Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Noodkreet NS-topman aan ministeries om agressie tegen personeel

Noodkreet NS-topman aan ministeries om agressie tegen personeel

UTRECHT (ANP) - Er moet dringend actie worden ondernomen om agressie tegen NS-personeel tegen te gaan. Dat schrijft NS-topman Wouter Koolmees in een noodkreet aan de ministeries van Justitie en Veiligheid en Infrastructuur en Waterstaat.

Afgelopen februari maakte de NS bekend dat het personeel in 2022 vaker te maken kreeg met agressie. Het vervoerbedrijf meldde 965 incidenten op stations, in winkels en in treinen, tegenover 744 in 2021. "Het water staat ons personeel aan de lippen", schrijft Koolmees in de brief, die ook mede namens vakbonden FNV Spoor, VVMC, CNV en de centrale ondernemingsraad is verstuurd.

De NS alarmeerde in februari 2022 en februari 2023 al de ministeries. De vervoerder wilde dat prioriteit zou worden gegeven aan maatregelen die de "sociale veiligheid en maatschappelijke problemen die hieraan ten grondslag liggen" zouden verbeteren. Koolmees geeft in de brief aan dat er veel overleg en verkennend onderzoek is geweest en dat de "aanleiding en noodzaak" voor voorgestelde maatregelen door onder anderen minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) worden "erkend en herkend". Maar vooralsnog is er weinig tot geen resultaat geboekt, schrijft de NS-topman.

Gevaarlijker

Zo moet veiligheidspersoneel de identiteit van iemand die is aangehouden via het rijbewijsregister kunnen checken, licht een NS-woordvoerder de gewenste maatregelen verder toe. Nu nog moet in dit soort gevallen de politie erbij worden gehaald. "Maar het kan soms even duren voordat die er is. In die tijd kan de situatie escaleren." Ook voert de NS samen met onder meer andere vervoerders en het COA gesprekken over de aanpak van asielzoekersproblematiek, vertelt de zegsvrouw. Zo is in Maarheeze sprake van agressie en intimidatie door een deel van de asielzoekers van het asielzoekerscentrum daar. Daar geldt nu een 100-procentstoegangscontrole. "We kijken naar meer mogelijkheden, zoals het krijgen van een ov-chipkaart op naam voor asielzoekers. Zodat als je een boete uitschrijft, die bij een persoon terechtkomt en niet bij een organisatie."

Koolmees stelt dat de NS zelf "een veelheid aan maatregelen" treft om de sociale veiligheid te verbeteren. "Echter, we lopen hierbij tegen de grenzen aan van wat we kunnen en vooral mogen", aldus de NS-topman. "Om de zorgelijke trend van agressie-incidenten te keren, is er daadkracht nodig van alle betrokken partijen met een breed pakket aan maatregelen. Wij zien nu medewerkers uitvallen of hun baan opzeggen. Het personeel op de trein, perrons en stations geven aan dat hun werk gevaarlijker is geworden. Met regelmaat worden wapens bij reizigers aangetroffen."

Meer uit Binnenland

Vaker minimaal onderhoud aan spoor door geldgebrek ProRail

HAARLEM (ANP) - ProRail kan de komende jaren op steeds meer delen van het spoor alleen strikt noodzakelijk onderhoud plegen. Werkzaamheden om het spoor 'toekomstklaar' te maken, raken daarbij in de verdringing. Volgens de spoorbeheerder komt dat door tekorten aan geld en personeel.

33 minuten geleden
Meer meldingen van kindermisbruik, vooral online

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van kindermisbruik is in vier jaar met 20 procent toegenomen. Dit blijkt uit cijfers van de Monitor seksueel geweld tegen kinderen 2020-2024. In die periode steeg het aantal meldingen geregistreerd door de politie van 3010 naar 3690 per jaar. Vooral het onlinemisbruik neemt toe, zoals grooming en het verspreiden van naaktbeelden.

3 uur geleden
Queer kinderen steeds minder veilig, waarschuwt kinderombudsman

DEN HAAG (ANP) - Kinderen die lhbtqia+ zijn, kunnen steeds minder vaak vrij en veilig opgroeien. Ze worden gepest, bedreigd en aangevallen, en ze voelen zich niet genoeg gesteund door leraren. Hun rechten staan steeds vaker onder druk, waarschuwt Kinderombudsman Margrite Kalverboer.

3 uur geleden
Kabinet maakt dit jaar nog extra geld vrij voor hulp aan Soedan

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.

11 uur geleden
Gedeputeerde Brabant: timing nieuws kerncentrale ongelukkig

ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.

12 uur geleden
Letschert wil opnieuw deskundigen betrekken bij kabinetsformatie

DEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.

14 uur geleden
Anja Meulenbelt krijgt P.C. Hooft-prijs 2026

DEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.

16 uur geleden