Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Noodplan' tegen lerarentekort grote steden

'Noodplan' tegen lerarentekort grote steden

DEN HAAG (ANP) - Er komen "noodplannen" voor de vijf grote steden om het nijpende lerarentekort daar tegen te gaan. Daarin staat "welke scholen het nu het zwaarst hebben en welke maatregelen schoolbesturen nu al kunnen nemen" om de nood te lenigen, laat het kabinet weten. Schoolbesturen zouden bijvoorbeeld beter kunnen samenwerken.

Eind volgende maand moeten er al noodplannen liggen voor Amsterdam en Den Haag. Daarna volgen Rotterdam, Utrecht en Almere, schrijven onderwijsministers Ingrid van Engelshoven en Arie Slob aan de Tweede Kamer. Slob waarschuwt dat het onvermijdelijk is dat scholen het met minder leraren zullen moeten bolwerken. Daarom moeten ze bijvoorbeeld vaker een beroep doen op digitale hulpmiddelen. Ook zouden leerlingen misschien vaker zonder leerkracht kunnen leren.

Bij het opstellen van de noodplannen kijken het ministerie, de inspectie, de gemeenten en de scholen ook of er regels moeten sneuvelen of worden opgeschort. Zo kunnen de dagelijkse kopzorgen van scholen worden weggenomen, menen Slob en Van Engelshoven. Dan blijft er meer tijd en energie over om over oplossingen voor de lange duur na te denken.

Lichtpuntje

Het lerarentekort is in de grote steden al groot en neemt de komende jaren alleen nog maar toe. Zestien Amsterdamse scholen bleven vorige week dicht om te zoeken naar een oplossing. De vier grootste steden ontvangen vier jaar lang ieder 1 miljoen euro extra om de strijd met de tekorten aan te binden.

De Algemene Onderwijsbond (AOb) ziet weinig in de plannen van Slob en Van Engelshoven. "Het is heel slecht nieuws dat de lerarentekorten blijven oplopen. En met 1 miljoen euro kun je zestien mensen aannemen, dat is natuurlijk veel te weinig. Wij vragen om honderden miljoenen", aldus een woordvoerster van de AOb. "Daarbij speelt het probleem van lerarentekorten buiten de grote steden net zo goed".

Van Engelshoven en Slob zien wel een enkel lichtpuntje. De nieuwste prognose is gunstiger dan de vorige, schrijven ze. In 2024 zouden er 1300 minder vacatures zijn dan eerder geraamd.

Meer uit Politiek

Eerdmans denkt niet de hele begroting te gaan steunen

DEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans verwacht dat zijn partij niet de hele begroting van het minderheidskabinet gaat steunen. Hij zei tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen dat hij waarschijnlijk per begroting gaat kijken of zijn partij die kan steunen.

1 uur geleden
Brekelmans en Klaver botsen over werk en uitkeringen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans en PRO-leider Jesse Klaver botsten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen over geld dat mensen aan werken moeten overhouden. Klaver verweet Brekelmans dat hij zei dat jongeren te weinig werken, terwijl iemand van 25 jaar oud volgens Klaver ruim 100 euro meer overhoudt als hij van 32 uur naar 40 uur per week gaat.

3 uur geleden
Brekelmans: Heinen is niet teruggefloten door coalitiepartners

DEN HAAG (ANP) - Volgens VVD-fractieleider Ruben Brekelmans is zijn partijgenoot minister Eelco Heinen van Financiën niet teruggefloten door coalitiepartijen D66 en CDA. "Ik wil dat even rechtzetten, het beeld dat is ontstaan, dat de minister teruggefloten zou zijn." Volgens Brekelmans "werkt het altijd zo" dat de minister van Financiën "het initiatief neemt" en daarin een coördinerende rol heeft.

4 uur geleden
Heinen publiceert conceptbegroting toch, na aandringen Kamer

DEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen heeft de tabellen van een eerdere conceptbegroting alsnog gepubliceerd. Dit nadat de Tweede Kamer er in meerderheid nogmaals om had gevraagd. Eerder wilde de VVD-bewindsman de stukken niet delen. "Gelet op het brede verzoek van de Kamer," doet hij dat nu wel.

4 uur geleden
Jetten positief over oproep tot meer EU-samenwerking met Canada

DEN HAAG (ANP) - De oproep van voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie om meer samen te werken met Canada wordt positief ontvangen in Den Haag. Premier Rob Jetten noemde het "heel nuttig" als de samenwerking met landen als Canada, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk wordt geïntensiveerd.

5 uur geleden
Paternotte vindt dat oppositie met ideeën moet komen

DEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte blijft tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen herhalen dat hij "superbenieuwd" is naar de ideeën uit de oppositie. De fractieleider van D66 probeert zo steun te verwerven voor de begroting die het minderheidskabinet heeft gepresenteerd met Prinsjesdag.

7 uur geleden
PvdD en Volt vallen D66 aan op klimaatbeleid

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) en Laurens Dassen (Volt) hebben D66-fractievoorzitter Jan Paternotte tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen aangevallen op het klimaatbeleid van het kabinet. D66 profileert zich als partij die zich hard maakt voor het klimaat. Maandag concludeerde het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) dat de verduurzaming stagneert.

7 uur geleden