Noord-Korea vuurt luchtafweerraket af
PYONGYANG (ANP) - Noord-Korea heeft een "nieuw ontwikkelde" luchtafweerraket afgevuurd, meldde het door de staat gerunde Noord-Koreaanse persbureau KCNA vrijdag. "De opmerkelijke gevechtsprestaties" van de raket zouden volgens het bureau te danken zijn aan de introductie van "nieuwe sleuteltechnologieën".
De test volgde op een reeks wapenlanceringen door Nood-Korea in de afgelopen maand. Zo vuurde het land dinsdag nog een nieuw type hypersonische raket af. Hypersonische raketten zijn zo snel dat ze moeilijk door bestaande raketafweersystemen kunnen worden onderschept.
Ditmaal betreft het dus de lancering van een luchtafweerraket. Zowel luchtafweer- als hypersonische raketten vallen niet onder de VN-resoluties die Noord-Korea's wapenarsenaal beperken. Zo mag het land geen kernwapens ontwikkelen of ballistische raketten afvuren. Luchtafweerraketten zijn veel kleiner dan de ballistische raketten en moeilijker te detecteren van veraf.
De laatste tests met luchtafweer- en hypersonische raketten hebben desalniettemin geleid tot internationale veroordeling. Zo zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken dat de recente testen "grotere vooruitzichten op instabiliteit en onveiligheid" creëerden.
De Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk hebben voor vrijdag een bijeenkomst van de VN-Veiligheidsraad over Noord-Korea bijeengeroepen. Die bijeenkomst was oorspronkelijk gepland voor donderdag, maar werd uitgesteld door Rusland en China, die om meer tijd vroegen om de situatie te bestuderen, zei een diplomatieke bron tegen het Franse persbureau AFP.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De voormalige machtige filmproducent Harvey Weinstein heeft bij de nieuwe behandeling van een zaak rond seksueel geweld vijftien jaar gevangenisstraf gekregen. Het gaat om het misbruik van zijn voormalige productieassistent Miriam Haley.
42 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België doet in 2027 mee aan het Eurovisiesongfestival. Dat heeft de Vlaamse publieke omroep woensdag bekendgemaakt. In verschillende landen, waaronder Nederland, zagen zenders en omroepen daar vorig jaar nog van af uit onvrede over de deelname van Israël.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Russische president Vladimir Poetin uitgenodigd voor een top van de G20 in december, maakte de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bekend. Hij had woensdag een ontmoeting met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov tijdens een bijeenkomst van de Verenigde Naties in New York.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - De burgemeester van Ankara heeft zijn vertrek aangekondigd bij de oppositiepartij CHP. Mansur Yavaş zet zijn politieke loopbaan voort als onafhankelijk politicus, zo heeft hij aangekondigd op X. Hij geldt als een van de belangrijkste oppositiepolitici van het land.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft tijdens zijn toespraak voor de Verenigde Naties gezegd dat zijn land de afgelopen zeven maanden "slachtoffer van terrorisme" is geweest. De Amerikaanse president Donald Trump sprak dinsdag over Iraanse "terreur", maar volgens Pezeshkian is het juist andersom.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Syrische leider Ahmed al-Sharaa heeft in zijn bijdrage aan het plenair debat van de Algemene Vergadering van de VN herhaald dat de door Israël bezette Golanhoogten Syrisch zijn en blijven. De omstreden landsdelen, grenzend aan het noorden van Israël, worden al decennia door Israël geclaimd en gelden vandaag de dag als Israëlische bufferzone.
3 uur geledenADDIS ABEBA (ANP/AFP) - Spanningen in het noorden van Ethiopië zijn opnieuw uitgemond in geweld. Rebellen uit de regio Tigray hebben aanvallen uitgevoerd op de aangrenzende regio Afar en de controle over luchthavens overgenomen.
4 uur geleden