Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noorse moordenaar Breivik vraagt voorwaardelijke vrijlating

Noorse moordenaar Breivik vraagt voorwaardelijke vrijlating

OSLO (ANP/AFP) - Anders Behring Breivik, de rechts-extremist die 77 mensen vermoordde in Noorwegen, heeft voorwaardelijke vrijlating aangevraagd. Dat zei zijn advocaat woensdag.

Breivik is ook van plan een nieuwe rechtszaak aan te spannen tegen de Noorse staat met betrekking tot zijn omstandigheden in de gevangenis, waar hij gescheiden wordt gehouden van andere gevangenen, aldus advocaat Øystein Storrvik.

In juli 2011 schoot Breivik, vermomd als politieagent, 69 mensen dood, voornamelijk tieners. Dat gebeurde in een jeugdkamp van de Arbeiderspartij op het eiland Utoya, kort nadat hij acht mensen had gedood met een bomaanslag bij een overheidsgebouw in Oslo.

Zwaarste straf mogelijk

Hij werd in 2012 veroordeeld tot de toen zwaarste straf in Noorwegen, 21 jaar gevangenisstraf, die voor onbepaalde tijd kan worden verlengd.

"In zijn naam heb ik een verzoek om voorwaardelijke vrijlating ingediend", zei Storrvik tegen het dagblad Verdens Gang. "Hij heeft recht op een juridische herziening voor voorwaardelijke vrijlating aan het einde van de minimumperiode, die in zijn geval 10 jaar is. Het is een recht dat alle veroordeelden hebben en daar wil hij ook gebruik van maken", zei hij.

De advocaat zei ook dat Breivik een rechtszaak wil aanspannen om te protesteren tegen "zo'n lange periode van isolatie" in de gevangenis.

In de gevangenis heeft Breivik drie cellen van elk 10 vierkante meter, met uitzicht naar buiten, en hij kan sporten, videogames spelen en televisie kijken.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Nederland stond al meteen in voor Oekraïners

MIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bij de inontvangstname van zijn Four Freedoms Award in Middelburg Nederland bedankt voor de steun in de oorlog tegen Rusland. Naast premier Rob Jetten, die Zelensky de prijs uitreikte, zijn ook onder anderen koning Willem-Alexander en prinses Beatrix aanwezig.

16 minuten geleden
Linkse oppositieleider Zuid-Afrika veroordeeld voor wapenbezit

EAST-LONDON (ANP/RTR) - De extreemlinkse Zuid-Afrikaanse oppositieleider Julius Malema is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens wapenbezit en het publiekelijk afvuren van een vuurwapen. De leider van de Economic Freedom Fighters (EFF) wil volgens zijn advocaten in hoger beroep.

20 minuten geleden
Four Freedoms Award voor Zelensky en het Oekraïense volk

MIDDELBURG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Middelburg de International Four Freedoms Award in ontvangst genomen van premier Rob Jetten. Hij krijgt de prijs voor zijn niet-aflatende strijd voor vrijheid en onafhankelijkheid. Naast Zelensky wordt de prijs ook uitgereikt aan het Oekraïense volk.

55 minuten geleden
Iran meldt toenadering tot VS, maar verschillen nog niet opgelost

TEHERAN (ANP/RTR) - Een Iraanse functionaris zegt tegen persbureau Reuters dat er vooruitgang is geboekt in de onderhandelingen met de Verenigde Staten. Een bezoek van de Pakistaanse legerleider aan Teheran zou hebben geholpen om de landen dichter bij elkaar te brengen, maar nog niet alle grote struikelblokken zijn weg.

1 uur geleden
Australië verhoogt defensiebudget onder druk VS en dreiging China

CANBERRA (ANP/AFP) - Australië schroeft zijn defensiebudget binnen zeven jaar op naar 3 procent van de omvang van zijn economie. Het land vreest de groeiende macht van China én voelt de druk van de Verenigde Staten, die vinden dat bondgenoten daartegen meer moeten doen.

2 uur geleden
Israëlische minister: Netanyahu zal Libanese president spreken

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.

2 uur geleden
Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.

2 uur geleden