Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noorwegen wijst gebieden aan voor mijnbouw op zeebodem

Noorwegen wijst gebieden aan voor mijnbouw op zeebodem

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse overheid heeft gebieden aangewezen in Noorse wateren voor de mogelijke winning van belangrijke grondstoffen op de zeebodem. Het gaat dan bijvoorbeeld om grondstoffen als koper, zink en kobalt die onder meer belangrijk zijn voor de energietransitie.

Die gebieden liggen in de Noorse Zee en de Groenlandzee. Begin dit jaar maakte Noorwegen bekend dat er aanzienlijke hoeveelheden van die belangrijke metalen zijn gevonden op de zeebodem. Oslo wil nu uitzoeken of die grondstoffen op duurzame wijze gewonnen kunnen worden, zonder schade aan milieu en natuur.

Veel van die grondstoffen komen nu nog uit China en volgens Oslo kan met diepzeemijnbouw die afhankelijkheid worden verminderd. Ze worden bijvoorbeeld gebruikt voor elektrische auto's, windturbines en andere duurzame technologieƫn.

Kritiek milieuorganisaties

Milieuorganisaties, waaronder het Wereld Natuur Fonds (WWF), zijn fel gekant tegen de plannen uit angst voor schade aan de natuur en het dierenleven op de zeebodem. Het WWF zei in mei een rechtszaak tegen Noorwegen aan te willen spannen, omdat er onvoldoende onderzoek zou zijn gedaan naar de impact van diepzeemijnbouw op de natuur.

In totaal zou Noorwegen een gebied ter grootte van ongeveer het Verenigd Koninkrijk hebben vrijgemaakt voor winning van grondstoffen op de zeebodem. Daarvan is nu 38 procent beschikbaar gesteld voor exploratie. De eerste vergunningen zouden volgend jaar afgegeven moeten worden.

Meer uit Financieel

Trump ondertekent nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.

2 uur geleden
Wall Street wint na verwerpen heffingen Trump door Hooggerechtshof

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.

7 uur geleden
Trump: besluit Hooggerechtshof 'zeer teleurstellend'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".

9 uur geleden
Trump: nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.

9 uur geleden
AEX hoger na uitspraak Hooggerechtshof VS over heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.

11 uur geleden
Trump noemt heffingenuitspraak Hooggerechtshof 'schande'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiƫle reactie gekomen.

12 uur geleden
VK verwacht gunstige handelspositie met VS te behouden

LONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.

12 uur geleden