Nog zes mensen vast na pro-Palestijns protest in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Zes mensen die maandag werden aangehouden bij het pro-Palestijnse protest in Amsterdam, zitten nog vast. Volgens de politie zijn er in totaal bij de demonstratie 322 betogers opgepakt, in bussen weggevoerd en vervolgens heengezonden. Gedurende de dag werden nog eens 26 personen gearresteerd voor onder meer belediging, verstoren van de openbare orde, mishandeling, vernieling en het afsteken van vuurwerk.
De grote groep actievoerders werd aangehouden toen de stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal naar de Dam ging, nadat burgemeester Femke Halsema de demonstratie had beëindigd. Op de Dam was op dat moment een herdenking over de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober vorig jaar. De politie hield de demonstranten tegen, waarop ze allemaal werden aangehouden. In bussen zijn ze overgebracht naar een plek in Amsterdam-Noord, waar ze werden vrijgelaten.
Volgens de politie is een persoon "in de groep onwel geraakt" en met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Van de politie is niemand gewond geraakt, aldus de woordvoerder.
Vooraf had burgemeester Femke Halsema gemeld dat het dragen van gezichtsbedekkende kleding, met als doel de orde te verstoren of strafbare feiten te plegen, niet was toegestaan. Veel demonstranten hadden zich hier niet aan gehouden. Op de vraag waarom de politie hier niet tegen heeft opgetreden, zei een woordvoerster van de burgemeester: "De politie maakt de afweging of optreden kan leiden tot escalatie en treedt op als er ook sprake is van strafbare feiten of vrees voor wanordelijkheden. En heeft dat ook gedaan." De politiewoordvoerder voegt daaraan toe dat alleen het dragen van gezichtsbedekking niet verboden is, maar wel als dat gepaard gaat met misdragingen. "We maken constant de afweging of optreden kan leiden tot escalatie."
Halsema zei maandagavond al dat ze de voorgevallen incidenten als "het moedwillig opzoeken van de confrontatie met andere demonstranten of politie, het blokkeren van trams en het niet opvolgen van de voorschriften van het gezag en aanwijzingen van de politie" onacceptabel vindt.
Meer uit Binnenland
WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao bevindt zich in een 'diabetesnoodsituatie', meldt het nationale ziekenhuis CMC woensdag. Volgens het instituut heeft dit steeds grotere gevolgen voor de volksgezondheid en de overheidsfinanciën. Eén op de vijf volwassenen op Curaçao leeft met diabetes.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima herdenken de woensdag overleden schrijver Cees Nooteboom "met groot respect". Dat is te lezen in een statement dat ook namens prinses Beatrix is gepubliceerd. Het koningspaar noemt Nooteboom "een van onze meest prominente auteurs".
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schrijver Cees Nooteboom, winnaar van talloze prijzen, is overleden op 92-jarige leeftijd. Zijn uitgever De Bezige Bij heeft dat woensdag bevestigd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ex-Volt-Kamerlid Nilüfer Gündoğan krijgt geen schadevergoeding van haar voormalige politieke partij Volt. Dat heeft de rechtbank Amsterdam besloten. Ze wilde onder meer ruim 1 miljoen euro hebben als compensatie voor gemist inkomen. De rechter stelt dat Volt Nederland niet aansprakelijk is voor de beslissingen die de Tweede Kamerfractie heeft genomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amsterdam komt in actie om het hoge ziekteverzuim binnen de gemeente terug te dringen. Dat lag vorig jaar op 9,7 procent, fors hoger dan het landelijk gemiddelde van 6,7 procent. Burgemeester Femke Halsema en wethouder Hester van Buren hebben een plan van aanpak aan de gemeenteraad gestuurd.
3 uur geledenSEVENUM (ANP) - Het Limburgse provinciebestuur wil een lening van 20 miljoen euro verstrekken aan attractiepark Toverland in Sevenum. Het pretpark in Noord-Limburg wil de komende jaren uitbreiden, onder meer met een resort en nieuwe attracties. Toverland wil in totaal circa 98 miljoen euro besteden, waarvan 78 miljoen al geregeld is. Het restant krijgt het attractiepark niet via de markt gefinancierd, stelt Limburg.
5 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het aantal mensen met griep is momenteel zo hoog dat er officieel sprake is van een epidemie. Het aantal gevallen zat een week geleden voor het eerst boven de grens die daarvoor is gesteld. Dat is nu voor de tweede week op rij en daardoor is de epidemie begonnen.
6 uur geleden