Noodtoestand in Peru na onrust in hele land
LIMA (ANP/AFP/RTR) - In Peru is voor de komende dertig dagen de noodtoestand afgekondigd na aanhoudende protesten tegen de politieke ontwikkelingen in het Zuid-Amerikaanse land. Op tal van plekken wordt gedemonstreerd tegen de arrestatie van oud-president Pedro Castillo, waarbij in confrontaties met de politie inmiddels zeven mensen zijn omgekomen.
Het ministerie van Defensie grijpt nu in door de bewegingsvrijheid in te perken. De noodtoestand moet een einde maken aan "vandalisme, geweld en wegblokkades". Mogelijk wordt een avondklok ingevoerd.
Castillo's opvolger Dina Boluarte riep eerder op de dag op tot kalmte. "We kunnen geen dialoog voeren als er geweld is tussen ons." Om de betogers tegemoet te komen stelde zij voor om al in december 2023 vervroegde verkiezingen te houden. Maandag had zij nog een wetsvoorstel ingediend om de stembusgang in april 2024 te laten plaatsvinden.
Afzetting
Het is de vraag of de aankondiging van Boluarte een einde maakt aan de onrust. De demonstranten eisen al dagen dat Peru vroegtijdig naar de stembus gaat. Ze willen liever verkiezingen dan dat Boluarte tot in 2026 aan de macht blijft, als de termijn van haar afgezette en opgepakte voorganger Pedro Castillo afloopt. Ook de vrijlating van Castillo werd geëist. Onder de betogers zijn veel aanhangers van de oud-president.
Castillo werd afgezet omdat hij het parlement probeerde te ontbinden in een poging een afzettingsprocedure te voorkomen. De politicus werd beschuldigd van corruptie. Hij werd aangehouden en zit vast voor rebellie en samenzwering. Aanklagers willen dat hij achttien maanden in voorarrest blijft. Daarover valt naar verwachting donderdag een besluit.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft achter gesloten deuren campagne gevoerd voor de aankomende verkiezingen in stadstaat Berlijn. Hij sprak ongeveer 150 partijgenoten toe in het hoofdkwartier van zijn christendemocraten.
43 minuten geledenANKARA (ANP) - De Turkse president Recep Tayyip Erdogan is voornemens zich opnieuw te kandideren voor het presidentschap, aldus Turkse media op gezag van een hooggeplaatste adviseur van Erdogan.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij binnenkort kan beslissen over nieuwe escalatie in het conflict met Iran. "Ik sta voor een belangrijke beslissing. Wil ik eropaf gaan en ze vernietigen, of doe ik dat niet? Het is een grote beslissing", zei hij tegen nieuwssite Axios over het Iraanse regime. "Met mij weet je nooit wat er kan gebeuren."
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zijn parlement gewaarschuwd dat er een reële dreiging uitgaat van Rusland tegen Europese landen en NAVO-lidstaten. In een ingelaste toespraak voor het Poolse parlement zei hij donderdag te beschikken over informatie dat Rusland plannen heeft aanvallen met drones en raketten uit te voeren tegen bondgenoten van Oekraïne.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is gefotografeerd met een afbeelding die lijkt te gaan over de sloop van het beroemde Kennedy Center. Een fotograaf van persbureau AFP nam de foto op een luchtmachtbasis, waar Trump in een vliegtuig zat.
2 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela heeft sommige geblokkeerde nieuwssites weer toegankelijk gemaakt. De toezichthouder meldt dat "verschillende nationale en internationale digitale platforms en media" weer bekeken kunnen worden.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
5 uur geleden