Noors oliefonds haalt uit naar hebberigheid grote bedrijven
OSLO (ANP) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft uitgehaald naar grote bedrijven vanwege hun hebberigheid. Ook wordt er te veel aan topbestuurders betaald voor "middelmatige prestaties", zegt topman Nicolai Tangen van het grootste staatsinvesteringsfonds ter wereld in een interview met zakenkrant Financial Times. De Noren willen de ergste excessen aanpakken door hun invloed als aandeelhouders aan te wenden.
Het Noorse fonds, waar winsten uit de oliewinning zijn gestort, heeft een omvang van een kleine 1,2 biljoen euro. Tangen geeft aan dat het fonds met name grote beloningspakketten gaat aanpakken die niet gerechtvaardigd zijn door de prestaties, die te onduidelijk zijn en die niet genoeg op de lange termijn gericht zijn.
"We zitten in een situatie met hoge inflatie waarin veel bedrijven met redelijk matige prestaties toch grote beloningen geven", stelt Tangen. Hij noemt dat "hebberigheid van bedrijven op een niveau dat we niet eerder hebben gezien". Volgens de topman van het Noorse staatsfonds gaat het inmiddels ten koste van aandeelhouders.
De Noren, die het equivalent van 1,5 procent in elk beursgenoteerd bedrijf ter wereld bezitten, stemden de afgelopen tijd al tegen bonussen voor bestuurders van chipmaker Intel en techconcern Apple. Ook IBM, General Electric en Harley-Davidson kregen met de Scandinaviërs te maken. Het investeringsfonds richt zich nu nog vooral op Amerikaanse bedrijven omdat daar de lonen en bonussen hoger zijn. Maar ook Europese bedrijven kunnen bij de Noren in het vizier komen.
Tangen denkt dat het probleem alleen maar groter wordt als aandeelhouders niet van zich laten horen. De afgelopen jaren zijn de lonen van veel topbestuurders sneller gestegen dan die van andere werknemers.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Stephen van Rooyen wordt de topman van het nieuw te vormen telecomconcern Ziggo Group. Dat meldt moederbedrijf Liberty Global. Van Rooyen is nu de baas van VodafoneZiggo, dat samen met het Belgische Telenet de Ziggo Group gaat vormen. De verwachting is dat de fusie in het derde kwartaal van dit jaar is afgerond.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse reclamebureau KesselsKramer is failliet verklaard door de rechtbank in Amsterdam. Het in 1996 opgerichte bureau is onder meer bekend van de wereldberoemde rood-witte I Amsterdam-letters.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Vakbond CNV wil geen akkoord met werkgevers sluiten over de bezuinigingen rond sociale zekerheid, maar alleen met het kabinet erbij. Dat heeft CNV-voorzitter Hans van den Heuvel maandag gezegd in het programma Sven op 1 op NPO Radio 1.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia verwacht de komende weken geen vluchten meer te hoeven annuleren na de problemen van vorige week. Toen gingen er 22 vluchten op het laatste moment niet door vanwege allerlei onverwachte technische problemen en langere wachttijden op onderdelen. "Dat was een hele uitzonderlijke week, maar we staan er inmiddels weer goed voor", zegt een woordvoerster.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat en Groene Groei) heeft maandag op de High Tech Campus in Eindhoven het startsein gegeven voor de bouw van een testfaciliteit voor een nieuwe compacte kernreactor. Die zogeheten gesmoltenzoutreactor kan kernafval als nucleaire brandstof gebruiken en is sneller te bouwen dan traditionele reactoren. De Thorizon One moet de eerste commerciële gesmoltenzoutreactor van Europa worden en een belangrijke rol spelen in de Europese energie-onafhankelijkheid.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - Bedrijven hebben in totaal 93 miljard euro aan investeringen in Frankrijk toegezegd tijdens de jaarlijkse Choose France-top, zei de Franse president Emmanuel Macron maandag. Een groot deel daarvan steekt de Japanse techinvesteerder SoftBank in drie datacenters in Frankrijk.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De groei van de industrie van de eurozone is in mei vertraagd na een sterke opleving in april, meldt marktonderzoeker S&P Global. De nieuwe orders van fabrieken stagneerden vorige maand. In april namen de nieuwe fabrieksorders nog sterk toe doordat klanten aankopen naar voren haalden door de angst voor verstoringen in de toeleveringsketen door de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geleden