Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noodkreet NS-topman aan ministeries om agressie tegen personeel

Noodkreet NS-topman aan ministeries om agressie tegen personeel

UTRECHT (ANP) - Er moet dringend actie worden ondernomen om agressie tegen NS-personeel tegen te gaan. Dat schrijft NS-topman Wouter Koolmees in een noodkreet aan de ministeries van Justitie en Veiligheid en Infrastructuur en Waterstaat.

Afgelopen februari maakte de NS bekend dat het personeel in 2022 vaker te maken kreeg met agressie. Het vervoerbedrijf meldde 965 incidenten op stations, in winkels en in treinen, tegenover 744 in 2021. "Het water staat ons personeel aan de lippen", schrijft Koolmees in de brief, die ook mede namens vakbonden FNV Spoor, VVMC, CNV en de centrale ondernemingsraad is verstuurd.

De NS alarmeerde in februari 2022 en februari 2023 al de ministeries. De vervoerder wilde dat prioriteit zou worden gegeven aan maatregelen die de "sociale veiligheid en maatschappelijke problemen die hieraan ten grondslag liggen" zouden verbeteren. Koolmees geeft in de brief aan dat er veel overleg en verkennend onderzoek is geweest en dat de "aanleiding en noodzaak" voor voorgestelde maatregelen door onder anderen minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) worden "erkend en herkend". Maar vooralsnog is er weinig tot geen resultaat geboekt, schrijft de NS-topman.

Gevaarlijker

Zo moet veiligheidspersoneel de identiteit van iemand die is aangehouden via het rijbewijsregister kunnen checken, licht een NS-woordvoerder de gewenste maatregelen verder toe. Nu nog moet in dit soort gevallen de politie erbij worden gehaald. "Maar het kan soms even duren voordat die er is. In die tijd kan de situatie escaleren." Ook voert de NS samen met onder meer andere vervoerders en het COA gesprekken over de aanpak van asielzoekersproblematiek, vertelt de zegsvrouw. Zo is in Maarheeze sprake van agressie en intimidatie door een deel van de asielzoekers van het asielzoekerscentrum daar. Daar geldt nu een 100-procentstoegangscontrole. "We kijken naar meer mogelijkheden, zoals het krijgen van een ov-chipkaart op naam voor asielzoekers. Zodat als je een boete uitschrijft, die bij een persoon terechtkomt en niet bij een organisatie."

Koolmees stelt dat de NS zelf "een veelheid aan maatregelen" treft om de sociale veiligheid te verbeteren. "Echter, we lopen hierbij tegen de grenzen aan van wat we kunnen en vooral mogen", aldus de NS-topman. "Om de zorgelijke trend van agressie-incidenten te keren, is er daadkracht nodig van alle betrokken partijen met een breed pakket aan maatregelen. Wij zien nu medewerkers uitvallen of hun baan opzeggen. Het personeel op de trein, perrons en stations geven aan dat hun werk gevaarlijker is geworden. Met regelmaat worden wapens bij reizigers aangetroffen."

Meer uit Binnenland

Verdachte (39) in Friese soevereinenzaak op vrije voeten

LEEUWARDEN (ANP) - Een van de verdachten in de Friese soevereinenzaak is op vrije voeten. De 39-jarige Harm S. mag de inhoudelijke behandeling van de strafzaak onder voorwaarden in vrijheid afwachten.

6 minuten geleden
Gratis juridische hulp levert maatschappij miljoenen op

DEN HAAG (ANP) - Gratis rechtshulp via het Juridisch Loket (JL) voor mensen met een laag inkomen levert de samenleving per geïnvesteerde euro 3 tot 5 euro aan maatschappelijke baten op. Dat blijkt uit een analyse van SEO Economisch Onderzoek in opdracht van het JL die donderdag is gepubliceerd.

3 uur geleden
Ook in Flevoland en Noord-Holland code geel om gladheid

DE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.

12 uur geleden
TU Delft deelt namen demonstranten met politie, AP vraagt uitleg

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.

16 uur geleden
Friese politiek enthousiast over olympisch schaatsen in Thialf

LEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.

16 uur geleden
Rechtbank laat verdachte van leveren moordwapen Bigidagoe vrij

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.

16 uur geleden
NS vervoert 200.000 mensen in carnavalsweekend, hekelt rotzooi

UTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.

16 uur geleden