Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noorse aanklager wil dat terrorist Breivik in cel blijft

Noorse aanklager wil dat terrorist Breivik in cel blijft

OSLO (ANP/DPA) - Het Noorse openbaar ministerie beschouwt de veroordeelde terrorist en massamoordenaar Anders Behring Breivik (42) nog steeds als een zeer gevaarlijk man en wil hem daarom opgesloten houden. Breivik heeft voor de rechtbank verklaard dat hij is veranderd, maar is dat niet, zei aanklager Hulda Karlsdottir donderdag tijdens een rechtszitting in de gevangenis van Skien over een verzoek van de Utøya-moordenaar om voorwaardelijke vrijlating.

Volgens het OM is er niets veranderd in zijn gedrag en vormt Breivik hetzelfde gevaar als tien jaar geleden. "De zaak is duidelijk. Breivik is niet te vertrouwen. De Breivik die vandaag om vertrouwen vraagt, is dezelfde Breivik die destijds de regeringswijk in Oslo aanviel en een bloedbad aanrichtte op het eiland Utøya. Er is geen dader in Noorwegen die zulke ernstige misdaden heeft gepleegd als hij", aldus Karlsdottir.

Breivik vermoordde in totaal 77 mensen bij aanslagen in Oslo en op Utøya uit extreemrechtse en islamofobe motieven. In de zomer van 2012 werd hij veroordeeld tot de toen geldende maximumstraf van 21 jaar cel, maar dat kan verlengd worden zolang hij als een gevaar wordt beschouwd.

Net zo gevaarlijk als elf jaar geleden

Woensdag oordeelde psychiater Randi Rosenqvist tijdens de zitting dat Breivik nog net zo gevaarlijk is als elf jaar geleden. De door de rechtbank aangestelde Rosenqvist evalueerde de extremist meerdere keren de afgelopen tien jaar. Volgens haar is het risico dat Breivik opnieuw geweld pleegt als hij vrijkomt in die tijd niet veranderd.

De rechter besluit waarschijnlijk volgende week over vervroegde vrijlating.

Meer uit Buitenland

Zangeres Dolly Parton (80) overleden

BRENTWOOD (ANP) - De Amerikaanse zangeres Dolly Parton is op 80-jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar neef Bryan Seaver namens de familie op Facebook laten weten. Het was de wens van Dolly dat haar overlijden op deze manier bekend zou worden gemaakt.

1 uur geleden
Mogelijk honderd woningen in Frankrijk onbewoonbaar door tornado

POMAS (ANP/RTR/AFP) - Van de circa driehonderd beschadigde woningen in het door een tornado getroffen Zuid-Franse dorp Pomas moet mogelijk een honderdtal als verloren beschouwd worden. Dat melden lokale autoriteiten. Naar de precieze omvang van de schade wordt nog onderzoek gedaan.

2 uur geleden
Rechter weigert veroordeling Ghislaine Maxwell te herzien

NEW YORK (ANP/RTR) - Een rechter in New York weigert de veroordeling van de tot twintig jaar cel veroordeelde Ghislaine Maxwell te herzien. Ze had dat in een verzoek gevraagd te doen.

4 uur geleden
Tweede lichaam gevonden in zaak vermiste 5-jarige in België

ONHAYE (ANP/BELGA) - In de zoektocht naar een 5-jarige vermiste jongen en zijn vader in Onhaye, in de Belgische provincie Namen, is een tweede lichaam gevonden. Dat heeft het parket van Namen dinsdag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Volgens het parket gaat het hoogstwaarschijnlijk om de vader van de jongen.

5 uur geleden
Trump haalt uit naar regering Iran: executies moeten nu stoppen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw uitgehaald naar de regering van Iran. Hij stelt dat zij met het doden van demonstranten verantwoordelijk is voor een gigantische humanitaire crisis die "moet worden gestopt".

6 uur geleden
Oekraïne krijgt wat extra Patriots en andere luchtafweer

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft wat extra Patriot-luchtverdedigingsraketten gekregen, zegt president Volodymyr Zelensky. Bondgenoten hebben volgens hem ook luchtafweerbatterijen voor de korte afstand toegezegd en raketten waarmee gevechtsvliegtuigen Russische drones en kruisraketten kunnen neerhalen.

6 uur geleden
Film Lukas Dhont voor derde keer Belgische inzending voor Oscars

LOS ANGELES (ANP) - De film Coward van Lukas Dhont is de Belgische inzending voor de Oscars. Dat heeft het Vlaams Audiovisueel Fonds dinsdag gemeld. Het is al de derde keer dat een film van de 35-jarige Belgische filmmaker deze eer te beurt valt, na Girl (2018) en Close (2022). Close werd daadwerkelijk genomineerd.

6 uur geleden