Noodopvang asielzoekers op cruiseschip Velsen-Noord kan doorgaan
HAARLEM (ANP) - De ondernemers die via een kort geding asielopvang op een cruiseschip in Velsen-Noord wilden tegengaan, hebben hun zaak verloren. Dat betekent dat de eerste groep asielzoekers hier vanaf maandag terechtkan. Volgens de voorzieningenrechter van de rechtbank in Haarlem wegen de belangen voor de noodopvang zwaarder dan die van de ondernemers.
De indieners van het kort geding menen onder meer dat de omgeving van de plek waar het enorme schip uit Estland ligt niet veilig is om de asielzoekers tijdelijk te laten wonen en vrezen voor een onwerkbare situatie voor hun nabijgelegen bedrijven. De ondernemers voerden verder aan dat bedrijven in de omgeving van het schip stank- en geluidsoverlast veroorzaken en dat het te dicht zou liggen bij een bedrijf waar gevaarlijke activiteiten zouden plaatsvinden. De rechter meent dat dit laatste argument onvoldoende is onderbouwd.
Ook vinden de ondernemers dat de gemeente moet handhaven omdat er nog geen zogenoemde omgevingsvergunning aan het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) is verstrekt. Die is nodig omdat de opvang op deze plek in strijd is met het bestemmingsplan. De gemeente heeft echter besloten de opvang te gedogen. Hoewel deze gang van zaken volgens de rechter "niet de schoonheidsprijs verdient", doet dat niet af aan het oordeel.
Cameratoezicht
Verder vindt de rechter dat de gemeente Velsen voldoende maatregelen heeft getroffen om de asielzoekers veilig te kunnen opvangen. Tijdens een schouw afgelopen weekend werd dit bevestigd door onder meer de brandweer, politie, GGD, de Gasunie en Omgevingsdienst. Zo zijn er looproutes gemaakt, wordt beveiliging ingezet en is verlichting en cameratoezicht geplaatst. Ook zijn er hekken neergezet om te voorkomen dat de tijdelijke bewoners van het schip bij de omliggende bedrijventerreinen kunnen komen.
Op het schip is het komende halfjaar plek voor zo'n duizend asielzoekers en statushouders. Ze komen gespreid naar Velsen-Noord. De eerste honderd mensen worden aan het eind van maandagmiddag verwacht. "De uitspraak geeft duidelijkheid en betekent dat we verder kunnen", zegt een woordvoerder van het COA.
"Goed nieuws: vluchtelingen mogen aan boord van de Silja Europa!", reageert burgemeester Frank Dales van Velsen op Twitter "Ik ben blij dat we in Velsen bijdragen aan de oplossing van de crisis. Vluchtelingen krijgen de menselijke opvang die ze verdienen."
Meer uit Binnenland
ROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is weer vrijgegeven, nadat maandagavond in een treinstel een verdacht pakket was gevonden. De politie laat weten dat het pakket in beslag is genomen en verder wordt onderzocht.
5 uur geledenDRONTEN (ANP) - Een 36-jarige man uit Dronten die sinds twee jaar vermist wordt, is vermoedelijk slachtoffer geworden van een misdrijf. Dat laat de politie weten, omdat duidelijk is geworden dat Marc Jaskulski op de dag van zijn verdwijning via homodatingapp Grindr een afspraak had met iemand in het Roggebotsebos.
6 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - Het station in Roosendaal is ontruimd vanwege een verdacht pakket. De politie doet onderzoek. De NS meldt op zijn website dat er geen treinen rijden langs het station.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Ik kan niet meer op de staat vertrouwen", zei Inez Weski (71) maandag aan het slot van haar proces. "De advocaat opereert kennelijk al langer buiten de bescherming van de wet."
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een gevangenisstraf van zeventien jaar en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Timothy B. voor de moord op zijn 52-jarige moeder in zijn woning in Landsmeer en het wegmaken van haar onderbenen. De afgezaagde lichaamsdelen zijn nog niet teruggevonden, bleek maandag tijdens de strafzaak in de rechtbank in Amsterdam.
11 uur geledenSIMPELVELD (ANP) - Waterschap Limburg heeft een techniek gevonden om een groot deel van de medicijnresten uit afvalwater te halen. Volgens het waterschap kan hierdoor ruim 80 procent van de medicijnstoffen worden verwijderd, waar dat bij een reguliere aanpak zo'n 30 procent zou zijn. De organisatie spreekt zelf van "een wereldwijde primeur".
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft in hoger beroep een werkstraf van 60 uur geëist tegen Raisa Blommestijn, waarvan 30 uur voorwaardelijk. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) staat terecht voor groepsbelediging en smaad vanwege berichten op X in 2023.
13 uur geleden