Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nog steeds tekort aan nieuwe tandartsen, ziet ABN AMRO

Nog steeds tekort aan nieuwe tandartsen, ziet ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Tandartspraktijken kampen nog steeds met een tekort aan nieuw personeel. Er gaan de komende jaren meer tandartsen met pensioen dan dat er nieuwe tandartsen instromen, meldt ABN AMRO in een rapport. Dit belemmert de groei van veel mondzorgpraktijken. Ook kunnen sommige praktijken geen opvolger vinden.

Van de 9376 tandartsen in Nederland is ruim 36 procent vijftig jaar of ouder en de komende zeven jaar gaat ongeveer 1 op de 5 tandartsen met pensioen. De jaarlijkse instroom van tandartsen bedraagt driekwart van de uitstroom.

Tegelijkertijd stijgt juist de vraag naar complexe mondzorg, signaleert ABN AMRO. Vooral oudere patiënten kiezen vaker voor een uitgebreide behandeling om hun gebit te behouden en minder snel voor een kunstgebit. De bank verwacht dan ook dat de toegankelijkheid van de mondzorg de komende jaren toenemend onder druk komt te staan.

De bank verwacht dat het aantal tandartsenpraktijken daalt, maar dat praktijken wel groter worden. In de mondzorg wordt ook steeds meer in teamverband gewerkt. Daarnaast is meer maatwerk nodig door de steeds complexere zorgvraag, waardoor tandartsen zich vaker op deelgebieden specialiseren. Hierom ontstaan vaker grote mondzorgcentra die verschillende disciplines en specialisaties onder één dak aanbieden.

Drie jaar geleden waarschuwde ABN AMRO al voor de personeelstekorten onder tandartsen. Sindsdien zijn de problemen alsmaar verergerd, denkt specialist mondzorg Arjan Wijnands van ABN AMRO. Zo was destijds nog aan ondersteunend personeel te komen, maar dat is ook lastiger geworden. Hierom moeten praktijken innovatief zijn om mensen aan te trekken. "Ik zeg tegen klanten: als je een medewerker bij de kassa's in de plaatselijke supermarkt ziet die goede service verleent, kan je die benaderen om binnen jouw praktijk een opleiding te doen."

Ook kan de branche profiteren van innovatieve ontwikkelingen die het werk efficiënter maken. Zo komen er materialen, technieken en technologieën beschikbaar die de communicatie met de patiënt verbeteren, weet Wijnands. Ook doen mondscanners en 3D-implantaat printen hun intrede in de behandelkamer, waardoor in plaats van het traditionele 'happen' een digitale afdruk van het gebit wordt gemaakt. "Het wordt steeds moeilijker om gekwalificeerd personeel te vinden. Dat dwingt mondzorgpraktijken tot creatieve oplossingen om de continuïteit de komende jaren te waarborgen. Innovaties zoals de genoemde nieuwe IT-hulpmiddelen, zijn daar goede voorbeelden van."

Meer uit Binnenland

Nieuwe verdachte (35) opgepakt na vondst dode man in sloot Herpen

OSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.

3 uur geleden
Scenario waarin Moerdijk blijft bestaan 'nadrukkelijker' in beeld

DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.

10 uur geleden
Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

15 uur geleden
Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

16 uur geleden
Code geel in heel Nederland vanwege onweersbuien

DE BILT (ANP) - In heel Nederland geldt vrijdagmiddag en -avond code geel vanwege de kans op zware onweersbuien. In de loop van de avond trekken de zwaarste buien volgens het KNMI naar Duitsland weg.

16 uur geleden
Noodverordening in Zandvoort na dagen van onrust en overlast

ZANDVOORT (ANP) - In het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort geldt tot en met zondag 31 mei een noodverordening. Dat laat de gemeente op haar website weten.

17 uur geleden
Koopmans kritisch op pandemische paraatheid Nederland

DEN HAAG (ANP) - Viroloog Marion Koopmans vindt dat Nederland niet genoeg doet om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Ook voor de corona-uitbraak in 2020 was deze pandemische paraatheid niet voldoende en miste zij urgentie, zei ze tijdens haar verhoor in de parlementaire enquête over corona.

19 uur geleden