Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noord-Ierse premier ruimt veld voor nieuwe regeringsploeg

Noord-Ierse premier ruimt veld voor nieuwe regeringsploeg

BELFAST (ANP/RTR) - De Noord-Ierse eerste minister Arlene Foster is afgetreden om plaats te maken voor een ander uit haar pro-Britse Democratische Unionistische Partij (DUP). Foster raakte in eigen gelederen in ongenade na het vertrek van het Verenigd Koninkrijk uit de Europese Unie. De DUP heeft al de conservatieve Paul Gavin (39) voor de post voorgedragen.

De partijen in het regioparlement hebben nu een week te tijd om het eens te worden over de vraag of Givan de nieuwe premier wordt en om een regering te vormen. De tweede partij in de regio, de republikeinse Sinn Féin, moet volgens de sinds 1998 geldende regels een vicepremier leveren.

De Noord-Ierse Democratische Unionisten (DUP) zijn met slechts een zetel meer dan de tweede partij de grootste. Foster was sinds begin 2020 eerste minister in de regering die wordt gevormd op basis van verkiezingen én een vredesakkoord uit 1998. Dat werd gesloten tussen de pro-Britse unionisten en de republikeinse tegenstanders van de nauwe banden met Groot-Brittannië.

De republikeinen of nationalisten willen bij de republiek Ierland horen, de unionisten of loyalisten willen dat juist niet. Foster kwam met de brexit in de problemen omdat de positie van Noord-Ierland als integraal onderdeel van het koninkrijk werd ondermijnd. Het gebied heeft een aparte regeling gekregen om geen grensposten met de republiek te hoeven opzetten.

Meer uit Buitenland

Zelensky: definitief toestemming Trump voor huisgemaakte Patriots

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft "definitieve" toestemming gekregen van de Amerikaanse president Donald Trump om in eigen land Patriot-luchtverdedigingsraketten te gaan maken, zegt president Volodymyr Zelensky. Trump wisselt tot dusver enthousiasme en bedenkingen af.

9 minuten geleden
VS willen verder met overleg Rusland-Oekraïne in VAE

KYIV (ANP/RTR) - Het overleg met Rusland en Oekraïne over het beëindigen van de oorlog wordt binnenkort voortgezet in de Verenigde Arabische Emiraten, als het aan bemiddelaar de Verenigde Staten ligt. De besprekingen zouden niet op politiek niveau worden gevoerd, maar op dat van specialisten, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

36 minuten geleden
Paus Leo reageert op weren media Witte Huis, steunt persvrijheid

PARIJS (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft opnieuw zijn steun uitgesproken voor de persvrijheid. Tijdens zijn vlucht naar Parijs groette hij journalisten en noemde hij berichtgeving "zeer belangrijk". De paus werd gevraagd naar het besluit van de Amerikaanse president Donald Trump om CNN en diverse andere media de toegang tot het Witte Huis te ontzeggen.

41 minuten geleden
Rode Kruis waarschuwt voor gevolgen winter bij hulp aan Nepal

KATHMANDU (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de aanstaande winter in Nepal grote gevolgen kan hebben voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de grote vloedgolf die vorige maand duizenden huizen verwoestte. Volgens de hulporganisatie is dat een groot probleem voor de duizenden burgers die door de ramp dakloos zijn geworden.

1 uur geleden
Rusland meldt doden na Oekraïense droneaanvallen

MOSKOU (ANP/RTR) - Oekraïne heeft in de nacht van donderdag op vrijdag droneaanvallen uitgevoerd op Rusland en daarbij onder meer een olieraffinaderij en een passagierstrein geraakt, meldden Russische functionarissen. Er zouden twee doden zijn gevallen.

1 uur geleden
Zweedse en Finse straaljagers rukken uit om Russische vliegtuigen

HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Zweedse en Finse gevechtsvliegtuigen zijn donderdag uitgerukt om Russische militaire luchtvaartuigen te onderscheppen, meldt de Finse luchtmacht. Die vlogen boven de internationale wateren van de Finse Golf.

1 uur geleden
Taiwan onderstreept soevereiniteit na staatsbezoek Xi aan VS

TAIPEI (ANP/RTR) - Taiwan heeft geërgerd gereageerd op de uitspraken van de Chinese president Xi Jinping over de eilandstaat tijdens zijn staatsbezoek aan de Verenigde Staten. Taipei benadrukt dat alleen de Taiwanezen zelf kunnen beslissen over de soevereiniteit van Taiwan.

2 uur geleden