Norwegian Cruise Line mag in Florida voorlopig vaccinbewijs eisen
MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - Cruisemaatschappij Norwegian Cruise Line mag van de rechter in Florida voorlopig een bewijs van vaccinatie tegen het coronavirus verlangen van mensen die aan boord van zijn cruiseschepen gaan. Eerder voerde de Amerikaanse staat nog een wet in die bedrijven verbiedt om een vaccin als voorwaarde te stellen voor het aanbieden van diensten. Maar volgens de rechter mag die wet niet worden gehandhaafd zolang er nog een juridische strijd aan de gang is.
Het concern, dat tevens de merken Oceania Cruises en Regent Seven Seas Cruises voert, stapte vorige maand zelf naar de rechter. De onderneming vond dat de nieuwe wet van gouverneur Ron DeSantis van Florida in strijd is met federale wetgeving in de Verenigde Staten.
De Amerikaanse gezondheidsdienst CDC kwam eerder zelf met de optie voor cruisemaatschappijen om weer te gaan varen als tenminste 95 procent van de passagiers en bemanning hun prikken zouden hebben gehad. Norwegian Cruise Line besloot iets verder te gaan dan het CDC verlangde en achtte het door die maatregel verantwoord om halverwege deze maand eindelijk weer vanaf havens in Florida te gaan varen.
Vaccinverplichtingen
Verspreid over het het land hebben tal van grote bedrijven, waaronder Google en Facebook, de laatste tijd al vergaande vaccinverplichtingen aangekondigd voor hun Amerikaanse personeel. Daarmee wijkt de situatie in de VS duidelijk af van die in Nederland. Voor Nederlandse medewerkers van de bedrijven geldt dat de Nederlandse grondwet erin voorziet dat medewerkers niet zomaar verplicht kunnen worden tot het ondergaan van testen of een vaccinatie. Hierop wezen de vakbonden en werkgeversorganisatie VNO-NCW onlangs.
Enkele Nederlandse reisorganisaties en een dansschool zeiden vorige week dat ze willen dat hun klanten volledig gevaccineerd zijn. Het ministerie van Volksgezondheid kon niet zeggen of dit geoorloofd is. In dergelijke specifieke gevallen zou het aan een rechter zijn om de afweging te maken of het mag of niet.
In principe is het vragen van een vaccinatiebewijs niet toegestaan in Nederland. De wet die het gebruik van coronatoegangsbewijzen mogelijk maakt, is specifiek van toepassing op vier sectoren: de horeca, cultuur, sport en evenementen. Alleen als het kabinet ertoe besluit, en de Tweede Kamer instemt, kunnen toegangsbewijzen daar ook worden ingevoerd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger begonnen. Beleggers deden het wel rustig aan en letten vooral op de Federal Reserve. De centrale bank begint dinsdag aan zijn tweedaagse rentevergadering. Het is de eerste vergadering dit jaar. Algemeen wordt verwacht dat de Fed de leenkosten in de grootste economie ter wereld onveranderd zal laten. Dat besluit zal naar verwachting leiden tot kritiek van president Donald Trump, die juist lagere rentetarieven wil voor Amerikanen.
47 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat dinsdag het vliegverkeer naar de Saudische steden Dammam en Riyadh. De luchtvaartmaatschappij annuleerde dit weekend veel vluchten naar steden in het Midden-Oosten. Vanwege de "geopolitieke situatie" besloten KLM en andere maatschappijen het luchtruim te mijden.
50 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - India en de Europese Unie zijn klaar met de onderhandelingen over een vrijhandelsakkoord, meldt de Indiase handelssecretaris Rajesh Agrawal. De deal zou dinsdag ondertekend kunnen worden tijdens de EU-India-top.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tweedehands elektrische auto's zijn vorig jaar goedkoper geworden in Nederland. De gemiddelde prijs lag in 2025 op 34.600 euro, meldt het Europese onlineautoplatform AutoScout24 op basis van eigen gegevens. Dat is 8,7 procent goedkoper dan in 2024.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ACM keurt de overname van de overige aandelen van HEMA door de familie Van Eerd goed. Daarmee is een belangrijke horde genomen om de winkelketen volledig eigendom te maken van de familie achter supermarktketen Jumbo. De Belgische mededingingsautoriteiten en de ondernemingsraad moeten nog hun goedkeuring geven.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA maakt zijn bekende rookworst weer volgens het originele recept. Ruim een jaar geleden was de winkelketen overgestapt op een ander recept, bij een andere leverancier, om te voldoen aan het Beter Leven Keurmerk. "Het bleek echter een uitdaging om die herkenbare HEMA-smaak volledig te behouden", erkent HEMA nu.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar socialmediaplatform X en chatbot Grok, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert. Dat zou in overtreding zijn van de Europese techregels. Zowel Grok als X is eigendom van Elon Musk.
4 uur geleden