Noors staatsfonds boekt recordwinst in 2023
OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het staatsinvesteringsfonds van Noorwegen heeft vorig jaar een recordwinst behaald van 2,2 biljoen Noorse kroon, omgerekend zo'n 190 miljard euro. De grootste aandelenbelegger ter wereld profiteerde vooral van zijn beleggingen in technologiebedrijven en een waardedaling van de Noorse kroon.
"Ondanks de hoge inflatie en geopolitieke onrust was de aandelenmarkt in 2023 erg sterk, vergeleken met het zwakke jaar 2022. Vooral techaandelen presteerden zeer goed", zei topman Nicolai Tangen. In 2022 leed het fonds, dat de olie- en gasinkomsten van de Noorse staat investeert in onder andere aandelen, obligaties en vastgoed, nog een recordverlies. Dat kwam doordat de aandelen van techbedrijven in dat jaar flink daalden.
Het fonds heeft belangen in ruim 8800 bedrijven waaronder grote namen als Shell, ASML, TSMC, Nestlé, Apple, Amazon, Microsoft, Facebook-eigenaar Meta Platforms en Google-moeder Alphabet, en bezit 1,5 procent van alle beursgenoteerde aandelen. In totaal heeft het staatsfonds een beheerd vermogen van zo'n 1,5 biljoen euro.
Het totale beleggingsrendement kwam vorig jaar uit op 16,1 procent. Het rendement van beleggingen in aandelen, goed voor bijna 71 procent van de portefeuille, bedroeg ruim 21 procent. Het rendement op obligaties bedroeg dik 6 procent, terwijl vastgoedbeleggingen ruim 12 procent minder opleverden. Het fonds investeert ook in niet-beursgenoteerde duurzame energieprojecten. Die leverden een rendement op van 3,7 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De verplichte overstap op een hybride warmtepomp mag huiseigenaren niet op onoverkomelijke kosten jagen. Die belofte doet woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) in een Kamerbrief. Daarin schrijft zij ook dat deze aanscherping vanaf 2029 echt nodig is, omdat huishoudens niet snel genoeg afscheid nemen van hun volledig gasgestookte cv-ketels.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO stond woensdagochtend bij de verliezers op de aandelenbeurs in Amsterdam na de bekendmaking dat de Nederlandse staat zijn belang in de bank verder gaat verminderen. De AEX-index ging licht omlaag na het nieuwe slotrecord op dinsdag.
11 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat gaat zijn belang in ABN AMRO verder afbouwen naar 10,5 procent, van de huidige 20,7 procent. Dat meldt NLFI, de stichting die namens de Staat de overheidsbelangen in financiële instellingen beheert.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse mededingingsautoriteit heeft woensdag invallen gedaan bij vier grote Japanse bierbrouwers. Onder meer Asahi Breweries, het moederbedrijf van Grolsch, wordt verdacht van onderlinge prijsafspraken.
1 uur geledenMUMBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Indiase centrale bank heeft woensdag de rente verhoogd om de hoge inflatie tegen te gaan. Het belangrijkste rentetarief stijgt met een kwart procentpunt tot 5,5 procent. Het is voor het eerst sinds februari 2023 dat de Reserve Bank of India (RBI) met een verhoging komt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal van 2026 met zo'n 2 procent gestegen ten opzichte van een kwartaal eerder. Dat melden woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius. De stijging volgt op een lichte daling in het tweede kwartaal.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De arbeidsproductiviteit in het Nederlandse bedrijfsleven is in 2025 met 2,5 procent toegenomen ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Dit lijkt een opsteker, want in de twee jaar ervoor nam de arbeidsproductiviteit juist af. Veel economen maakten zich ook al langer zorgen over het uitblijven van duidelijke productiviteitsgroei.
3 uur geleden