Noors staatsfonds boekt opnieuw recordwinst in 2024
OSLO (ANP/RTR) - Het staatsinvesteringsfonds van Noorwegen heeft vorig jaar opnieuw een recordwinst behaald. De grootste aandelenbelegger ter wereld profiteerde vooral van zijn beleggingen in technologiebedrijven. "Vooral de Amerikaanse technologieaandelen presteerden erg goed", zei topman Nicolai Tangen in een toelichting op de resultaten. Negen van de tien grootste aandelenbezittingen van het fonds waren eind 2024 technologiebedrijven, waarbij Apple, Microsoft en Nvidia de top drie vormden.
Het fonds, dat de inkomsten van de Noorse staat uit olie- en gasproductie investeert, bezit gemiddeld 1,5 procent van alle beursgenoteerde aandelen wereldwijd, waaronder ook Shell en ASML. In totaal heeft het staatsfonds een beheerd vermogen van 1,8 biljoen dollar (ruim 1,7 biljoen of 1700 miljard euro). Het rendement op de investeringen van het fonds bedroeg vorig jaar in totaal 13 procent en leverde een recordwinst op van 222 miljard dollar (ongeveer 214 miljard euro). Het oude record van omgerekend ongeveer 190 miljard euro in 2023 werd daarmee verbroken.
Investeringen in aandelen leverden 18 procent op in 2024. Naast aandelen investeert het fonds ook in obligaties, vastgoed en duurzame energie. Beleggingen in vastgoed en infrastructuur voor duurzame energie leverden minder op. Het fonds bleef daardoor in 2024 net iets achter bij de zogeheten benchmark waaraan het zichzelf meet.
Meer uit Financieel
BOISE (ANP) - Chipfabrikant Micron heeft het afgelopen kwartaal een vijftien keer zo hoge winst geboekt als een jaar eerder. Het Amerikaanse bedrijf is een belangrijke producent van geavanceerde geheugenchips. Doordat grote techbedrijven massaal investeren in de bouw van datacenters voor kunstmatige intelligentie, is de vraag naar dat soort halfgeleiders hard gestegen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend lager geƫindigd. Chipbedrijven daalden opnieuw in aanloop naar de publicatie van cijfers van Micron na de slotbel. Chipaandelen gingen eerder deze week ook al omlaag na de razendsnelle opmars in de afgelopen maanden die werd gevoed door optimisme over de uitgaven aan datacenters voor AI-toepassingen.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De evacuatie van ongeveer 11.000 zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zal "enkele weken" in beslag nemen. Dat is de inschatting van secretaris-generaal Arsenio Dominguez van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), de scheepvaartorganisatie van de Verenigde Naties. Het is de bedoeling dat schepen die vastzaten door de sluiting van de Straat van Hormuz stapsgewijs weg kunnen, nu Iran die zeestraat heeft geopend als onderdeel van een voorlopig vredesakkoord met de Verenigde Staten.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aanzienlijke koersdaling van aandelen van SpaceX deze week heeft ervoor gezorgd dat topman Elon Musk niet langer biljonair is. Volgens de rijkemensenlijst van persbureau Bloomberg is zijn vermogen nu 957 miljard dollar, waarmee hij nog altijd veruit de rijkste persoon op aarde is.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De effectenbeurs in Amsterdam liet woensdag geen herstel zien na de zware koersverliezen van de dag ervoor. De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de Amsterdamse beurs, stond opnieuw onder druk, vooral door verliezen bij chipbedrijven.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een reeks voorstellen gepresenteerd die belastingregimes in het landenblok ingrijpend kunnen veranderen. Volgens het dagelijks bestuur van de Europese Unie verminderen de aanpassingen de administratieve lasten voor bedrijven en stimuleren ze investeringen. Maar het is de vraag of de plannen de vereiste unanieme instemming krijgen van lidstaten, omdat die er ook belastingopbrengsten door dreigen mis te lopen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijs van Brentolie, de maatstaf voor olie uit het Midden-Oosten, is woensdag voor het eerst sinds het begin van de Iranoorlog onder de 75 dollar per vat gezakt. Dat de olieprijs daalt, is ook zichtbaar aan de lagere prijzen aan de pomp.
13 uur geleden