Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noorwegen keurt voor miljarden aan olie- en gasprojecten goed

Noorwegen keurt voor miljarden aan olie- en gasprojecten goed

OSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Noorse overheid heeft woensdag voor miljarden aan olie- en gasprojecten goedgekeurd om zo de productie in stand te houden. Door de oorlog in Oekraïne is Noorwegen de belangrijkste leverancier van aardgas aan Europa geworden omdat de Russische gasleveringen sterk zijn afgenomen.

Het ministerie van Energie geeft nu groen licht voor meer dan 200 miljard kroon (omgerekend 17 miljard euro) aan negentien projecten van vooral de Noorse olie- en gasbedrijven Aker BP en Equinor. Het gaat bijvoorbeeld om de ontwikkeling van nieuwe olie- en gasvelden en de uitbouw van bestaande velden in de Noordzee en de Noorse Zee. Zo worden in het offshore-veld Yggdrasil 55 nieuwe boorputten gepland. Yggdrasil zou het equivalent van ongeveer 650 miljoen vaten olie en gas bevatten, waarmee het een van de grootste projecten voor de kust van Noorwegen van de afgelopen jaren is.

Noorwegen vervoert olie en gas via pijpleidingen naar onder meer het Verenigd Koninkrijk en Nederland. In een verklaring stelde de Noorse energieminister dat met die nieuwe productie het land zijn hoge leveringen aan afnemers kan volhouden. Ook zorgen ze voor werkgelegenheid, aldus Oslo.

Klimaatgroeperingen reageerden verontwaardigd op het besluit. Volgens Greenpeace wordt de klimaatcrisis hierdoor verder verergerd. De Noorse tak van het Wereld Natuur Fonds spreekt van een "treurige dag" voor het klimaat.

Meer uit Financieel

Maker slimme ringen Oura stelt beursgang in VS uit

SAN FRANCISCO (ANP) - Oura, de maker van slimme ringen, stelt een beursgang in de Verenigde Staten uit door onzekerheid op de markt voor beursintroducties. Het van oorsprong Finse bedrijf wilde bij een debuut op techbeurs Nasdaq tot 2,2 miljard dollar ophalen en had ongeveer vier keer zoveel orders binnengehaald als er aandelen beschikbaar waren, meldde persbureau Bloomberg eerder al.

56 minuten geleden
Run op .si-domeinen na uitspraak Trump over superintelligentie

LJUBLANA (ANP/AFP) - Het voorstel van de Amerikaanse president Donald Trump om kunstmatige intelligentie (AI) voortaan te hernoemen tot 'super intelligence' (SI) heeft tot een stortvloed aan aanvragen geleid voor internetdomeinen die eindigen op '.si'.

1 uur geleden
Vakantieparken Peter Gillis mogen geveild worden

DEN BOSCH (ANP) - Drie vakantieparken van Oostappen Groep, het bedrijf van realityster Peter Gillis, mogen op 1 oktober geveild worden door schuldeiser Marc van Rooi. Dat heeft de kortgedingrechter in Den Bosch bepaald. Gillis probeerde de executieveiling tegen te houden en stapte daarom naar de rechter.

1 uur geleden
Vliegveld Catania heropend na verlaagde vulkaandreiging

CATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.

2 uur geleden
Jørgensen: EU betaalde al 100 miljard extra voor evenveel energie

DUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".

3 uur geleden
Anthropic noemt AI risico voor mensheid in beursgangdocument

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.

3 uur geleden
Bloomberg: KKR en RWE willen gezamenlijk bod doen op Duits Uniper

DÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.

3 uur geleden