Noord-Korea doet opnieuw ballistische rakettest
PYONGYANG (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft opnieuw ongeïdentificeerde projectielen afgevuurd. Volgens de kustwacht van Japan en het Zuid-Koreaanse leger gaat het waarschijnlijk om drie ballistische raketten. De raketten werden gelanceerd in de buurt van de hoofdstad Pyongyang richting de oostkust. Ze zijn daarna in de Japanse Zee geland, buiten de Japanse territoriale wateren.
Dinsdag is in Zuid-Korea de nieuwe president Yoon Suk-Yeol beëdigd. Hij riep in zijn eerste speech direct op tot de "complete denuclearisatie" van Noord-Korea. Yoon wil zich harder opstellen tegen het buurland dan zijn voorganger deed. Hij heeft nog niet gereageerd op de raket van donderdag.
Dit is al de zestiende rakettest van Noord-Korea dit jaar, na de vijftiende afgelopen zaterdag. Zuid-Korea beschouwt dit als een provocatie. Volgens de Verenigde Staten bereidt de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un ook een nucleaire test voor. Dat zou de eerste keer zijn sinds 2017 dat het land oefent met kernwapens. Kim kondigde vorige maand aan zijn wapenvoorraad flink uit te breiden.
Vanwege het nucleaire programma zijn er al internationale sancties tegen Noord-Korea ingesteld. Resoluties van de Verenigde Naties verbieden het land om testen met ballistische raketten uit te voeren, omdat die ook een atoomkop kunnen dragen.
Meer uit Buitenland
DEN HAAG (ANP/AFP) - Het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag is een onderzoek begonnen naar vermeende misdaden tegen de menselijkheid gepleegd door Belarus. Litouwen had het hof daartoe in 2024 verzocht.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde claimt aanvallen uitgevoerd te hebben op Israëlische en Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten, Irak en Koeweit. Meerdere doelen werden volgens de Garde getroffen.
3 uur geleden