Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Norm voor piekbelasting in voetbalstadions deugt niet'

'Norm voor piekbelasting in voetbalstadions deugt niet'

NIJMEGEN (ANP) - De norm voor piekbelasting die in het geldende Bouwbesluit voor voetbalstadions is vastgelegd, is te laag. De norm schrijft voor dat tribunes een maximale belasting van 500 kilo per vierkante meter moeten kunnen weerstaan. Maar als supporters dicht bij elkaar gaan springen en dat ook nog eens in hetzelfde ritme doen, loopt de belasting op naar wel 900 kilo per vierkante meter. Alle voetbalstadions in Nederland moeten laten nakijken hoeveel belasting hun tribunes aan kunnen en zonodig maatregelen nemen, vindt ingenieursbureau RoyalHaskoningDHV, dat onderzoek heeft gedaan naar het instorten van een tribune in het Nijmeegse Goffertstadion in oktober vorig jaar.

Erik Middelkoop, mede-directeur van RoyalHaskoningDHV, zegt dat nooit eerder is ontdekt dat de geldende norm voor piekbelasting te laag is. "Bij een incident in een stadion ga je uit van een constructiefout maar je houdt er geen rekening mee dat de vastgestelde norm niet klopt. Ook het Goffertstadion voldeed aan de eisen", aldus Middelkoop. Hij stelt dat er bij het vaststellen van de norm geen rekening is gehouden met opeengepakte, springende en hossende supporters. "Daar heeft niemand aan gedacht, terwijl de belasting door zulk gedrag minstens 2,5 keer per persoon hoger wordt dan wanneer iedereen rustig op zijn plek blijft zitten."

Volgens Middelkoop zijn beheersmaatregelen nodig om overbelasting van tribunes te voorkomen. Dat kan door bijvoorbeeld te zorgen dat toeschouwers niet dicht bij elkaar kunnen komen. "De in veel stadions gebruikte kuipstoeltjes maken het heel makkelijk om naar voren te dringen en met twee mensen tegelijk op één stoel te gaan staan. Stoelen met een hoge rugleuning zijn beter. Stangen op de staantribunes zijn een deel van een oplossing. Het is heel complex, er moet veel scherper worden gekeken naar de unieke bouwconstructie van een stadion." In het Goffertstadion begaf de tribune het toen een grote groep Vitesse-supporters dicht opeen zo hoog mogelijk sprong.

Schuldige

Middelkoop, directeur Wilco van Schaik van NEC en de gemeente Nijmegen zijn het eens dat er geen echte schuldige is aan te wijzen voor het instorten van de tribune in de Goffert. "Dit had iedereen kunnen gebeuren. Niemand was zich bewust van deze risico's", zegt Van Schaik. "In zekere zin zijn we blij dat dit nu is gebeurd zonder dat er slachtoffers vielen. Het had nog erger kunnen zijn. Nu weet iedereen dat we moeten nadenken over het uitzinnige gedrag van de supporters, want dat hoort gewoon bij voetbal."

NEC heeft ondertussen onder alle tribunes steunbalken laten aanbrengen. De club mag weer supporters ontvangen. "Het Goffertstadion is nu een van de veiligste stadions van Nederland", aldus Van Schaik.

Meer uit Voetbal

Dolend Feyenoord boekt tegen Graz eerste zege sinds december

ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft voor het eerst sinds begin december een wedstrijd gewonnen. De Rotterdammers rekenden voor eigen publiek in de Europa League af met Sturm Graz (3-0) en voorkwamen daarmee dat de crisis bij de club nog grotere vormen aanneemt. Feyenoord heeft dankzij de zege nog een kleine kans om de tussenronde van het tweede Europese clubtoernooi te bereiken.

3 minuten geleden
Feyenoord klopt Sturm Graz en houdt kleine kans op tussenronde

ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord heeft in de Europa League nog een kleine kans om de tussenronde te bereiken. Het elftal van trainer Robin van Persie won in De Kuip met 3-0 van Sturm Graz. Feyenoord kwam daarmee op 6 punten na zeven wedstrijden.

5 minuten geleden
FIFA-baas: Trump reikt wereldbeker uit na finale WK voetbal

DAVOS (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump zal deze zomer de wereldbeker uitreiken aan de wereldkampioen na de finale van het WK voetbal. Dat zei FIFA-voorzitter Gianni Infantino tijdens een paneldiscussie over het WK op het World Economic Forum in Davos.

5 uur geleden
FC Barcelona maand zonder geblesseerde Pedri

BARCELONA (ANP) - FC Barcelona is middenvelder Pedri een maand kwijt. De Spaanse international heeft een hamstringblessure opgelopen in de wedstrijd van woensdag tegen Slavia Praag in de Champions League.

6 uur geleden
Real Madrid weer voetbalclub met meeste inkomsten

LONDEN (ANP/AFP) - Real Madrid voert evenals vorig jaar de wereldranglijst aan van voetbalclubs met de meeste inkomsten. Bij de Spaanse voetbalclub kwam vorig seizoen bijna 1,2 miljard euro binnen, ondanks dat de club geen grote prijs won. FC Barcelona klom op de jaarlijks door Deloitte gepubliceerde Money League naar de tweede plaats met 975 miljoen euro, terwijl Bayern München de derde plaats inneemt met 861 miljoen euro.

10 uur geleden
Bayern zeker van achtste finale CL na zege op Union Sint-Gillis

MÜNCHEN (ANP) - Bayern München heeft zich met een 2-0-thuiszege op Union Sint-Gillis verzekerd van een plek bij de laatste zestien in de Champions League. Bayern staat nu tweede met 18 punten en kan in de laatste speelronde, als het op bezoek gaat bij PSV in Eindhoven, niet meer buiten de top acht belanden. Dat betekent dat de ploeg van Vincent Kompany de tussenronde in februari mag overslaan en pas in maart weer in actie komt in de achtste finale.

21 uur geleden
PSV wacht na nederlaag bij Newcastle beslissend duel met Bayern

NEWCASTLE (ANP) - PSV heeft in de Champions League nagelaten zich zo goed als zeker te plaatsen voor de tussenronde. De Eindhovenaren gingen kansloos onderuit bij Newcastle United (3-0) en zakten daardoor naar de 22e plaats met 8 punten. De nummers 9 tot en met 24 gaan naar de tussenronde.

21 uur geleden