'Norm voor piekbelasting in voetbalstadions deugt niet'
NIJMEGEN (ANP) - De norm voor piekbelasting die in het geldende Bouwbesluit voor voetbalstadions is vastgelegd, is te laag. De norm schrijft voor dat tribunes een maximale belasting van 500 kilo per vierkante meter moeten kunnen weerstaan. Maar als supporters dicht bij elkaar gaan springen en dat ook nog eens in hetzelfde ritme doen, loopt de belasting op naar wel 900 kilo per vierkante meter. Alle voetbalstadions in Nederland moeten laten nakijken hoeveel belasting hun tribunes aan kunnen en zonodig maatregelen nemen, vindt ingenieursbureau RoyalHaskoningDHV, dat onderzoek heeft gedaan naar het instorten van een tribune in het Nijmeegse Goffertstadion in oktober vorig jaar.
Erik Middelkoop, mede-directeur van RoyalHaskoningDHV, zegt dat nooit eerder is ontdekt dat de geldende norm voor piekbelasting te laag is. "Bij een incident in een stadion ga je uit van een constructiefout maar je houdt er geen rekening mee dat de vastgestelde norm niet klopt. Ook het Goffertstadion voldeed aan de eisen", aldus Middelkoop. Hij stelt dat er bij het vaststellen van de norm geen rekening is gehouden met opeengepakte, springende en hossende supporters. "Daar heeft niemand aan gedacht, terwijl de belasting door zulk gedrag minstens 2,5 keer per persoon hoger wordt dan wanneer iedereen rustig op zijn plek blijft zitten."
Volgens Middelkoop zijn beheersmaatregelen nodig om overbelasting van tribunes te voorkomen. Dat kan door bijvoorbeeld te zorgen dat toeschouwers niet dicht bij elkaar kunnen komen. "De in veel stadions gebruikte kuipstoeltjes maken het heel makkelijk om naar voren te dringen en met twee mensen tegelijk op één stoel te gaan staan. Stoelen met een hoge rugleuning zijn beter. Stangen op de staantribunes zijn een deel van een oplossing. Het is heel complex, er moet veel scherper worden gekeken naar de unieke bouwconstructie van een stadion." In het Goffertstadion begaf de tribune het toen een grote groep Vitesse-supporters dicht opeen zo hoog mogelijk sprong.
Schuldige
Middelkoop, directeur Wilco van Schaik van NEC en de gemeente Nijmegen zijn het eens dat er geen echte schuldige is aan te wijzen voor het instorten van de tribune in de Goffert. "Dit had iedereen kunnen gebeuren. Niemand was zich bewust van deze risico's", zegt Van Schaik. "In zekere zin zijn we blij dat dit nu is gebeurd zonder dat er slachtoffers vielen. Het had nog erger kunnen zijn. Nu weet iedereen dat we moeten nadenken over het uitzinnige gedrag van de supporters, want dat hoort gewoon bij voetbal."
NEC heeft ondertussen onder alle tribunes steunbalken laten aanbrengen. De club mag weer supporters ontvangen. "Het Goffertstadion is nu een van de veiligste stadions van Nederland", aldus Van Schaik.
Meer uit Voetbal
HOUSTON (ANP) - Ronald Koeman heeft alsnog toegegeven dat zijn wissels in het eerste WK-duel van het Nederlandse elftal met Japan niet goed zijn uitgepakt. "De impact van de wissels was niet goed", zei de bondscoach van Oranje op zijn laatste persconferentie voor de tweede wedstrijd op de mondiale eindronde in de Verenigde Staten, Canada en Mexico van zaterdag tegen Zweden in Houston.
4 minuten geledenFOXBOROUGH (ANP) - Marokko heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het tweede groepsduel met Schotland met 1-0 gewonnen. Ismael Saibari, die de afgelopen seizoenen bij PSV speelde, maakte in Boston het enige doelpunt van de wedstrijd. Marokko gaat na twee wedstrijden met 4 punten aan de leiding in groep C. Brazilië en Haïti spelen later op de dag in Miami Gardens tegen elkaar.
9 minuten geledenHOUSTON (ANP) - Jan Paul van Hecke is met zijn gedachten volledig bij het Nederlands elftal. Dat zei de verdediger vrijdag (plaatselijke tijd) op een persconferentie in Houston in aanloop naar de groepswedstrijd tegen Zweden op het WK.
11 minuten geledenPHILADELPHIA (ANP) - Brazilië heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de tweede groepswedstrijd op het WK voetbal tegen Haïti met 3-0 gewonnen. Het elftal van de Italiaanse bondscoach Carlo Ancelotti gaat met 4 punten aan de leiding in groep C voor Marokko, dat over een minder goed doelsaldo beschikt. Schotland staat op 3 punten en Haïti is na twee nederlagen als eerste van de 48 deelnemers uitgeschakeld op het WK.
2 uur geledenHOUSTON (ANP) - Het is nog niet helemaal zeker dat Frenkie de Jong zaterdag voor het Nederlands elftal kan uitkomen in het tweede groepsduel op het WK met Zweden. De middenvelder van FC Barcelona kwam donderdag in botsing met Quinten Timber, die een lichte hersenschudding heeft opgelopen en niet inzetbaar is.
5 uur geledenMONTERREY (ANP) - Hervé Renard, de nieuwe bondscoach van de voetballers van Tunesië, heeft de verwachtingen in aanloop naar de wedstrijd tegen Japan op het WK getemperd. "Ik ben geen tovenaar", sprak de 57-jarige Fransman, die na de nederlaag van 5-1 tegen Zweden de ontslagen Sabri Lamouchi opvolgde.
5 uur geledenKANSAS CITY (ANP) - Livano Comenencia (22) kijkt iedere dag nog naar het WK-doelpunt dat hij maakte tegen Duitsland. "Ik heb heel veel felicitaties gehad. Ongelooflijk. Het voelt heel goed om een doelpunt te maken. Maar het moet hier niet bij blijven", zei de international van Curaçao, die in de eerste groepswedstrijd de 1-1 maakte tegen de Duitsers.
5 uur geleden