Noorwegen verkoopt recordhoeveelheid aardgas
OSLO (ANP/BLOOMBERG) - Noorwegen heeft in 2024 een recordhoeveelheid aardgas verkocht om zo onder meer de weggevallen gasleveringen door Rusland te compenseren. Noorwegen is door de oorlog in Oekraïne de belangrijkste gasleverancier van Europa geworden, met een aandeel van ongeveer een derde in de totale leveringen.
Volgens het Noorse agentschap voor de winning van olie en gas op zee werd vorig jaar in totaal 124 miljard kubieke meter aardgas verkocht door Noorse bedrijven. Dat gas wordt opgepompt uit velden in de Noorse Zee, de Noordzee en de Barentszzee en wordt dan via pijpleidingen naar Europa getransporteerd.
"Sinds het transport van Russisch gas via Oekraïne aan het einde van het jaar is gestopt, is gas uit Noorwegen nog belangrijker geworden", zegt directeur-generaal Torgeir Stordal van het Norwegian Offshore Directorate.
Het agentschap meldde verder dat er dit jaar ongeveer veertig nieuwe exploratieputten worden aangeboord om naar gas en olie te zoeken, wat vrijwel gelijk zal zijn aan vorig jaar. De helft daarvan is in de Noordzee en de rest in de Noorse Zee en Barentszzee. Noorwegen wil zo voorkomen dat de productie gaat dalen omdat bestaande velden uitgeput raken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met minnen de handelsdag uitgegaan, in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve op woensdag. De algemene verwachting is dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen, om de door de hogere energieprijzen aangejaagde inflatie te bestrijden. Dat zorgde voor terughoudendheid onder beleggers.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Een poging om nieuwe Amerikaanse wetgeving rondom cryptomunten door te voeren is dinsdag gestrand in het Congres. De wetgeving wist onvoldoende stemmen te behalen, door meningsverschillen over ethiek, bankzaken en de vraag hoe de snelgroeiende sector moet worden gereguleerd. De bitcoin daalde na het nieuws in waarde.
5 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Mensen die in deeltijd werken voor het minimumloon dreigen er in hun nettosalaris op achteruit te gaan. Dat meldt salaris- en hr-platform Youforce op basis van eigen berekeningen naar aanleiding van de Prinsjesdagplannen.
7 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - ChatGPT-maker OpenAI werkt met zijn concurrenten Anthropic en Google DeepMind samen om veiligheidsproblemen rond kunstmatige intelligentie (AI) aan te pakken. De AI-bedrijven overleggen gezamenlijk over maatregelen, na groeiende bezorgdheid dat de technologie een bedreiging vormt voor de economie en veiligheid.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is op Prinsjesdag licht lager geëindigd. Beleggers hadden oog voor de begrotingsplannen die het kabinet dinsdag presenteerde, maar richtten de blik vooral op zorgen over de snelle opmars van kunstmatige intelligentie (AI) en de stijgende olieprijzen. De chipbedrijven ASMI (min 1,2 procent) en ASML (min 0,7 procent) hoorden bij de dalers. Oliebedrijf Shell en maritiem oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden van de hogere olieprijzen en voerden de stijgers in de Amsterdamse hoofdindex aan met plussen van 1,9 en 2,1 procent.
9 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - Het laden van olie in de Saudische havenstad Yanbu aan de Rode Zee is opgeschort. Dat melden scheepvaartbronnen aan persbureau Reuters. Enkele dagen geleden werd de belangrijke oost-westelijke pijpleiding uit voorzorg stilgelegd na een aanval met drones. Via deze pijpleiding wordt normaal olie vervoerd van de Perzische Golf naar de havenstad aan de Rode Zee om vanuit daar geëxporteerd te worden.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Ziggo mikt erop in mei of september volgend jaar naar de beurs in Amsterdam te gaan. Die maanden ziet het telecombedrijf als de meest voor de hand liggende voor een beursgang, is dinsdag bekendgemaakt.
9 uur geleden