Noors olieveld, grootste van Europa, gaat productie verhogen
OSLO (ANP/AFP/RTR) - Het grootste olieveld van Europa, het Johan Sverdrup-veld voor de kust van Noorwegen, gaat zijn productie verhogen om zo te kunnen voldoen aan de toegenomen vraag naar olie uit het land. Volgens het Noorse staatsolieconcern Equinor gaat een tweede fase van de ontwikkeling van Johan Sverdrup in, waardoor de productie stijgt van 535.000 vaten per dag naar 720.000 vaten.
Equinor zegt dat met die hogere productie kan worden voldaan aan 6 tot 7 procent van de dagelijkse olievraag in Europa. Later moet de productie dan nog verder toenemen naar 755.000 vaten olie per dag (van 159 liter). Het is niet duidelijk wanneer dat gaat gebeuren.
Het olieveld ligt op ongeveer 140 kilometer voor de kust van de Noorse stad Stavanger en bevat naar schatting ongeveer 2,7 miljard vaten aan winbare olie. Johan Sverdrup zal goed zijn voor circa een derde van de totale olieproductie van Noorwegen. Vanwege de oorlog in Oekraïne en het recente embargo van de Europese Unie op Russische olie die via zee wordt vervoerd is de vraag naar olie uit Noorwegen gestegen.
Equinor bezit een belang van 42,6 procent in Johan Sverdrup. De Noorse oliebedrijven Aker BP en Petoro hebben respectievelijk 31,6 en 17,4 procent en het Franse TotalEnergies bezit 8,4 procent van het olieveld.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De dieselprijs is in Duitsland in het paasweekend gestegen naar een recordhoogte van gemiddeld 2,44 euro per liter, maakte de autovereniging ADAC bekend. Nederlandse automobilisten betalen echter nog altijd fors meer. Zij moeten gemiddeld 2,80 euro neertellen, 36 cent meer dan in Duitsland.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amerikanen kochten in het eerste kwartaal van dit jaar 12 procent meer tweedehands elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop van gebruikte elektrische auto's is sterk gestegen, mede door de scherpe stijging van de benzineprijzen. Dat meldt de Financial Times op basis van cijfers van marktonderzoeker Cox Automotive. In totaal werden er 93.500 auto's verkocht.
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De gasvoorraden in Nederland worden langzaamaan weer aangevuld. Volgens data van gasnetbeheerder Gasunie is de huidige gasvoorraad maandag licht gestegen tot 5,1 procent, na een dieptepunt van 4,5 procent vorige week. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street deden het maandag bij de opening voorzichtig aan, na een eerste positieve week die een verliesreeks van vijf weken doorbrak. De hoop op een spoedig einde van de oorlog tussen de VS en Iran ondersteunde de handel.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz is gestegen naar het hoogste niveau sinds de eerste dagen van de Iranoorlog, nu meer landen veilige doorvaartovereenkomsten met Iran lijken te hebben gesloten. Dat concludeert persbureau Bloomberg na een analyse van de locatiedata van schepen.
8 uur geledenDUIVEN (ANP) - IKEA heeft zijn winkel in Duiven maandag noodgedwongen dichtgehouden, omdat een internetkabel in de buurt is beschadigd. Dat is een domper voor de meubelketen, want tweede paasdag is normaal juist een dag dat veel mensen traditiegetrouw naar de woonboulevards trekken.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin is maandag voor het eerst sinds 25 maart weer boven de 70.000 dollar gekomen. Ook andere cryptomunten stegen in waarde, terwijl handelaren berichten verwerkten dat Iran nadenkt over een plan voor een vrede of wapenstilstand met de Verenigde Staten.
9 uur geleden