
Norm voor lood in drinkwater eind 2022 verlaagd
DEN HAAG (ANP) - Eind 2022 wordt de norm voor lood in drinkwater met de helft verlaagd, meldt het kabinet. De Gezondheidsraad had hierop aangedrongen in een rapport dat eind vorig jaar is verschenen. Vooral in oude huizen met loden leidingen zit te veel van het metaal in het kraanwater.
Over ruim twee jaar mag niet meer dan 5 microgram per liter drinkwater aanwezig zijn. Dat is nu nog 10 microgram. Het loodgehalte in het Nederlandse kraanwater is trouwens lager; het ligt rond de 1 microgram per liter, bleek uit het onderzoek van de Gezondheidsraad.
Naar schatting hebben tussen de 100.000 en 200.000 oude woningen loden leidingen. Hoge blootstelling aan lood is vooral voor baby's (die flesvoeding krijgen), jonge kinderen en zwangere vrouwen niet goed. De Gezondheidsraad adviseerde om de nog resterende loden binnenleidingen te saneren.
Eigenaren van panden van voor 1960 zullen worden geïnformeerd over de gezondheidsrisico's van lood in kraanwater, aldus het kabinet.
Meer uit Binnenland
DE COCKSDORP (ANP) - Het slachtoffer van een fataal ongeval op Texel is een 50-jarige man uit België. De man fietste in de nacht van zaterdag op zondag rond 02.30 uur op de Postweg toen hij botste met een voertuig. De bestuurder daarvan, een 70-jarige Texelaar, wordt "volgens protocol ontboden voor verhoor", meldt de politie.
1 uur geledenDE COCKSDORP (ANP) - Bij een aanrijding met een auto is in de nacht van zaterdag op zondag in De Cocksdorp op Texel een fietser om het leven gekomen. Dat maakte de politie op X bekend.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Brankele Frank vindt het "totaal bizar" dat ze De Slimste Mens heeft gewonnen. De neurobioloog en schrijver stond zaterdagavond in de finale van het KRO-NCRV-programma met politicus Rob Jetten en schrijver Thomas van Luyn. "Rob is zo goed, dus ik dacht echt niet dat ik hem kon verslaan", zegt ze tegen het ANP. "En van Thomas dacht ik van tevoren dat hij dit seizoen zou winnen."
14 uur geledenHOUTEN (ANP) - Voor het eerst sinds 24 april is het zaterdag nergens in Nederland warmer geworden dan 15 graden, meldt Weeronline. In Vlissingen en Hoek van Holland tikte de thermometer 14,5 graden aan, maar bij alle andere officiële meetstations was het koeler. De laagste maximumtemperatuur werd gemeten in Nieuw Beerta: 11,4 graden.
19 uur geledenDEN OEVER (ANP) - De Afsluitdijk is weer vrij nadat klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) de weg zaterdagmiddag blokkeerden, meldt een woordvoerder van Rijkswaterstaat (RWS). Een politiewoordvoerder meldt dat een demonstrant is aangehouden vanwege geweld tegen een agent.
21 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Presentator en radiomaker Hans Haffmans heeft de Groenman-taalprijs gewonnen. Dat is zaterdag bekendgemaakt in het KRO-NCRV-programma De Taalstaat op NPO Radio 1. Volgens de organisatie achter de prijs weet Haffmans, die momenteel onder meer verbonden is aan het NTR-programma Podium op NPO Klassiek, complexe muziek toegankelijk te presenteren. Daarbij gebruikt hij "taal als zijn instrument".
1 dag geledenALMELO (ANP) - In Almelo zijn meerdere woningen ontruimd vanwege een grote brand in een pand aan de Rohofstraat, meldt de brandweer. De brand was uitslaand, maar de brandweer heeft het vuur inmiddels onder controle gekregen. Of en wanneer mensen terug kunnen naar hun huizen, is nog onbekend. In het getroffen pand zit een café en daarboven meerdere appartementen.
1 dag geleden