Noors pensioenfonds uit Caterpillar om gebruik machines Israël
OSLO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het grootste pensioenfonds van Noorwegen heeft zijn belang in de Amerikaanse producent van graafmachines en bulldozers Caterpillar van de hand gedaan omdat machines van het bedrijf gebruikt zouden worden door het Israëlische leger in Gaza in de strijd tegen Hamas.
"Voor een lange tijd heeft Caterpillar bulldozers en andere machines geleverd om Palestijnse woningen en infrastructuur te slopen om zo ruimte vrij te maken voor Israëlische nederzettingen", aldus Kiran Aziz, hoofd voor verantwoorde beleggingen bij pensioenfonds KLP. "En die machines zouden ook door het Israëlische leger ingezet worden bij de militaire campagne in Gaza na de aanval van Hamas op 7 oktober."
Er is daarom een risico dat het bedrijf bijdraagt aan mensenrechtenschendingen in Gaza en de Westelijke Jordaanoever, aldus Aziz. Volgens het fonds heeft Caterpillar geen verzekering gegeven hier iets aan te doen en daarom wordt het bedrijf van de investeringslijst gehaald.
KLP heeft nu voor een bedrag van 728 miljoen kroon (65 miljoen euro) aan aandelen verkocht van Caterpillar. Het totaal beheerde vermogen van het pensioenfonds bedraagt ongeveer 93 miljard euro.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Webwinkel bol heeft een twintigtal eclipsbrillen uit zijn assortiment verwijderd. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. Volgens haar was het voor bol onmogelijk te garanderen dat ze aan de eisen voldoen.
13 uur geledenSAINT-OMER (ANP/BELGA) - In Frankrijk is een onderzoek geopend naar een incident met een ontplofte squishy, een populair antistressspeelgoed. Dat meldt het parket van Saint-Omer zondag. Onlangs liep een 8-jarig jongetje tweedegraads brandwonden op toen een squishy in zijn gezicht explodeerde.
13 uur geledenNEW YORK (ANP) - Apple praat met CXMT over de mogelijkheden om geheugenchips af te nemen van die Chinese maker van halfgeleiders. Elke mogelijke deal ligt politiek echter zeer gevoelig, schrijft The Wall Street Journal zondag op basis van ingewijden.
16 uur geledenBOEKAREST (ANP/BLOOMBERG) - Opgeblazen rotsen en afzinkbakken helpen Roemenië om de energievoorziening aan de praat te houden. De inschatting is nu dat het land de tweede kernreactor van de Cernavoda-centrale zeker negen dagen langer kan laten draaien.
18 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De prijzen die Chinese fabrikanten vragen voor hun producten zijn in juli voor het eerst sinds het uitbreken van de Iranoorlog minder hard gestegen. Volgens kenners is dit een teken dat de kostenstijgingen als gevolg van de blokkade van de Straat van Hormuz beginnen af te nemen.
19 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De topman van het Duitse defensieconcern Rheinmetall moet vanwege een reeks bedreigingen dag en nacht worden beveiligd. Toch weigert Armin Papperger zich te laten intimideren, heeft hij gezegd in een zondag gepubliceerd interview met het Duitse persbureau dpa. "Dit werk moet nu eenmaal gebeuren, en wie de druk niet aankan, hoort niet thuis in deze functie."
20 uur geledenDRIEBERGEN (ANP) - De extreme hitte en langdurige droogte in Europa kan de economie hard raken. Triodos Bank schat dat het extreme zomerweer er zelfs voor kan zorgen dat de eerder voorspelde economische groei voor dit jaar volledig teniet wordt gedaan.
22 uur geleden