Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noors oliefonds haalt uit naar hebberigheid grote bedrijven

Noors oliefonds haalt uit naar hebberigheid grote bedrijven

OSLO (ANP) - Het Noorse staatsinvesteringsfonds heeft uitgehaald naar grote bedrijven vanwege hun hebberigheid. Ook wordt er te veel aan topbestuurders betaald voor "middelmatige prestaties", zegt topman Nicolai Tangen van het grootste staatsinvesteringsfonds ter wereld in een interview met zakenkrant Financial Times. De Noren willen de ergste excessen aanpakken door hun invloed als aandeelhouders aan te wenden.

Het Noorse fonds, waar winsten uit de oliewinning zijn gestort, heeft een omvang van een kleine 1,2 biljoen euro. Tangen geeft aan dat het fonds met name grote beloningspakketten gaat aanpakken die niet gerechtvaardigd zijn door de prestaties, die te onduidelijk zijn en die niet genoeg op de lange termijn gericht zijn.

"We zitten in een situatie met hoge inflatie waarin veel bedrijven met redelijk matige prestaties toch grote beloningen geven", stelt Tangen. Hij noemt dat "hebberigheid van bedrijven op een niveau dat we niet eerder hebben gezien". Volgens de topman van het Noorse staatsfonds gaat het inmiddels ten koste van aandeelhouders.

De Noren, die het equivalent van 1,5 procent in elk beursgenoteerd bedrijf ter wereld bezitten, stemden de afgelopen tijd al tegen bonussen voor bestuurders van chipmaker Intel en techconcern Apple. Ook IBM, General Electric en Harley-Davidson kregen met de Scandinaviƫrs te maken. Het investeringsfonds richt zich nu nog vooral op Amerikaanse bedrijven omdat daar de lonen en bonussen hoger zijn. Maar ook Europese bedrijven kunnen bij de Noren in het vizier komen.

Tangen denkt dat het probleem alleen maar groter wordt als aandeelhouders niet van zich laten horen. De afgelopen jaren zijn de lonen van veel topbestuurders sneller gestegen dan die van andere werknemers.

Meer uit Financieel

Voorzitter VNO-NCW noemt vertrek supers bij lobbyclub 'geen ramp'

AMSTERDAM (ANP) - Het vertrek van supermarkten bij ondernemersorganisatie VNO-NCW is volgens voorzitter Coen van Oostrom "per saldo geen ramp". Supermarkten hebben inderdaad hun lidmaatschap bij de ondernemersorganisatie opgezegd, bevestigt hij bij radiozender BNR. "Dat is vorig jaar gebeurd."

32 minuten geleden
Starmer wil actie big tech tegen verspreiden naaktfoto's jongeren

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.

1 uur geleden
Topman Frans Everts van Shell Nederland gaat TenneT leiden

ARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.

2 uur geleden
AWVN wil meer aandacht voor productiviteit in cao's

AMERSFOORT (ANP) - Werkgeversorganisatie AWVN vindt dat er bij cao-onderhandelingen meer aandacht moet zijn voor groei van productiviteit. Dat stelt directeur Lisette van Breugel. Volgens haar staat het Nederlandse verdienmodel onder druk en is productiviteitsgroei nodig voor economische groei.

2 uur geleden
ING geeft AI grotere rol bij beoordelen hypotheekaanvragen

AMSTERDAM (ANP) - ING heeft een eigen AI-model ontwikkeld om hypotheekaanvragen sneller te behandelen. Dit wil de bank op grotere schaal gaan inzetten, bevestigt een woordvoerder van ING na berichtgeving door Het Financieele Dagblad. ING is volgens de krant de eerste Nederlandse bank die AI op grote schaal gebruikt bij besluiten of mensen een hypotheek kunnen afsluiten. Andere banken zullen naar verwachting snel volgen.

3 uur geleden
AEX-index zakt na escalatie oorlog Midden-Oosten, olie duurder

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager begonnen aan de nieuwe handelsweek. De vergeldingsaanvallen tussen Israƫl en Iran zorgden voor onzekerheid rond de vredesonderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Door het opgelaaide geweld in de regio liepen de olieprijzen hard op, nu een volledige heropening van de Straat van Hormuz voor olietankers weer verder weg lijkt.

3 uur geleden
Partijen detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW

DEN HAAG (ANP) - Verschillende grote partijen in de detailhandel stappen uit ondernemersorganisatie VNO-NCW. Supermarktkoepel CBL heeft het lidmaatschap opgezegd en bijvoorbeeld Jumbo verliest daardoor binnenkort ook zijn aansluiting bij de lobbyclub, bevestigen woordvoerders van die organisaties na berichtgeving van De Telegraaf.

3 uur geleden