Noord-Korea: oefeningen Zuid-Korea en VS gevaarlijke provocatie
PYONGYANG (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft aangekondigd dat het "aanhoudende, resolute en overweldigende" militaire maatregelen zal blijven treffen als reactie op de recente grootschalige oefeningen van de Zuid-Koreaanse en Amerikaanse luchtmacht, meldt het Noord-Koreaanse staatspersbureau KCNA. Noord-Korea noemde de oefeningen van Zuid-Korea en de Verenigde Staten maandag "een openlijke provocatie en een gevaarlijke oorlogsoefening".
De waarschuwing komt te midden van een golf aan raketlanceringen door het communistische land. Noord-Korea vuurde de afgelopen week tientallen raketten af. Ook zaterdag nog lanceerde het land vier ballistische raketten in de richting van de Gele Zee. Volgens het Zuid-Koreaanse leger legden die raketten een afstand van 130 kilometer af, voordat zij in zee stortten. Woensdag lanceerde Noord-Korea zelfs 23 raketten, het grootste aantal sinds dictator Kim Jong-un aan de macht is. Een daarvan belandde op ongeveer 57 kilometer van de Zuid-Koreaanse stad Sokcho in zee, vlak buiten de territoriale wateren van Zuid-Korea.
De gezamenlijke luchtoefeningen van Zuid-Korea en de VS, die zaterdag werden afgerond, waren de grootste die de twee landen ooit samen hielden. Aan de oefeningen namen zo'n 240 vliegtuigen deel, waaronder zaterdag twee Amerikaanse B-1B-bommenwerpers. De B-1B is een zogeheten strategische bommenwerper die op lange afstand kan opereren en geschikt is voor kernwapens. Volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap was het voor het eerst sinds 2017 dat de VS deze bommenwerper inzetten bij oefeningen in Zuid-Korea.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Syrië tijdens een bezoek beloofd ruim 50 miljoen euro die werd gestolen door de familie van de voormalige dictator Bashar al-Assad terug te geven. Het was het eerste bezoek van een Europese leider aan het land sinds de val van het regime in 2024.
4 uur geledenANKARA (ANP) - Ook dit jaar halen nog steeds niet alle NAVO-landen de afgesproken ondergrens voor hun defensiebudget, laat staan de veel hogere nieuwe norm. Maar zorgenkinderen Tsjechië en Albanië voldoen dit jaar naar verwachting alsnog nipt aan hun verplichtingen, becijfert de NAVO. Onder hoge druk hebben ze in de aanloop naar de NAVO-top in Ankara hun defensie-uitgaven toch opgeschroefd. Slovenië is het enige land dat opnieuw verzaakt.
5 uur geleden