
Noorse staking voedt angst voor gastekorten Europa
AMSTERDAM (ANP) - Een aangekondigde staking in de Noorse gas- en oliesector zorgt maandag voor stijgende gasprijzen in Europa. De angst voor opnieuw minder aanvoer van gas, nadat eerder Rusland de gaskraan een stuk had dichtgedraaid, deed de prijzen met 2,7 procent stijgen.
De staking die dinsdag zou moeten plaatsvinden kan tot 13 procent van de Noorse gasexport treffen, waarschuwde de Noorse gas- en olielobby. Drie gasvelden worden vanaf dinsdag stilgelegd en een dag later volgen nog eens drie productielocaties.
Europa probeert door de oorlog in Oekraïne snel zijn afhankelijkheid van Russisch gas af te bouwen, maar dat gas is nog steeds nodig. Verschillende landen hebben inmiddels noodplannen in werking gezet. In Duitsland, dat het meeste op Russisch gas leunt, vrezen bedrijven zelfs niet meer genoeg gas te krijgen en mogelijk hun productie terug te moeten schroeven.
Later deze maand gaat de Nord Stream-pijplijn door de Oostzee dicht voor het jaarlijkse onderhoud. Duitsland houdt er rekening mee dat Rusland, dat onlangs de toevoer al met 60 procent verlaagde, die pijplijn helemaal niet meer heropent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York stonden dinsdag opnieuw onder druk van spanningen in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen onder andere meer betrokkenheid van de Verenigde Staten in het conflict tussen Israël en Iran. Volgens het Witte Huis heeft de Amerikaanse president Donald Trump dinsdag met zijn veiligheidsadviseurs overlegd over de situatie.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Unilever heeft Peter ter Kulve voorgedragen als topman van The Magnum Ice Cream Company (TMICC). Dit bedrijf komt voort uit de afgesplitste ijsjesdivisie van het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern waar de Nederlander nu nog president van is.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het socialemediabedrijf X van Elon Musk heeft een rechtszaak aangespannen tegen de staat New York. Aanleiding is een staatswet die volgens het concern in strijd is met de Amerikaanse grondwet. Volgens die wet zijn socialemediabedrijven verplicht om gevoelige informatie vrij te geven over hoe ze toezicht houden op uitingen van haat, extremisme, desinformatie en andere content.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen zijn dinsdag met verlies gesloten. Maandag hadden mediaberichten dat Iran via bemiddelende landen een wapenstilstand met Israël zou willen sluiten, nog voor enige opluchting gezorgd op de beurzen. De Amerikaanse president Donald Trump riep inwoners van Teheran later echter op de Iraanse hoofdstad onmiddellijk te verlaten. Die oproep leidde weer tot terughoudendheid.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat de voorbereiding van de Volksbank op een mogelijke privatisering wordt gestaakt. Partijen vallen vooral over de grote reorganisatie bij de bank, die regiokantoren wil sluiten en honderden banen wil schrappen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lodewijk Asscher gaat tijdelijk de raad van toezicht van vakbond FNV voorzitten. De Ondernemingskamer in Amsterdam heeft de oud-minister en voormalig PvdA-leider dinsdag benoemd. Ook oud-senator namens de PvdA Han Noten treedt toe tot de raad.
9 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Duitse aanklagers hebben een strafrechtelijk onderzoek gestaakt naar de voormalige topman van DWS, de vermogensbeheerder van Deutsche Bank. Het onderzoek draaide om beschuldigingen van greenwashing bij de investeringstak van Deutsche Bank. Daarbij worden investeringen die niet groen of duurzaam zijn, toch zo gepresenteerd.
9 uur geleden