Noord-Korea vuurt intercontinentale raket af die in zee landt
SEOUL/PYONGYANG/TOKIO (ANP/RTR/AFP) - Noord-Korea heeft vrijdag een intercontinentale raket afgevuurd, melden Zuid-Korea en Japan. Deze is neergekomen in de zogenoemde Japanse economische zone (EEZ), zo'n 200 kilometer ten westen van het noordelijke Japanse eiland Hokkaido. De Japanse premier Fumio Kishida noemt de jongste lancering "absoluut onacceptabel".
De Japanse minister van Defensie Yasukazu Hamada zegt dat de Noord-Koreaanse raket het vasteland van de Verenigde Staten had kunnen bereiken. De ballistische raket zou een bereik van tot wel 15.000 kilometer hebben, aldus Hamada. Volgens Seoul bereikte de raket een hoogte van 6100 kilometer en legde deze zo'n 1000 kilometer af.
De intercontinentale raket landde in de Japanse Zee, maar niemand raakte gewond en er is ook geen schade gemeld. Premier Kishida roept de scheepvaart op uit de buurt te blijven van alles wat lijkt op een raket of restanten daarvan.
Amerikaanse luchtmachtbasis
Personeel van een Amerikaanse luchtmachtbasis in Japan kreeg de opdracht om dekking te zoeken nadat de raket was afgevuurd, schrijft The New York Times. Volgens het Zuid-Koreaanse leger werd de raket vanaf een basis vlakbij de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang in oostelijke richting afgevuurd.
Donderdag dreigde Noord-Korea met zwaardere militaire acties te komen als de Verenigde Staten oefeningen blijven houden in de regio. Die dag lanceerde het regime ook al een ballistische raket, die in de Japanse Zee terechtkwam.
Meer dan vijftig raketten
In de afgelopen twee maanden heeft Noord-Korea een recordaantal van meer dan vijftig raketten afgevuurd, maar het ging vooral om raketten die een kortere afstand af konden leggen dan de intercontinentale versie van vrijdag.
Meer uit Buitenland
BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.
19 minuten geledenNEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.
1 uur geledenKHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - De Indiase Sarwagya Singh Kushwaha is met drie jaar, zeven maanden en twintig dagen de jongste schaakspeler ooit om een FIDE-score te krijgen. Die telling geeft de sterkte van schaakspelers aan. Om een score te krijgen, moet een schaakspeler minstens één speler verslaan die al een FIDE-score heeft.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP) - India gaat een Russische kernonderzeeër huren. De opkomende Aziatische grootmacht betaalt omgerekend zo'n 1,7 miljard euro voor de onderzeeboot, waarmee de marine kan oefenen totdat eigen kernonderzeeërs klaar zijn, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
2 uur geledenMOSKOU/NEW DELHI (ANP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft voor zijn vertrek voor een staatsbezoek aan India gezegd dat het gesprek met de Amerikaanse gezanten Steve Witkoff en Jared Kushner vruchtbaar was. Hij zei dat de Amerikaanse regering een puntenplan nu heeft verdeeld in vier pakketten die afzonderlijk zullen worden behandeld, meldden Russische media.
4 uur geleden