Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

NOS brengt verkiezingsuitslag op 17 en 18 maart

NOS brengt verkiezingsuitslag op 17 en 18 maart

HILVERSUM (ANP) - De NOS doet op 17 maart 's avonds van 20.30 uur tot 01.00 uur vanuit het Tweede Kamergebouw verslag van de verkiezingsavond. Ook 's ochtends vroeg op 18 maart zijn er uitzendingen in het kader van de Tweede Kamerverkiezingen.

De exitpoll van Ipsos bepaalt een groot deel van de verkiezingsavond. Om 21.00 uur komt de eerste exitpoll met de eerste prognose, die is gebaseerd op het stemmen op de eerste, tweede en derde dag en op het stemmen per post. Voor de inschatting van het briefstemmen is gebruik gemaakt van een peiling onder 5000 mensen, laat de NOS weten. De tweede exitpoll verschijnt om 22.00 uur, dan worden ook de gegevens van het laatste half uur dat er gestemd kan worden, meegenomen. Ipsos houdt vanwege het briefstemmen een marge van twee zetels aan in plaats van de gebruikelijke een zetel.

Presentator Rob Trip gaat onder meer in gesprek met deskundigen, onder wie politicoloog Carolien van Hem en electoraal geograaf Josse de Voogd. Malou Petter richt zich vooral op de uitslagen die binnendruppelen. De uitzending duurt volgens plan tot 01.00 uur, maar duurt volgens de NOS zo lang als "we nog een uitzending kunnen maken die relevant en interessant is".

Lijsttrekkers

Lijsttrekkers van de partijen worden gedurende de avond gepolst voor een reactie op de verkiezingscijfers. Een 'duiderspanel' van parlementair NOS-verslaggevers Ron Fresen, Marleen de Rooy en Arjan Noorlander plaatsen de gebeurtenissen op de uitslagenavond in perspectief. Ook wordt een aantal stembureaus in het land tijdens de uitzending gevolgd.

De ochtend na de stembusgang wordt de verkiezingsuitzending om 06.00 uur hervat. Tot 09.30 uur worden de NOS Journaals dan wederom vanuit de Statenpassage in Den Haag verzorgd, in blokken van een half uur en met Winfried Baijens als presentator. Om 10.00 uur en 11.00 zijn er twee journaals vanuit Hilversum.

Duiding

Twee uur later, om 12.00 uur, is er een extra lange uitzending tot 13.50 uur met duiding van de verkiezingsuitslag en reacties van onder meer politici en kiezers. Daarbij is Simone Weimans presentator.

De eerste twee dagen dat er gestemd kan worden, 15 en 16 maart, staan er ook al NOS-verslaggevers bij de stembureaus. Hun bijdragen worden getoond in de reguliere uitzendingen van het NOS Journaal, daar worden geen extra uitzendingen voor ingepland.

Meer uit Binnenland

VNG: situatie Albergen niet te vergelijken met nu

DEN HAAG (ANP) - De situatie rondom de komst van een asielopvang in Albergen is moeilijk te vergelijken met de huidige gang van zaken. Dat zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) na een oordeel van de Nationale ombudsman. "Dit speelde allemaal voor de komst van de spreidingswet", zegt een woordvoerder van de VNG. "Het benadrukt wel opnieuw dat inwoners gehoord moeten worden."

39 seconden geleden
Vier topstukken Dubois-collectie aan Indonesië gegeven

JAKARTA (ANP) - Nederland heeft vier topstukken uit de collectie van de Nederlandse wetenschapper Eugène Dubois teruggegeven aan Indonesië. De overhandiging van een schedelkapje, een dijbeen en een kies van de homo erectus en een schelp met krassen erin vond plaats in Museum Nasional Indonesia in Jakarta. De Nederlandse ambassadeur in Indonesië, Marc Gerritsen, overhandigde de fossielen aan de Indonesische cultuurminister Fadli Zon.

7 minuten geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

9 minuten geleden
Provincie Zuid-Holland gedoogt langer dieselbussen van Qbuzz

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft Qbuzz toestemming gegeven om ook volgend jaar nog met dieselbussen te rijden. Tot 1 april mag Qbuzz de diesels blijven gebruiken in het noorden van de provincie, in gemeenten als Alphen aan den Rijn, Gouda en Leiden. Het vervoersbedrijf moet noodgedwongen ruim zestig oude dieselbussen inzetten, omdat er vorig jaar problemen waren met de levering van elektrische bussen.

36 minuten geleden
Advocaat Gillis mag onderzoek verrichten naar foto's Kremers

DEN BOSCH (ANP) - De advocaat van Peter Gillis mag van de rechtbank in Den Bosch extra onderzoek verrichten naar foto's die zijn ex-partner Nicol Kremers als bewijs aanvoert van mishandelingen waarvan Gillis wordt verdacht. Het gaat om een aantal digitale bestanden waarvan de verdediging de betrouwbaarheid betwist. De rechter bepaalde dat een tegenonderzoek onder voorwaarden is toegestaan.

51 minuten geleden
Hoge rechter geeft Van Weel gelijk in zaak Ethiopische vrouw

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State geeft demissionair asielminister David van Weel (VVD) gelijk in een rechtszaak die is aangespannen door een Ethiopische asielzoeker. De vrouw vroeg in 2022 asiel aan in Nederland, omdat ze bang was voor geweld in de Ethiopische regio Tigray. Maar volgens Van Weel was in de stad in die regio waar zij vandaan kwam, namelijk Mek'ele, geen sprake van willekeurig geweld en gewapend conflict. Dat heeft hij volgens de hoge bestuursrechter voldoende onderbouwd.

1 uur geleden
Doodgestoken man in Egypte is 31-jarige uit Noord-Holland

DEN HAAG (ANP) - De man die volgens Egyptische media is neergestoken in de Egyptische havenstad Hurghada is een 31-jarige Nederlander uit Noord-Holland. Dat bevestigt het Ministerie van Buitenlandse Zaken. De man kwam in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven.

1 uur geleden