Nog zes mensen vast na pro-Palestijns protest in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Zes mensen die maandag werden aangehouden bij het pro-Palestijnse protest in Amsterdam, zitten nog vast. Volgens de politie zijn er in totaal bij de demonstratie 322 betogers opgepakt, in bussen weggevoerd en vervolgens heengezonden. Gedurende de dag werden nog eens 26 personen gearresteerd voor onder meer belediging, verstoren van de openbare orde, mishandeling, vernieling en het afsteken van vuurwerk.
De grote groep actievoerders werd aangehouden toen de stoet via de Nieuwezijds Voorburgwal naar de Dam ging, nadat burgemeester Femke Halsema de demonstratie had beëindigd. Op de Dam was op dat moment een herdenking over de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober vorig jaar. De politie hield de demonstranten tegen, waarop ze allemaal werden aangehouden. In bussen zijn ze overgebracht naar een plek in Amsterdam-Noord, waar ze werden vrijgelaten.
Volgens de politie is een persoon "in de groep onwel geraakt" en met een ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Van de politie is niemand gewond geraakt, aldus de woordvoerder.
Vooraf had burgemeester Femke Halsema gemeld dat het dragen van gezichtsbedekkende kleding, met als doel de orde te verstoren of strafbare feiten te plegen, niet was toegestaan. Veel demonstranten hadden zich hier niet aan gehouden. Op de vraag waarom de politie hier niet tegen heeft opgetreden, zei een woordvoerster van de burgemeester: "De politie maakt de afweging of optreden kan leiden tot escalatie en treedt op als er ook sprake is van strafbare feiten of vrees voor wanordelijkheden. En heeft dat ook gedaan." De politiewoordvoerder voegt daaraan toe dat alleen het dragen van gezichtsbedekking niet verboden is, maar wel als dat gepaard gaat met misdragingen. "We maken constant de afweging of optreden kan leiden tot escalatie."
Halsema zei maandagavond al dat ze de voorgevallen incidenten als "het moedwillig opzoeken van de confrontatie met andere demonstranten of politie, het blokkeren van trams en het niet opvolgen van de voorschriften van het gezag en aanwijzingen van de politie" onacceptabel vindt.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.
1 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zet een Nederlandse journalist uit, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aangekondigd. De accreditatie van de journalist wordt ingetrokken. Het besluit is volgens woordvoerster Maria Zacharova een reactie op de uitzetting van een correspondent van het Russische staatspersbureau RIA Novosti door Nederland. Om welke journalist of welk medium het gaat, liet zij in het midden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Hubertustunnel in Den Haag, een belangrijke route van en naar het centrum van de stad, blijft twee maanden langer dicht. Aannemer Strukton krijgt het werk niet op tijd klaar. Daarom legt de gemeente Den Haag het bedrijf boetes op. Die kunnen oplopen tot ongeveer 2 miljoen euro.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - Arnhemmer Koert H. (58), die volgens het Openbaar Ministerie in zijn eentje verantwoordelijk is voor de grote brand in de Arnhemse binnenstad in maart vorig jaar, moet wat zijn advocaat betreft worden vrijgesproken van brandstichting. Volgens raadsman Rogier Stam ontbreekt het objectieve bewijs voor brandstichting.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - "Het spijt me, mevrouw, ik begrijp uw verhaal." Zo reageerde Sendric S. (25) op de verklaring van de weduwe van de 81-jarige man die hij op 2 januari vorig jaar in Rotterdam-IJsselmonde doodschoot. S. staat terecht op verdenking van drie moorden in de Rotterdamse wijk.
3 uur geleden