Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noordse linkse partijen winnen in EU, uiterst rechts verliest

Noordse linkse partijen winnen in EU, uiterst rechts verliest

HELSINKI /KOPENHAGEN/STOCKHOLM (ANP/AFP) - Linkse en groene partijen boeken winst in de Noordse landen bij de EU-verkiezingen van zondag, blijkt uit eerste resultaten en exitpolls. Uiterst rechtse partijen zien daarentegen hun steun afnemen.

In Finland is de grote verrassing van de stemming de socialistische Linkse Alliantie, die met nagenoeg alle stemmen geteld op 17,3 procent staat. Dat betekent een stijging van 10,4 procentpunten ten opzichte van 2019. De Nationale Coalitiepartij van premier Petteri Orpo is er met 24,7 procent van de stemmen wel nog de grootste. De uiterst rechtse Finnenpartij krijgt slechts 7,6 procent, een verlies van 6,2 procentpunten.

In Denemarken is de Socialistische Volkspartij volgens de exitpoll van omroep DR de grootste partij met 18,4 procent van de stemmen, een stijging van 5,2 procentpunten vergeleken met 2019.

In Zweden lijkt de Groene Partij de derde partij van het land te worden met 15,7 procent van de stemmen, een stijging van 4,2 procentpunten, volgens een exitpoll van de omroep SVT. Ook de Linkse Partij doet het goed met 10,7 procent, een stijging van 3,9 procentpunten. De anti-immigratie Zweedse Democraten, die de centrumrechtse regering van Ulf Kristersson steunen, verliezen 1,4 procentpunt en staan op 13,9 procent.

Meer uit Buitenland

Merz wil bondskanselier blijven na historisch verlies CDU

BERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.

13 minuten geleden
Forse winst AfD bij Duitse verkiezingen, historisch verlies CDU

BERLIJN (ANP/DPA) - De radicaal-rechtse partij AfD heeft fors winst geboekt bij de Duitse deelstaatverkiezingen, blijkt uit de exitpoll die na het sluiten van de stembussen is gepubliceerd. De partij van bondskanselier Friedrich Merz, CDU, lijdt een nederlaag. Het lijkt het slechtste verkiezingsresultaat ooit te zijn voor de partij.

53 minuten geleden
Duizenden demonstreren in Parijs tegen 'geweldswet'

PARIJS (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben zondag in Parijs gedemonstreerd tegen een wetsvoorstel over het gebruik van geweld door handhavers. Politici, mensenrechtenorganisaties en andere activisten sloten zich aan bij de demonstranten. De wet wordt ook wel een "licence to kill" genoemd.

1 uur geleden
Deense premier zwijgt over Groenland-akkoord VS tot ondertekening

KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen geeft geen details over een akkoord met de Verenigde Staten over Groenland totdat dit daadwerkelijk ondertekend is. Tegen de Deense omroep TV 2 zei Frederiksen ook dat zij en de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen geen deal zouden ondertekenen "als die niet goed is voor Groenland".

2 uur geleden
Hogere opkomst in Berlijn bij deelstaatverkiezingen in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - De opkomst bij de regionale verkiezingen in Berlijn lijkt hoger te liggen dan bij de vorige stembusgang, zo blijkt uit cijfers halverwege de dag. Duitsers stemmen deze zondag in twee deelstaatverkiezingen - in Berlijn en Mecklenburg-Voor-Pommeren - die gevolgen kunnen hebben voor de politieke toekomst van bondskanselier Friedrich Merz.

3 uur geleden
Rusland meldt meer dan duizend cyberaanvallen op verkiezingen

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland meldt dat er de afgelopen dagen grootschalige cyberaanvallen zijn uitgevoerd, gericht op de parlementsverkiezingen in het land. Verkiezingsinfrastructuur kreeg te maken met meer dan duizend zogenoemde DDoS-aanvalsgolven.

3 uur geleden
Meloni wil aantal buitenlandse scholieren in klas beperken

ROME (ANP/RTR) - Italië wil gezichtsbedekking op scholen verbieden en het aantal buitenlandse scholieren per klas beperken. Dat zei de Italiaanse premier Giorgia Meloni op een bijeenkomst van de jongerentak van haar uiterst conservatieve partij Fratelli d'Italia.

4 uur geleden