Noren ontwikkelen nieuw gasveld om aan Europese vraag te voldoen
OSLO (ANP/BLOOMBERG) - Noorwegen zal vanaf 2026 een nieuw gasveld aanleggen in de Noorse Zee. De ontwikkeling van dit veld moet bijdragen aan het op peil houden van de gasstromen naar Europa.
Energieconcern Equinor neemt het voortouw bij de ontwikkeling van deze Irpa-gasvondst, die zich bevindt in de noordelijke uithoeken van de Noorse Zee. Het veld is naar schatting goed voor 20 miljard kubieke meter aan gasreserves, aldus het Noorse ministerie van Olie en Energie in een verklaring. De investeringen zullen in totaal 14,8 miljard kronen, ruim 1,4 miljard euro, bedragen. De eerste productie is gepland voor het vierde kwartaal van 2026.
Het plan komt op het moment dat Europa in onzekerheid verkeert over de gasvoorziening doordat gasstromen uit Rusland zijn weggevallen in de nasleep van de Russische invasie van Oekraïne. Noorwegen heeft geprobeerd de productie op te voeren om een deel van die daling te compenseren.
Irpa, dat voorheen bekend stond als Asterix, zal naar verwachting tot 2039 produceren. Exploitant Equinor beschikt over een belang van 51 procent in het project, waarbij ook Shell betrokken is. Het op papier Britse concern heeft een belang van 10 procent. Andere deelnemers zijn Petoro en Wintershall Dea.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag opnieuw hoger geëindigd. De hoop van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten mogelijk zijn einde nadert, nam toe. De Amerikaanse president Donald Trump zei tegen verslaggevers in het Witte Huis te verwachten binnen twee of drie weken klaar te zijn met de oorlog.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
5 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
9 uur geleden