Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noorwegen heropent 15 jaar na aanslag Breivik regeringsgebouwen

Noorwegen heropent 15 jaar na aanslag Breivik regeringsgebouwen

OSLO (ANP/DPA/RTR) - De Noorse regering heeft na vijftien jaar weer de eerste gebouwen in gebruik genomen die werden beschadigd bij de bomaanslag van Anders Breivik. Premier Jonas Gahr Støre heeft de gebouwen in het Regjeringskvartalet (het regeringskwartier) van Oslo officieel geopend.

Breivik liet op 22 juli 2011 een autobom afgaan voor het gebouw dat onder meer het kantoor van de premier en het ministerie van Justitie huisvestte. Daarbij kwamen acht mensen om het leven en raakten tientallen mensen gewond. Daarna schoot hij 69 mensen, vooral jongeren, dood op het eiland Utøya.

"We hebben in ballingschap gezeten", zei Gahr Støre bij de heropening, die live werd uitgezonden op televisie. Tien ministeries moesten tijdelijk ergens anders in de stad worden ondergebracht. Zes daarvan zijn maandag weer teruggekeerd, na uitvoerige renovaties in de gebouwen. Ook Gahr Støre toonde zijn vernieuwde kantoor. De andere vier ministeries kunnen naar verwachting pas in 2029 weer naar de gebouwen terug.

Kosten

"De democratie is niet verslagen", aldus Gahr Støre, die de reconstructie vergeleek met de wederopbouw na de Tweede Wereldoorlog. De renovaties kostten ongeveer 50 miljard Noorse kronen (4,5 miljard euro).

Breivik (47) werd in 2012 veroordeeld voor moord en terrorisme. Hij kreeg de maximale straf van 21 jaar gevangenis. Die kan worden verlengd, zolang de rechters hem nog als een gevaar voor de samenleving zien.

Meer uit Buitenland

Suriname en Venezuela versterken relatie tijdens bezoek Rodríguez

PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.

4 uur geleden
Trump staat stil bij 9/11: wereld zal nooit meer hetzelfde zijn

ARLINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij het Pentagon stilgestaan bij de aanslagen van 11 september 2001. "We weten 25 jaar na de aanslagen dat de wereld nooit meer zal terugkeren naar hoe het was op die prachtige en vredige dinsdagochtend", zei hij.

4 uur geleden
Oud-presidenten herdenken slachtoffers 9/11 bij Ground Zero

NEW YORK (ANP) - In New York is de herdenking begonnen van de aanslagen op het World Trade Center van 11 september 2001. Alle nog levende oud-presidenten en de huidige vicepresident JD Vance waren daarbij aanwezig. President Donald Trump ontbrak. Volgens The New York Times was hij aanvankelijk wel van plan om te komen, maar veranderde hij zijn plannen toen bleek dat hij geen toespraak mocht houden.

7 uur geleden
Noorse prinses Astrid (94), zus van Harald, overleden

OSLO (ANP) - De Noorse prinses Astrid is vrijdag op 94-jarige leeftijd overleden. Dat meldt het Noorse hof. Astrid was de oudere zus van de onlangs overleden koning Harald.

7 uur geleden
Houthi's veroveren eiland in zeestraat Bab al-Mandeb

PERIM (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben het Jemenitische eiland Perim in de zeestraat Bab al-Mandeb veroverd, meldden Jemenitische regeringsbronnen en ooggetuigen aan internationale persbureaus. Daardoor controleren ze nu vrijwel al het gebied rondom die belangrijke zeestraat.

8 uur geleden
Nepal schat kosten wederopbouw op 4,1 miljard euro

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal schat dat ruim 4,1 miljard euro nodig is voor de wederopbouw van het door overstromingen getroffen gebied in het land. Door het natuurgeweld van eind augustus zijn in Nepal zeker 1385 doden gevallen.

9 uur geleden
Brussel keurt 6,1 miljard aan Oekraïne voor defensie goed

BRUSSEL (ANP) - Er gaat nog eens 6,1 miljard euro vanuit de EU naar Oekraïne voor de aanschaf van defensiematerieel, zoals drones, raketten en munitie. Dat melden de Eurocommissaris voor Defensie Andrius Kubilius en voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen vrijdag.

9 uur geleden