Nog zes mensen vast na pro-Palestijns protest in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Zes mensen die maandag werden aangehouden bij het pro-Palestijnse protest in Amsterdam, zitten nog vast. Volgens de politie zijn er in totaal bij de demonstratie 322 betogers opgepakt, in bussen weggevoerd en vervolgens heengezonden. Gedurende de dag werden nog eens 26 personen gearresteerd voor onder meer belediging, verstoren van de openbare orde, mishandeling, vernieling en het afsteken van vuurwerk.
De grote groep actievoerders werd aangehouden toen de stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal naar de Dam ging, nadat burgemeester Femke Halsema de demonstratie had beëindigd. Op de Dam was op dat moment een herdenking over de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober vorig jaar. De politie hield de demonstranten tegen, waarop ze allemaal werden aangehouden. In bussen zijn ze overgebracht naar een plek in Amsterdam-Noord, waar ze werden vrijgelaten.
Volgens de politie is een persoon "in de groep onwel geraakt" en met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Van de politie is niemand gewond geraakt, aldus de woordvoerder.
Vooraf had burgemeester Femke Halsema gemeld dat het dragen van gezichtsbedekkende kleding, met als doel de orde te verstoren of strafbare feiten te plegen, niet was toegestaan. Veel demonstranten hadden zich hier niet aan gehouden. Op de vraag waarom de politie hier niet tegen heeft opgetreden, zei een woordvoerster van de burgemeester: "De politie maakt de afweging of optreden kan leiden tot escalatie en treedt op als er ook sprake is van strafbare feiten of vrees voor wanordelijkheden. En heeft dat ook gedaan." De politiewoordvoerder voegt daaraan toe dat alleen het dragen van gezichtsbedekking niet verboden is, maar wel als dat gepaard gaat met misdragingen. "We maken constant de afweging of optreden kan leiden tot escalatie."
Halsema zei maandagavond al dat ze de voorgevallen incidenten als "het moedwillig opzoeken van de confrontatie met andere demonstranten of politie, het blokkeren van trams en het niet opvolgen van de voorschriften van het gezag en aanwijzingen van de politie" onacceptabel vindt.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
13 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beëindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
15 uur geleden