Noodtoestand in Ottawa om demonstratie tegen coronamaatregelen
OTTAWA (ANP/RTR/AFP) - Burgemeester Jim Watson van de Canadese hoofdstad Ottawa heeft zondag de noodtoestand uitgeroepen om een einde te maken aan de reeds tien dagen durende demonstratie van vrachtwagenchauffeurs tegen coronamaatregelen. Sinds vorige week blokkeren de vrachtwagenchauffeurs het centrum van de stad.
De noodtoestand weerspiegelt volgens Wilson "de ernstige bedreiging van de veiligheid van de bewoners die worden gevormd door de aanhoudende demonstraties", zo zei hij in een verklaring. Watson, die eerder op de dag al had geklaagd dat er meer demonstranten waren dan de politie onder controle kon houden, gaf geen details over welke maatregelen hij exact zal opleggen.
De demonstraties van de afgelopen dagen in verschillende Canadese steden komen voort uit het 'vrijheidskonvooi' van Canadese vrachtwagenchauffeurs die boos zijn over de vaccinatieplicht die geldt voor internationale vrachtrijders. Vorig weekend trokken de chauffeurs met hun trucks naar het parlementsgebouw in het centrum van Ottawa. Sindsdien is het protest uitgegroeid tot een breder verzet tegen het coronabeleid van de regering van premier Justin Trudeau. Volgens de Canadese politie zijn de protesten goed georganiseerd en worden ze deels gefinancierd vanuit de Verenigde Staten.
Bezetting
Minister van Verkeer Omar Alghabra riep zaterdag de protesterende vrachtwagenchauffeurs op naar huis te gaan. "De demonstranten in Ottawa hebben hun punt gemaakt. Het hele land heeft hun punt gehoord."
Ook veel inwoners van Ottawa hebben genoeg van de bezetting van hun stad. Een internetpetitie waarin de politie wordt opgeroepen om in te grijpen is meer dan 40.000 keer ondertekend. Het hoofd van de hoofdstedelijke politie zegt echter onvoldoende agenten te hebben om de blokkades te beëindigen.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen heeft een nationale noodsituatie uitgeroepen vanwege smokkelballonnen die vanuit Belarus richting het land kwamen. Dat meldt de overheid van dat land. De ballonnen leiden onder meer tot problemen voor de luchtvaart. De noodsituatie geeft de krijgsmacht meer flexibiliteit om op te treden, in samenwerking met de politie of onafhankelijk.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Wereldwijd zijn in het afgelopen jaar 67 journalisten omgekomen tijdens hun werk. Dat meldt journalistenorganisatie Reporters sans frontières (RSF) in haar jaarlijkse verslag. Het jaar ervoor ging het om 66 journalisten.
2 uur geledenBONN (ANP/AFP/BELGA) - Het jaar 2025 zal waarschijnlijk samen met 2023 op een gedeelde tweede plaats eindigen als warmste jaren ooit, achter recordjaar 2024. Dat stelt de Europese klimaatdienst Copernicus. Vorige maand kwam de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) al met eenzelfde voorspelling.
3 uur geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Cambodja heeft militair ingegrepen na diverse aanvallen van buurland Thailand. Dat meldt de Cambodjaanse senaatsvoorzitter en oud-premier Hun Sen op Facebook, nadat Cambodja eerder had ontkend dat het had gereageerd op beschietingen en luchtaanvallen vanuit Thailand.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering heeft chipconcern Nvidia toestemming gegeven om H200-chips voor kunstmatige intelligentie naar China te exporteren. Dat maakte president Donald Trump maandag bekend. De Amerikaanse regering zal 25 procent van de opbrengsten inhouden.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - In een overleg met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky hebben NAVO-baas Mark Rutte en EU-Commissievoorzitter Ursula von der Leyen opnieuw hun steun uitgesproken voor Oekraïne. "Terwijl de vredesbesprekingen voortduren, blijft de EU Oekraïne onverminderd steunen", schreef Von der Leyen maandagavond op X.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De maker van een app die gebruikers laat zien waar zich agenten van de Amerikaanse immigratiedienst ICE bevinden, klaagt de regering van Donald Trump aan. De app werd in oktober op verzoek van de autoriteiten uit de appstore van Apple verwijderd.
6 uur geleden