Noorwegen wijst gebieden aan voor mijnbouw op zeebodem
OSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid heeft gebieden aangewezen in Noorse wateren voor de mogelijke winning van belangrijke grondstoffen op de zeebodem. Het gaat dan bijvoorbeeld om grondstoffen als koper, zink en kobalt die onder meer belangrijk zijn voor de energietransitie.
Die gebieden liggen in de Noorse Zee en de Groenlandzee. Begin dit jaar maakte Noorwegen bekend dat er aanzienlijke hoeveelheden van die belangrijke metalen zijn gevonden op de zeebodem. Oslo wil nu uitzoeken of die grondstoffen op duurzame wijze gewonnen kunnen worden, zonder schade aan milieu en natuur.
Veel van die grondstoffen komen nu nog uit China en volgens Oslo kan met diepzeemijnbouw die afhankelijkheid worden verminderd. Ze worden bijvoorbeeld gebruikt voor elektrische auto's, windturbines en andere duurzame technologieën.
Kritiek milieuorganisaties
Milieuorganisaties, waaronder het Wereld Natuur Fonds (WWF), zijn fel gekant tegen de plannen uit angst voor schade aan de natuur en het dierenleven op de zeebodem. Het WWF zei in mei een rechtszaak tegen Noorwegen aan te willen spannen, omdat er onvoldoende onderzoek zou zijn gedaan naar de impact van diepzeemijnbouw op de natuur.
In totaal zou Noorwegen een gebied ter grootte van ongeveer het Verenigd Koninkrijk hebben vrijgemaakt voor winning van grondstoffen op de zeebodem. Daarvan is nu 38 procent beschikbaar gesteld voor exploratie. De eerste vergunningen zouden volgend jaar afgegeven moeten worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn donderdag verder gestegen, terwijl beleggers de gesprekken tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Beijing in de gaten houden. De aanhoudende zorgen over de Iranoorlog zijn wat naar de achtergrond verdwenen.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse rechter weigert vooralsnog om een schikking van Elon Musk van 1,5 miljoen dollar goed te keuren. Elon Musk wil op die manier een zaak over mogelijke misleiding van beleggers afkopen, maar het bedrag wordt door kenners als erg laag beschouwd. De rechter heeft laten weten nog "rode vlaggen" te zien met betrekking tot de deal.
2 uur geledenCHICAGO (ANP/AFP) - Een Amerikaanse jury heeft woensdag 49,5 miljoen dollar schadevergoeding toegekend aan de familie van een 24-jarige Amerikaanse die omkwam bij een vliegtuigcrash met een Boeing 737 MAX-toestel in 2019. De zaak was aangespannen door familieleden van Samya Stumo, die stierf bij de crash van Ethiopian Airlines waarbij 157 mensen om het leven kwamen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse economie is het jaar met stevige economische groei begonnen. Bedrijven en consumenten in het Verenigd Koninkrijk lijken volgens donderdag verschenen cijfers in het eerste kwartaal nog niet van de wijs te zijn gebracht door het uitbreken van de Iranoorlog en de flinke stijging van de brandstofprijzen.
5 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - 3i Group, het Britse moederbedrijf van discountwinkelketen Action, is donderdag gekelderd op de beurs in Londen. Het concern waarschuwde voor zwakkere verkopen bij Action, een teken dat zelfs budgetwinkels het zwaar hebben nu een toenemende inflatie de bestedingsruimte van consumenten onder druk zet.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Babymelk van Nutrilon, die eerder uit voorzorg uit de handel werd gehaald omdat er mogelijk een giftige stof in zou zitten, is op sommige plekken in België opnieuw verkocht. Dat heeft voedingsmiddelenconcern Danone laten weten. Volgens het Franse bedrijf gaat het om een leveringsfout.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
18 uur geleden