en Israël. De landsgrens was sinds 2020 gesloten, maar is voor de evacuees tijdelijk heropend. De groep komt uit zeventien landen, deels in Europa, zegt een Azerbeidzjaanse regeringsbron tegen persbureau AFP.
3 uur geleden