Noord-Korea boos op Pelosi na bezoek aan gedemilitariseerde zone
SEOUL (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft uitgehaald naar de Amerikaanse toppolitica Nancy Pelosi nadat ze recent de gedemilitariseerde zone (DMZ) tussen Noord- en Zuid-Korea bezocht tijdens haar Aziatische reis. Noord-Korea noemde Pelosi "de ergste verwoester van internationale vrede".
Pelosi bezocht afgelopen week de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul, nadat ze in Taiwan was geweest. Terwijl ze Seoul aandeed, bezocht ze ook de zone. Het was het eerste bezoek van een hooggeplaatste Amerikaanse politicus sinds voormalig president Donald Trump er in 2019 naartoe ging en daar de Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un ontmoette.
Voorafgaand aan het bezoek aan de DMZ had Pelosi haar Zuid-Koreaanse tegenhanger Kim Jin-pyo ontmoet en zich uitgesproken over de "ernstige situatie" rond het Noord-Koreaanse kernprogramma. Kim en Pelosi riepen gezamenlijk op tot "een sterke en uitgebreide afschrikking tegen Noord-Korea". Volgens Noord-Korea gooide Pelosi met haar uitspraken en het bezoek aan de zone "olie op het vuur".
Pelosi haalde eerder in de week al de woede van de Chinezen op zich omdat ze Taiwan bezocht. China beschouwt Taiwan als afvallige provincie en ziet het bezoek van Pelosi als provocatie. Sinds het bezoek heeft China grootschalige militaire oefeningen in de buurt van Taiwan gehouden, die naar verwachting ook nog dit weekend zullen doorgaan.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Europese plannen om Oekraïne aan meer drones te helpen, brengen oorlog met Rusland dichterbij, zegt het Russische ministerie van Defensie. Het ministerie heeft een lijst met bedrijven online gezet die een rol zouden spelen en zegt mensen te waarschuwen dat die "een bedreiging voor hun veiligheid" zijn. Het bedrijf Destinus staat ook op de lijst met twee adressen in het Twentse Hengelo.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Woordvoerder van het Witte Huis Karoline Leavitt ontkent dat de Verenigde Staten hebben gevraagd om een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran. Volgens Leavitt zijn de Amerikanen optimistisch over het sluiten van een deal en vinden binnenkort waarschijnlijk weer onderhandelingen plaats in Islamabad.
4 uur geledenYAOUNDÉ (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo XIV is aangekomen in Kameroen, waar duizenden mensen hem feestelijk hebben onthaald. Het is na Algerije het tweede land dat de paus aandoet tijdens een reis naar het Afrikaanse continent.
5 uur geledenJERUZALEM/BEIROET (ANP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet komt om 19.00 uur bijeen, volgens een topfunctionaris. Het bespreekt naar verluidt de mogelijkheden om te komen tot een bestand in Libanon.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Experts van de VN-Mensenrechtenraad hebben alle lidstaten opgeroepen om te stoppen met de wapenleveranties aan Israël. Ze stellen dat Israël het internationaal recht heeft geschonden door de grootschalige "willekeurige" aanvallen op Libanon van vorige week woensdag, vlak na ingang van het staakt-het-vuren tussen Iran en de Verenigde Staten.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zijn, ook na de geklapte onderhandelingen van afgelopen weekend in Islamabad, nog in gesprek met Iran. Dat zegt een hooggeplaatste Amerikaanse functionaris tegen persbureau Reuters. Volgens de bron hebben de VS nog niet formeel ingestemd met een verlenging van het staakt-het-vuren met Iran, dat afgelopen week werd overeengekomen onder bemiddeling van Pakistan.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse nationale omroep BBC is van plan 2000 banen te schrappen oftewel ongeveer 10 procent van het totale personeelsbestand. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen. In februari maakte de BBC al bekend de komende jaren flink te willen bezuinigen.
10 uur geleden