
Noorse terrorist Breivik vraagt opnieuw om vervroegde vrijlating
OSLO (ANP/RTR/AFP) - De Noorse massamoordenaar Anders Breivik heeft dertien jaar na zijn aanslagen opnieuw gevraagd om vervroegde voorwaardelijke vrijlating. Twee jaar geleden weigerde de rechter al eens om hem te laten gaan en zijn eigen advocaat denkt dat de kans klein is dat zijn poging dit keer wel slaagt.
Breivik sprak dinsdag 45 minuten lang voor de rechter en toonde kort iets van spijt over zijn daden, maar zei ook dat de aanslagen "noodzakelijk" waren. Hij zei in zijn betoog dat hij in de gevangenis "als een beest" wordt behandeld. De rechts-extremistische terrorist betoogde dat hij vrijgelaten zou moeten worden, zodat hij zijn volgelingen zou overtuigen om te stoppen met hun aanvallen op de Noorse samenleving. "Ik garandeer dat jullie er geen spijt van zouden krijgen", aldus Breivik.
De aanklager Hulda Karlsdottir beklemtoonde in de rechtbank dat Breivik niet op vrije voeten mag komen. Het gevaar zou te groot zijn dat hij zijn misdaden zou herhalen. In 2022 kwam de rechter tot hetzelfde oordeel.
Op 22 juli 2011 pleegde Breivik een bomaanslag in Oslo en richtte hij een bloedbad aan op het eiland Utøya. Hij doodde 77 mensen. Breivik kreeg de maximumstraf van 21 jaar cel, maar die kan worden verlengd zolang hij wordt gezien als een bedreiging voor de samenleving.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Champions League-finale van Paris Saint-Germain tegen Internazionale (5-0) heeft in Parijs voor een aantal opstootjes en incidenten gezorgd. De politie moest op meerdere plekken optreden en fans bestormden de ringweg van Parijs, meldt het Franse RTL Info.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff is volstrekt ontevreden met het antwoord van Hamas op zijn voorstel voor een staakt-het-vuren. Volgens hem is de reactie van de Palestijnse militante beweging "totaal onacceptabel" en betekent die een stap terug in het vredesproces.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Een groep uitgehongerde Palestijnen heeft in de Gazastrook een konvooi van de Verenigde Naties met voedselhulp gestopt, schrijft het Wereldvoedselprogramma (WFP) op X. 77 vrachtwagens werden geplunderd.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas zegt een reactie te hebben ingediend bij de bemiddelaars op het Amerikaanse voorstel voor een staakt-het-vuren in de Gazastrook. Het is niet bekend wat er in het antwoord staat, maar in een verklaring op Telegram verwerpt de Palestijnse beweging het plan in elk geval niet.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz vliegt woensdagavond naar Washington om een bezoek te brengen aan de Amerikaanse president Donald Trump. De twee treffen elkaar voor het eerst sinds het aantreden van Merz.
5 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse justitie heeft 25 personen aangeklaagd voor een poging tot het ontvoeren van mensen in de cryptowereld. Ze hadden onder meer in Parijs op klaarlichte dag geprobeerd de dochter en kleinzoon van de topman van een cryptobedrijf te kidnappen. Zes van de verdachten zijn minderjarig.
6 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De Zweedse regering heeft actie ondernomen tegen de ongecontroleerde doorvaart van door Rusland gecharterde, vaak slecht onderhouden boten in de Oostzee. Vanaf 1 juli moeten alle buitenlandse schepen die in de Zweedse territoriale wateren of economische zone komen informatie verstrekken over de afgesloten verzekeringen.
7 uur geleden