Noors staatsfonds wil af van kwartaalrapportages beursbedrijven
OSLO (ANP/RTR) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds, 's werelds grootste aandelenbelegger, vindt dat beursgenoteerde bedrijven moeten stoppen met het publiceren van kwartaalrapportages en overstappen op halfjaarcijfers. Volgens het fonds zouden bedrijven daardoor meer kunnen kijken naar beslissingen op de langere termijn en minder gericht zijn op winsten op de korte termijn.
Het fonds met een beheerd vermogen van omgerekend ongeveer 1700 miljard euro stelt dat kwartaalrapporten ook tot risico's leiden dat bedrijven meer gefocust zijn op het voldoen aan analistenverwachtingen voor ieder kwartaal van het jaar. Daardoor zou de duurzame ontwikkeling van een bedrijf over de langere termijn overschaduwd worden. Bovendien kunnen bedrijven door al dat boekhoudkundig rekenwerk dat met kwartaalcijfers is gemoeid, terughoudender worden om een beursnotering aan te vragen, aldus het fonds.
Het staatsfonds bezit belangen in duizenden bedrijven waaronder Shell, ASML, TSMC, Nestlé, Apple, Amazon, Microsoft, Facebook, Nvidia en Google-moeder Alphabet. Ongeveer 1,5 procent van alle aandelen van beursgenoteerde bedrijven is in handen van het fonds dat in de jaren negentig werd opgericht om de inkomsten uit de Noorse olie- en gasindustrie te beleggen.
JPMorgan Chase
De oproep om te stoppen met kwartaalcijfers is in het verleden ook al eens gedaan door topman Jamie Dimon van de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase. Of beleggers en analisten van zakenbanken hier echt op zitten te wachten is overigens maar de vraag. Zij willen namelijk geregeld inzicht krijgen in de prestaties van beursgenoteerde ondernemingen om hierop hun beleggingsadviezen en investeringen te baseren.
Overigens zijn beursgenoteerde bedrijven in onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk niet verplicht om ieder kwartaal resultaten te publiceren, in tegenstelling tot bedrijven op Wall Street.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst begonnen. Beleggers bleven optimistisch over een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio verklaarde enige beweging te zien bij Iran in de vredesbesprekingen, maar gaf niet aan op welke vlakken Iran bereid is tot concessies. De twee landen verschillen nog altijd van mening over de uraniumvoorraad van Iran en de controle van de Straat van Hormuz.
10 uur geleden