Noors staatsfonds wil af van kwartaalrapportages beursbedrijven
OSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds, 's werelds grootste aandelenbelegger, vindt dat beursgenoteerde bedrijven moeten stoppen met het publiceren van kwartaalrapportages en overstappen op halfjaarcijfers. Volgens het fonds zouden bedrijven daardoor meer kunnen kijken naar beslissingen op de langere termijn en minder gericht zijn op winsten op de korte termijn.
Het fonds met een beheerd vermogen van omgerekend ongeveer 1700 miljard euro stelt dat kwartaalrapporten ook tot risico's leiden dat bedrijven meer gefocust zijn op het voldoen aan analistenverwachtingen voor ieder kwartaal van het jaar. Daardoor zou de duurzame ontwikkeling van een bedrijf over de langere termijn overschaduwd worden. Bovendien kunnen bedrijven door al dat boekhoudkundig rekenwerk dat met kwartaalcijfers is gemoeid, terughoudender worden om een beursnotering aan te vragen, aldus het fonds.
Het staatsfonds bezit belangen in duizenden bedrijven waaronder Shell, ASML, TSMC, Nestlé, Apple, Amazon, Microsoft, Facebook, Nvidia en Google-moeder Alphabet. Ongeveer 1,5 procent van alle aandelen van beursgenoteerde bedrijven is in handen van het fonds dat in de jaren negentig werd opgericht om de inkomsten uit de Noorse olie- en gasindustrie te beleggen.
JPMorgan Chase
De oproep om te stoppen met kwartaalcijfers is in het verleden ook al eens gedaan door topman Jamie Dimon van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase. Of beleggers en analisten van zakenbanken hier echt op zitten te wachten is overigens maar de vraag. Zij willen namelijk geregeld inzicht krijgen in de prestaties van beursgenoteerde ondernemingen om hierop hun beleggingsadviezen en investeringen te baseren.
Overigens zijn beursgenoteerde bedrijven in onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk niet verplicht om ieder kwartaal resultaten te publiceren, in tegenstelling tot bedrijven op Wall Street.
Meer uit Financieel
ATHENE (ANP) - Defensieconcern Theon International, beursgenoteerd in Amsterdam, blijft profiteren van de torenhoge defensiebudgetten in Europa. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen voor de defensiesector boekte vorig jaar een recordomzet van 443,5 miljoen euro, 26 procent meer dan in het voorgaande jaar.
13 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.
3 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De eerste dag van de AI-top in India is maandag rommelig verlopen. Bezoekers klaagden over lange rijen, verwarring en drukte bij het begin van het evenement in New Delhi.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat er "echt stappen" moeten worden gezet om tot een kapitaalmarktunie te komen. Mede daarom zijn zes ministers van Financiën van de zes grootste economieën in de EU maandag voor de tweede keer met elkaar in overleg gegaan, zei Heinen. Zijn voorkeur gaat wel uit naar besluitvorming door alle EU-lidstaten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt te kampen met een storing. Gebruikers melden onder meer problemen met de app en het laden van hun tijdlijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oude uniformen van militairen en de politie worden bouwmateriaal voor rijksgebouwen. Producent Agricon Nederland gaat de afgedragen kleding verwerken tot constructiepanelen. De rijksoverheid wil hiermee de textielafvalberg verkleinen.
5 uur geleden