Nog zes mensen vast na pro-Palestijns protest in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Zes mensen die maandag werden aangehouden bij het pro-Palestijnse protest in Amsterdam, zitten nog vast. Volgens de politie zijn er in totaal bij de demonstratie 322 betogers opgepakt, in bussen weggevoerd en vervolgens heengezonden. Gedurende de dag werden nog eens 26 personen gearresteerd voor onder meer belediging, verstoren van de openbare orde, mishandeling, vernieling en het afsteken van vuurwerk.
De grote groep actievoerders werd aangehouden toen de stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal naar de Dam ging, nadat burgemeester Femke Halsema de demonstratie had beëindigd. Op de Dam was op dat moment een herdenking over de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober vorig jaar. De politie hield de demonstranten tegen, waarop ze allemaal werden aangehouden. In bussen zijn ze overgebracht naar een plek in Amsterdam-Noord, waar ze werden vrijgelaten.
Volgens de politie is een persoon "in de groep onwel geraakt" en met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Van de politie is niemand gewond geraakt, aldus de woordvoerder.
Vooraf had burgemeester Femke Halsema gemeld dat het dragen van gezichtsbedekkende kleding, met als doel de orde te verstoren of strafbare feiten te plegen, niet was toegestaan. Veel demonstranten hadden zich hier niet aan gehouden. Op de vraag waarom de politie hier niet tegen heeft opgetreden, zei een woordvoerster van de burgemeester: "De politie maakt de afweging of optreden kan leiden tot escalatie en treedt op als er ook sprake is van strafbare feiten of vrees voor wanordelijkheden. En heeft dat ook gedaan." De politiewoordvoerder voegt daaraan toe dat alleen het dragen van gezichtsbedekking niet verboden is, maar wel als dat gepaard gaat met misdragingen. "We maken constant de afweging of optreden kan leiden tot escalatie."
Halsema zei maandagavond al dat ze de voorgevallen incidenten als "het moedwillig opzoeken van de confrontatie met andere demonstranten of politie, het blokkeren van trams en het niet opvolgen van de voorschriften van het gezag en aanwijzingen van de politie" onacceptabel vindt.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De Provinciale Staten van Friesland steunen het plan om het schaatstoernooi bij de Olympische Spelen in 2030 naar schaatsstadion Thialf te halen. De Friese politiek nam een voorstel aan dat het provinciebestuur oproept de lobby voor Thialf breed te ondersteunen. Ook staan de Staten open voor een financiële bijdrage vanuit de provincie.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een 26-jarige man, verdacht van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten, op vrije voeten gesteld. Dinsdag eiste het Openbaar Ministerie nog tien jaar gevangenisstraf tegen de man. De advocaat van de verdachte, Willem van Vliet, bevestigt een bericht van Crimesite over de vrijlating.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - NS heeft het afgelopen weekend ongeveer 200.000 mensen van en naar carnavalssteden vervoerd, volgens de vervoerder ongeveer evenveel als vorig jaar. Zij veroorzaakten wel meer viezigheid dan vorig jaar.
4 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Meer mensen gaan met griepachtige klachten naar de huisarts, en daardoor houdt de epidemie aan. Die begon vorige week.
6 uur geledenARNHEM (ANP) - Een 31-jarige man uit Arnhem is woensdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar voor de moord op zijn ex-vrouw in april vorig jaar. Het Openbaar Ministerie had twintig jaar geëist.
6 uur geleden