Noorse terrorist Breivik wil van rechter vervroegde vrijlating
SKIEN (ANP) - Een Noorse rechter moet bepalen of de veroordeelde terrorist Anders Breivik (42) in aanmerking komt voor voorwaardelijke vrijlating. Hij pleegde in juli 2011 twee bloedige aanslagen waardoor 77 mensen werden gedood, vooral jongeren. De ultrarechtse Breivik kreeg 21 jaar cel, maar kan langer vast worden gehouden.
Breivik zal naar verwachting aanvoeren dat hij niet meer gewelddadig is, maar hier wordt mogelijk op basis van een recent psychiatrisch rapport geen geloof aan gehecht. De psychiater die hem heeft onderzocht, Randi Rosenqvist, zei al tegen Noorse media dat volgens haar Breivik in wezen niet is veranderd sinds de laatste evaluatie van eind 2016. Toen waarschuwde Rosenqvist dat Breivik niet geloofd kan worden wanneer hij zegt niet gewelddadig te zijn. Hij zou een opportunist zijn die verandert als de omstandigheden veranderen.
Breivik kan formeel gezien na tien jaar, zijn minimale straf, in aanmerking komen voor voorwaardelijke vrijlating. Zijn verzoek wordt door de rechtbank in Skien behandeld. Het is niet duidelijk wanneer het oordeel naar buiten komt. Er zijn drie zittingsdagen voor gepland.
De aanslagen waren bijzonder wreed en hebben het land diep geschokt. Breivik liet 22 juli 2011 een bomauto ontploffen bij een overheidsgebouw in Oslo, waardoor acht mensen om het leven kwamen. Daarna reisde hij verkleed als een politieagent af naar het eilandje Utoya, waar een jeugdkamp van de Noorse Arbeiderspartij was. Hij vermoordde er 69 mensen, voornamelijk tieners.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - Het proces tegen Begoña Gómez, de echtgenote van de Spaanse premier Pedro Sánchez, gaat voorlopig toch niet door. Zij zou terechtstaan voor het verduisteren van publiek geld, maar een rechter heeft nu geoordeeld dat het daar nog te vroeg voor is. Er is eerst meer onderzoek nodig.
15 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten waren niet betrokken bij de dood van de Mexicaanse kartelleider Nemesio Oseguera Cervantes, beter bekend als El Mencho. Dat zei de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum maandag.
17 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - De Venezolaanse minister van Buitenlandse Zaken Yván Gil heeft maandag bij de Verenigde Naties de onmiddellijke vrijlating van Nicolás Maduro geëist. Maduro werd als president begin dit jaar gevangengenomen door de Amerikanen bij een militaire operatie.
1 uur geledenCANBERRA (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese is er voorstander van om de voormalige Britse prins Andrew Mountbatten-Windsor te schrappen uit de koninklijke lijn van troonopvolging. Dat schrijft Albanese in een brief aan premier Keir Starmer.
2 uur geledenWÜRZBURG (ANP/DPA) - Een man heeft drie Jehova's getuigen aangevallen met een mes bij een treinstation in het Duitse Würzburg. Volgens de politie raakten de drie mannen lichtgewond. Voorbijgangers, waaronder een politieagent in burgerkleding, wisten de dader te overmeesteren.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vindt dat Hongarije het politieke besluit van de EU-leiders over de EU-lening voor Oekraïne moet respecteren. Alle EU-leiders zijn eind december akkoord gegaan met die lening ter waarde van 90 miljard euro, ook de Hongaarse premier Viktor Orbán, benadrukte de woordvoerder van de Commissie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof in Den Haag is begonnen met hoorzittingen om te bepalen of er genoeg bewijs is om een zaak te beginnen tegen de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte. Vanwege zijn gezondheid is Duterte zelf niet aanwezig in de rechtbank.
4 uur geleden