Noors staatsfonds wil af van kwartaalrapportages beursbedrijven
OSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds, 's werelds grootste aandelenbelegger, vindt dat beursgenoteerde bedrijven moeten stoppen met het publiceren van kwartaalrapportages en overstappen op halfjaarcijfers. Volgens het fonds zouden bedrijven daardoor meer kunnen kijken naar beslissingen op de langere termijn en minder gericht zijn op winsten op de korte termijn.
Het fonds met een beheerd vermogen van omgerekend ongeveer 1700 miljard euro stelt dat kwartaalrapporten ook tot risico's leiden dat bedrijven meer gefocust zijn op het voldoen aan analistenverwachtingen voor ieder kwartaal van het jaar. Daardoor zou de duurzame ontwikkeling van een bedrijf over de langere termijn overschaduwd worden. Bovendien kunnen bedrijven door al dat boekhoudkundig rekenwerk dat met kwartaalcijfers is gemoeid, terughoudender worden om een beursnotering aan te vragen, aldus het fonds.
Het staatsfonds bezit belangen in duizenden bedrijven waaronder Shell, ASML, TSMC, Nestlé, Apple, Amazon, Microsoft, Facebook, Nvidia en Google-moeder Alphabet. Ongeveer 1,5 procent van alle aandelen van beursgenoteerde bedrijven is in handen van het fonds dat in de jaren negentig werd opgericht om de inkomsten uit de Noorse olie- en gasindustrie te beleggen.
JPMorgan Chase
De oproep om te stoppen met kwartaalcijfers is in het verleden ook al eens gedaan door topman Jamie Dimon van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase. Of beleggers en analisten van zakenbanken hier echt op zitten te wachten is overigens maar de vraag. Zij willen namelijk geregeld inzicht krijgen in de prestaties van beursgenoteerde ondernemingen om hierop hun beleggingsadviezen en investeringen te baseren.
Overigens zijn beursgenoteerde bedrijven in onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk niet verplicht om ieder kwartaal resultaten te publiceren, in tegenstelling tot bedrijven op Wall Street.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De brandstofprijzen zijn ook in het Verenigd Koninkrijk fors gestegen. Het gaat om de grootste stijging sinds juni 2022, kort nadat Rusland Oekraïne was binnengevallen. Dat meldt statistiekbureau ONS, de Britse evenknie van het CBS.
16 minuten geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Boeing heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verkeersvliegtuigen aan klanten afgeleverd dan een jaar eerder, waardoor de omzet is gestegen. Volgens de vliegtuigmaker ging het om 143 toestellen, tegen 130 die een jaar eerder aan klanten werden overgedragen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) legt een dwangsom op aan Tata Steel. De staalfabrikant moet een specifieke soort staalslak voortaan als gevaarlijk classificeren, waarschuwt de inspectie.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeker vijf tankers die onderweg waren naar Rotterdam, hebben na de sluiting van de Straat van Hormuz hun koers verlegd naar Azië. Dat meldt Havenbedrijf Rotterdam. De schepen konden hun olie daar op dat moment voor hogere prijzen verkopen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
2 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
4 uur geleden