Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noors olieveld, grootste van Europa, gaat productie verhogen

Noors olieveld, grootste van Europa, gaat productie verhogen

OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het grootste olieveld van Europa, het Johan Sverdrup-veld voor de kust van Noorwegen, gaat zijn productie verhogen om zo te kunnen voldoen aan de toegenomen vraag naar olie uit het land. Volgens het Noorse staatsolieconcern Equinor gaat een tweede fase van de ontwikkeling van Johan Sverdrup in, waardoor de productie stijgt van 535.000 vaten per dag naar 720.000 vaten.

Equinor zegt dat met die hogere productie kan worden voldaan aan 6 tot 7 procent van de dagelijkse olievraag in Europa. Later moet de productie dan nog verder toenemen naar 755.000 vaten olie per dag (van 159 liter). Het is niet duidelijk wanneer dat gaat gebeuren.

Het olieveld ligt op ongeveer 140 kilometer voor de kust van de Noorse stad Stavanger en bevat naar schatting ongeveer 2,7 miljard vaten aan winbare olie. Johan Sverdrup zal goed zijn voor circa een derde van de totale olieproductie van Noorwegen. Vanwege de oorlog in Oekraïne en het recente embargo van de Europese Unie op Russische olie die via zee wordt vervoerd is de vraag naar olie uit Noorwegen gestegen.

Equinor bezit een belang van 42,6 procent in Johan Sverdrup. De Noorse oliebedrijven Aker BP en Petoro hebben respectievelijk 31,6 en 17,4 procent en het Franse TotalEnergies bezit 8,4 procent van het olieveld.

Meer uit Financieel

AFP: VS hebben eerste verkoop olie uit Venezuela afgerond

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben de eerste verkoop van olie uit Venezuela afgerond. Dat heeft een Amerikaanse regeringsfunctionaris gezegd tegen het Franse persbureau AFP. Volgens die functionaris was met die deal een bedrag van 500 miljoen dollar gemoeid en kunnen de komende tijd meer verkopen plaatsvinden.

50 minuten geleden
Meer piratenaanvallen op zee in 2025

LONDEN (ANP/DPA) - De wereldwijde scheepvaart had vorig jaar te maken met meer aanvallen op schepen door piraten. Volgens het in Londen gevestigde International Maritime Bureau (IMB) waren er 137 aanvallen en pogingen tot kaping van schepen. Dat waren er 116 een jaar eerder.

1 uur geleden
Werkgevers uiten zorgen over vaak vastlopen cao-onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - Een recordaantal cao-onderhandelingen is vorig jaar vastgelopen, stelt werkgeversvereniging AWVN. Bijna vier op de tien cao-onderhandelingen kwamen uit bij een eindbod. AWVN stelt dat er uiteindelijk weinig ruimte overblijft om afspraken per sector of branche aan te passen.

2 uur geleden
AEX sluit voor het eerst boven 1000 punten, chipfondsen voorop

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag voor het eerst boven de historische grens van 1000 punten gesloten. Vooral de chipfondsen ASML, Besi en ASMI waren in trek na sterke cijfers van het Taiwanese chipconcern TSMC dat afgelopen kwartaal een recordwinst boekte.

2 uur geleden
Russische olie- en gasinkomsten bijna kwart gedaald in 2025

MOSKOU (ANP/RTR) - De inkomsten voor de Russische staat uit de verkoop van olie en gas zijn vorig jaar met bijna een kwart gedaald naar het laagste niveau sinds 2020. Volgens het Russische ministerie van Financiën bedroegen de inkomsten 8,5 biljoen roebel, omgerekend ruim 93 miljard euro. Dat was nog ruim 11 biljoen roebel in 2024.

3 uur geleden
Groeispurt voor windenergie op land in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - Het aantal windmolenparken op land in Duitsland is vorig jaar een stuk harder gegroeid. In totaal werden 958 nieuwe windturbines aan land in gebruik genomen, die samen goed zijn voor 5,2 gigawatt. Dat is 50 procent meer dan wat er een jaar eerder aan capaciteit bijkwam, meldden de brancheorganisaties Bundesverband WindEnergie en VDMA Power Systems.

4 uur geleden
Chiptoeleveranciers stijgen op Wall Street na resultaten TSMC

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse chiptoeleveranciers behoorden donderdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Bedrijven als Applied Materials, Lam Research en KLA stegen tot meer dan 7 procent na sterke resultaten van de Taiwanese chipmaker TSMC. TSMC, dat chips maakt voor grote Amerikaanse klanten als Nvidia en Apple, is ook positief over dit jaar en gaat flink meer investeren om aan de sterke vraag naar chips voor kunstmatige intelligentie (AI) te kunnen voldoen.

4 uur geleden