Noorwegen wijst gebieden aan voor mijnbouw op zeebodem
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid heeft gebieden aangewezen in Noorse wateren voor de mogelijke winning van belangrijke grondstoffen op de zeebodem. Het gaat dan bijvoorbeeld om grondstoffen als koper, zink en kobalt die onder meer belangrijk zijn voor de energietransitie.
Die gebieden liggen in de Noorse Zee en de Groenlandzee. Begin dit jaar maakte Noorwegen bekend dat er aanzienlijke hoeveelheden van die belangrijke metalen zijn gevonden op de zeebodem. Oslo wil nu uitzoeken of die grondstoffen op duurzame wijze gewonnen kunnen worden, zonder schade aan milieu en natuur.
Veel van die grondstoffen komen nu nog uit China en volgens Oslo kan met diepzeemijnbouw die afhankelijkheid worden verminderd. Ze worden bijvoorbeeld gebruikt voor elektrische auto's, windturbines en andere duurzame technologieƫn.
Kritiek milieuorganisaties
Milieuorganisaties, waaronder het Wereld Natuur Fonds (WWF), zijn fel gekant tegen de plannen uit angst voor schade aan de natuur en het dierenleven op de zeebodem. Het WWF zei in mei een rechtszaak tegen Noorwegen aan te willen spannen, omdat er onvoldoende onderzoek zou zijn gedaan naar de impact van diepzeemijnbouw op de natuur.
In totaal zou Noorwegen een gebied ter grootte van ongeveer het Verenigd Koninkrijk hebben vrijgemaakt voor winning van grondstoffen op de zeebodem. Daarvan is nu 38 procent beschikbaar gesteld voor exploratie. De eerste vergunningen zouden volgend jaar afgegeven moeten worden.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - De flink opgelopen prijzen van olie en gas door de Iranoorlog zetten de chemische industrie in Nederland verder onder druk, stellen brancheorganisaties. Het afgelopen jaar sloten fabrieken al de deuren in de Rotterdamse haven, mede door hoge kosten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Adobe behoorde vrijdag tot de verliezers op de beurzen in New York. Topman Shantanu Narayen kondigde aan af te treden zodra er een opvolger voor hem is gevonden. Een reden voor zijn plotselinge vertrek werd niet gegeven. Narayen is sinds 2007 de hoogste baas van het softwarebedrijf. Het nieuws van zijn aanstaande vertrek overschaduwde de beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het aandeel werd 6 procent lager gezet.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
4 uur geleden