Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noord-Ierse Nobelprijswinnaar John Hume overleden

Noord-Ierse Nobelprijswinnaar John Hume overleden

BELFAST (ANP) - De Noord-Ierse politicus en winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede John Hume is op 83-jarige leeftijd overleden, meldt de Ierse publieke omroep. Hume was een van de sleutelfiguren in het Noord-Ierse vredesproces waarmee in 1998 een einde kwam aan een bloedige periode in de strijd tussen pro-Britse en republikeinse Noord-Ieren.

In dat jaar kreeg de gematigde republikein Hume de Nobelprijs voor de vrede samen met David Trimble. Trimble was destijds de voornaamste leider van de Noord-Ieren die banden met het Verenigd Koninkrijk zo nauw mogelijk willen houden, de unionisten. Republikeinen zoals Hume willen juist dat dit deel van Ierland onderdeel uitmaakt van de republiek.

De rooms-katholieke Hume uit Londonderry was geen lid van de radicale republikeinse partijen die geweld niet afwezen. Hij was een van de oprichters van de Sociaal-Democratische en Arbeiderspartij (SDLP) die de gematigde republikeinen vertegenwoordigt. In 1994 begon hij gesprekken in het parlementsgebouw in Dublin met de toenmalige Ierse premier Albert Reynolds en de leider van de uiterst radicale republikeinse Sinn Féin, Gerry Adams, die banden had met het terroristische Ierse Republikeinse Leger (IRA ). De drie spraken af een vreedzame oplossing te zoeken. Dit leidde tenslotte tot het vredesakkoord van 1998.

Meer uit Buitenland

Crans-Montana open voor toerisme, oproep tot voorzichtigheid

CRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.

15 minuten geleden
Zelensky stelt Kyrylo Boedanov aan als nieuwe stafchef

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.

1 uur geleden
Paus Leo bidt voor slachtoffers Zwitserse nieuwjaarsbrand

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft gebeden voor de slachtoffers van de nieuwjaarsbrand in Zwitserland en betuigde zijn "medeleven en solidariteit" aan hun families. Dat meldt het Vaticaan.

2 uur geleden
Trump dreigt met actie bij geweld tegen Iraanse demonstranten

WASHINGTON (ANP/RTR) - Als Iran vreedzame demonstranten neerschiet en "op gewelddadige wijze vermoordt", zullen de Verenigde Staten hen te hulp schieten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. "We staan paraat en zijn klaar om in actie te komen."

5 uur geleden
Ruim twintig gewonden Crans-Montana minstens 60 procent verbrand

CRANS-MONTANA/LAUSANNE (ANP/DPA) - Ongeveer 13 volwassenen en 8 minderjarigen onder de slachtoffers van de brand in het Zwitserse Crans-Montana hebben brandwonden over meer dan 60 procent van hun lichaam, heeft een arts van de universiteitskliniek in Lausanne, waar ze zijn opgenomen, tegen de Zwitserse zender RTS gezegd.

9 uur geleden
VS: China verhoogt onnodig spanningen rond Taiwan met oefeningen

WASHINGTON (ANP) - Militaire oefeningen van China rond Taiwan hebben "onnodig" de spanningen verhoogd, zegt woordvoerder Tommy Pigott van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij verzoekt China om op te houden met de militaire druk.

10 uur geleden
Venezuela wil met VS praten over oorlog tegen drugs en olie

CARACAS (ANP) - De Venezolaanse president Nicolás Maduro is "klaar" om met de Verenigde Staten te praten over de strijd tegen drugs en over olie. Dat heeft hij gezegd in een interview met het televisiestation VTV, dat donderdag werd uitgezonden.

12 uur geleden