Noodtoestand op IJsland na waterprobleem door vulkaanuitbarsting
GRINDAVIK (ANP) - In het zuidwesten van IJsland is het warm water uitgevallen na een nieuwe vulkaanuitbarsting. De lava stroomde over een pijpleiding, die daardoor is gebarsten. De autoriteiten hebben de noodtoestand uitgeroepen om de situatie in het getroffen gebied, meldt de omroep RUV.
Het warme water wordt vooral gebruikt voor de verwarming in IJsland, waar de temperatuur momenteel ook overdag onder het vriespunt ligt. De regering roept inwoners van het schiereiland Sudurnes, waar de vulkaan ligt, op om zo min mogelijk elektriciteit en verwarming te gebruiken. Het stroomnetwerk kan het namelijk niet aan als alle inwoners nu via elektriciteit hun huizen willen verwarmen.
Ook op Keflavík, het grootste vliegveld van IJsland, is geen warm water meer. Volgens de luchthaven heeft dat een "beperkt effect" op het vliegverkeer.
Het is de derde keer in drie maanden dat de vulkaan in de buurt van het dorp Grindavík uitbarst.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken heeft tegengesproken dat zijn land raketten afvuurt op Turkije. Bewindsman Abbas Araghchi bood in een telefoongesprek met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan aan incidenten gezamenlijk te onderzoeken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles gaat naar de Verenigde Staten voor een staatsbezoek. Buckingham Palace bevestigt dat het bezoek eind april plaatsvindt, melden Britse media, waaronder de BBC. Het bezoek staat in het teken van het 250-jarig bestaan van de onafhankelijkheid van de VS.
1 uur geledenWISMAR (ANP/DPA) - De bultrug die voor de Duitse kust werd gespot, is toch weer gestrand. Maandag werd bericht dat de walvis zichzelf had bevrijd en naar open zee was gezwommen, maar nu melden de lokale autoriteiten dat het dier toch weer vastzit.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De voorzitter van EU-leiders António Costa heeft Iran opgeroepen zijn "onaanvaardbare aanvallen op landen in de regio" te staken. Op X schrijft het EU-kopstuk dat hij met president Masoud Pezeshkian heeft gebeld en heeft gevraagd om de-escalatie en terughoudendheid.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is boos op Frankrijk, omdat dat land volgens hem heeft geweigerd om vliegtuigen met militaire voorraden voor Israël door het luchtruim te laten vliegen. "Frankrijk is heel onbehulpzaam geweest", schrijft Trump op Truth Social. "De Verenigde Staten zullen dit onthouden!"
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal ook na het huidige conflict in het Midden-Oosten een deel van Zuid-Libanon blijven bezetten. Dat zegt minister van Defensie Israel Katz in een videoverklaring. Daarin spreekt Katz van het behouden van een "veilige zone", een term die het land ook gebruikt om de bezetting van delen van de Syrische Golanhoogten te verdedigen. Die "defensieve linie" moet komen te liggen bij de Litani-rivier, tot waar Israël eerder oprukte.
3 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Madonna, Pedro Pascal, Jane Fonda, Ben Stiller, John Legend en tientallen andere sterren hebben een brief ondertekend waarin wordt opgeroepen tot het sluiten van een detentiecentrum voor immigranten in Dilley, in de Amerikaanse staat Texas. Ook Javier Bardem, Keke Palmer, Susan Sarandon, Mark Ruffalo, Brittney Griner en America Ferrera behoren tot de ondertekenaars, meldt The Hollywood Reporter.
3 uur geleden