
Normandië-overleg over Oekraïne gaat in maart verder
PARIJS (ANP/RTR/AFP) - Het zogeheten Normandië-overleg over het conflict in Oost-Oekraïne gaat volgens Duitsland in maart verder. Donderdag leverde het ruim negen uur durende overleg tussen Rusland, Oekraïne, Frankrijk en Duitsland in Berlijn geen resultaat op.
Het overleg kwam op gang op de internationale herdenking van D-Day in 2014 in Normandië. De vier landen gingen daar in gesprek, enkele maanden nadat in het oosten van Oekraïne een burgeroorlog was uitgebroken. Deze Normandië-overleggroep slaagde er in 2015 in de strijd te bezweren met akkoorden die in de Belarussische hoofdstad Minsk werden gesloten.
Vertegenwoordigers van de vier landen zeiden na het overleg in Berlijn nog altijd achter de afspraken staan. Kiev en Moskou beschuldigen elkaar er echter regelmatig van zich daar niet aan te houden. De Russische onderhandelaar heeft ook kritiek geuit op Oekraïne, omdat het land heeft geweigerd in gesprek te gaan met de door Rusland gesteunde separatisten in het oosten.
De onderhandelaar namens Oekraïne heeft gezegd door te blijven werken en dat "iedereen vastbesloten is om een resultaat te behalen". Kiev verwacht dat de vier landen nu vaker met elkaar in onderhandeling zullen gaan. De laatste gespreksronde over het conflict in Oost-Oekraïne kwam op een moment waarop de spanningen rond Oekraïne zijn opgelopen door de Russische troepenopbouw bij de grens.
De strijd in Oost-Oekraïne barstte los na het afzetten in 2014 van de gekozen pro-Russische president Viktor Janoekovitsj. Pro-Russische Oekraïners kwamen in opstand en zeiden zich af te scheiden van Oekraïne. Rusland beschouwt de pro-westerse machtswisseling in Kiev in 2014 als een vooral door de VS bekokstoofde staatsgreep. Het Westen stelt dat er van een volksopstand sprake was en dat Janoekovitsj daarom ten val kwam.
Meer uit Buitenland
GRANADA (ANP/RTR) - De enorme stroomstoring in Spanje en Portugal van twee weken geleden is ontstaan in een onderstation in de zuidelijke stad Granada, meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen. Het is nog altijd niet duidelijk wat de oorzaak was van de stroomuitval.
1 uur geledenDOHA (ANP) - Donald Trump is onder de indruk van de nieuwe Syrische leider Ahmed al-Sharaa, heeft hij kort na een ontmoeting gezegd tegen journalisten. Hij omschreef de voormalige guerrillaleider als een "jonge, aantrekkelijke man" met een hele sterke achtergrond. De ontmoeting was volgens hem "geweldig".
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De nieuwe Duitse regeringsleider Friedrich Merz wil dat zijn land het sterkste leger van Europa krijgt. Duitsland moet zijn verdediging zodanig opvoeren dat "we onszelf niet hoeven te verdedigen", zei de bondskanselier in zijn eerste regeringsverklaring in het parlement na zijn aantreden vorige week.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt dat de Franse president Emmanuel Macron de kant kiest van Hamas. Hij lijkt op X te reageren op de kritiek die Macron in een televisie-interview uitte op Israël. Hij noemde het dinsdag "schandelijk" dat een half miljoen mensen in Gaza dreigen te verhongeren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Anti-corruptieorganisatie Transparency International (TI) noemt de rechterlijke uitspraak over de sms'jes van voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen "een historische overwinning voor transparantie in de EU". Het Hof van Justitie van de Europese Unie besliste dat de Commissie een verzoek van The New York Times om inzage in de sms'jes tussen Von der Leyen en de directeur van farmaciegigant Pfizer niet mocht afwijzen.
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in Qatar aangekomen voor het tweede deel van zijn reis naar het Midden-Oosten. Zijn vliegtuig landde op een luchthaven in Doha.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland waarschuwt voor steeds agressiever gedrag van de Russische marine in de Oostzee. Dit verhoogt het risico op escalatie, aldus viceadmiraal Jan Christian Kaack in Berlijn. Hij presenteerde plannen om de paraatheid van de Duitse zeestrijdkrachten te vergroten.
3 uur geleden