Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Norm voor piekbelasting in voetbalstadions deugt niet'

'Norm voor piekbelasting in voetbalstadions deugt niet'

NIJMEGEN (ANP) - De norm voor piekbelasting die in het geldende Bouwbesluit voor voetbalstadions is vastgelegd, is te laag. De norm schrijft voor dat tribunes een maximale belasting van 500 kilo per vierkante meter moeten kunnen weerstaan. Maar als supporters dicht bij elkaar gaan springen en dat ook nog eens in hetzelfde ritme doen, loopt de belasting op naar wel 900 kilo per vierkante meter. Alle voetbalstadions in Nederland moeten laten nakijken hoeveel belasting hun tribunes aan kunnen en zonodig maatregelen nemen, vindt ingenieursbureau RoyalHaskoningDHV, dat onderzoek heeft gedaan naar het instorten van een tribune in het Nijmeegse Goffertstadion in oktober vorig jaar.

Erik Middelkoop, mede-directeur van RoyalHaskoningDHV, zegt dat nooit eerder is ontdekt dat de geldende norm voor piekbelasting te laag is. "Bij een incident in een stadion ga je uit van een constructiefout maar je houdt er geen rekening mee dat de vastgestelde norm niet klopt. Ook het Goffertstadion voldeed aan de eisen", aldus Middelkoop. Hij stelt dat er bij het vaststellen van de norm geen rekening is gehouden met opeengepakte, springende en hossende supporters. "Daar heeft niemand aan gedacht, terwijl de belasting door zulk gedrag minstens 2,5 keer per persoon hoger wordt dan wanneer iedereen rustig op zijn plek blijft zitten."

Volgens Middelkoop zijn beheersmaatregelen nodig om overbelasting van tribunes te voorkomen. Dat kan door bijvoorbeeld te zorgen dat toeschouwers niet dicht bij elkaar kunnen komen. "De in veel stadions gebruikte kuipstoeltjes maken het heel makkelijk om naar voren te dringen en met twee mensen tegelijk op één stoel te gaan staan. Stoelen met een hoge rugleuning zijn beter. Stangen op de staantribunes zijn een deel van een oplossing. Het is heel complex, er moet veel scherper worden gekeken naar de unieke bouwconstructie van een stadion." In het Goffertstadion begaf de tribune het toen een grote groep Vitesse-supporters dicht opeen zo hoog mogelijk sprong.

Schuldige

Middelkoop, directeur Wilco van Schaik van NEC en de gemeente Nijmegen zijn het eens dat er geen echte schuldige is aan te wijzen voor het instorten van de tribune in de Goffert. "Dit had iedereen kunnen gebeuren. Niemand was zich bewust van deze risico's", zegt Van Schaik. "In zekere zin zijn we blij dat dit nu is gebeurd zonder dat er slachtoffers vielen. Het had nog erger kunnen zijn. Nu weet iedereen dat we moeten nadenken over het uitzinnige gedrag van de supporters, want dat hoort gewoon bij voetbal."

NEC heeft ondertussen onder alle tribunes steunbalken laten aanbrengen. De club mag weer supporters ontvangen. "Het Goffertstadion is nu een van de veiligste stadions van Nederland", aldus Van Schaik.

Meer uit Voetbal

Fortuna-Sittard wint van NAC Breda en houdt kans op play-offs

SITTARD (ANP) - Fortuna-Sittard heeft de voorlaatste thuiswedstrijd van het seizoen afgesloten met een overwinning. In Sittard wonnen de Limburgers van coach Danny Buijs met 1-0 van NAC Breda door een treffer van Kaj Sierhuis.

14 minuten geleden
Kampioen Bayern wint laatste thuisduel met clubicoon Müller

MÜNCHEN (ANP) - Landskampioen Bayern München heeft de laatste thuiswedstrijd van het seizoen gewonnen van Borussia Mönchengladbach. De ploeg van coach Vincent Kompany gaf met de 2-0-zege clubicoon Thomas Müller een passend afscheid.

35 minuten geleden
Lazio voorkomt in slotseconden nederlaag tegen Juventus

ROME (ANP) - Lazio heeft in de strijd om de vierde plek in de Serie A ternauwernood een nederlaag tegen Juventus voorkomen. In het Stadio Olimpico in Rome eindigde de wedstrijd in 1-1.

44 minuten geleden
RKC Waalwijk boekt belangrijke zege in strijd tegen degradatie

WAALWIJK (ANP) - RKC Waalwijk heeft een belangrijke zege geboekt in de strijd tegen degradatie. De nummer laatst van de Eredivisie won met 3-1 van sc Heerenveen en schoof een plaatsje naar boven op de ranglijst voorbij Almere City.

2 uur geleden
Manchester City verspeelt punten in strijd om Champions League

SOUTHAMPTON (ANP) - Manchester City heeft punten verspeeld in de strijd om de plaatsen in de Premier League die recht geven op het spelen van Champions League volgend seizoen. De ploeg van coach Pep Guardiola bleef bij het al gedegradeerde Southampton steken op 0-0.

3 uur geleden
RB Leipzig van Simons grijpt naast ticket voor Champions League

BREMEN (ANP) - RB Leipzig heeft naast een ticket voor de Champions League gegrepen. De ploeg van onder anderen Xavi Simons bleef bij Werder Bremen steken op een doelpuntloos gelijkspel (0-0) en kan daarmee nummer 4 SC Freiburg niet meer inhalen.

3 uur geleden
Voetbalsters van FC Twente verslaan PSV in bekerfinale

ROTTERDAM (ANP) - De voetbalsters van FC Twente hebben voor de vierde keer de KNVB-beker gewonnen. Ze waren in de finale te sterk voor PSV op Het Kasteel in Rotterdam (2-1).

5 uur geleden