
Nog steeds niet overal helderheid over vergoeding ziekenhuiszorg
DEN HAAG (ANP) - Meerdere ziekenhuizen zijn nog steeds in onderhandeling met zorgverzekeraars, blijkt uit een rondgang van het ANP onder nagenoeg alle ziekenhuizen. De gesprekken lopen dit jaar zo stroef, dat mogelijk niet overal voor 1 februari duidelijk is of met alle verzekeraars een overeenkomst is gesloten. Dat betekent dat wie een zorgverzekering kiest, soms niet zeker weet of de zorg bij een ziekenhuis wel wordt vergoed.
Eens per jaar kunnen mensen wisselen van zorgverzekeraar. Wie dat wil, moet voor 1 januari de lopende verzekering opzeggen. Voor 1 februari moet de nieuwe verzekering zijn afgesloten. Bij het kiezen kun je de vraag laten meewegen bij welke zorgverlener een verzekeraar zorg vergoedt. Dat kan van belang zijn als je bijvoorbeeld voor een behandeling naar een bepaald ziekenhuis wil.
Meerdere ziekenhuizen zeggen dat niet zeker is dat met alle verzekeraars afspraken over de vergoeding van zorg voor 1 februari rondkomen. Zo laat het Flevoziekenhuis in Almere deze week weten nog met een aantal verzekeraars in onderhandeling te zijn. "Er bestaat een behoorlijke kans dat we niet rondkomen voor 1 februari." Ook onder meer het Dijklander Ziekenhuis in Noord-Holland en het Laurentius Ziekenhuis in Roermond verwachten niet voor die datum met alle verzekeraars een afspraak te hebben. Sommige ziekenhuizen, zoals het Medisch Centrum Leeuwarden, VieCuri in Limburg en Ziekenhuis Gelderse Vallei, weten helemaal niet of ze met alle verzekeraars een contract kunnen sluiten. In zo'n twintig andere ziekenhuizen lopen de onderhandelingen eveneens nog.
Moeizame gesprekken
Die gesprekken gaan dit jaar extra moeizaam. Dat komt onder meer door de hogere kosten voor energie, personeel en materialen. Ziekenhuizen willen daarvoor gecompenseerd worden.
De Consumentenbond zegt dat mensen die een nieuwe verzekering willen afsluiten "voor nare verrassingen" kunnen komen te staan. De bond adviseert mensen "heel goed te kijken" of een verzekeraar wel een contract heeft met het ziekenhuis. Dat advies geven ook meerdere ziekenhuizen. Als jouw verzekering geen contract heeft met een ziekenhuis en je wil daar toch in behandeling, zul je in veel gevallen een deel van die zorg zelf moeten betalen. Spoedzorg wordt overigens overal vergoed.
De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) liet eerder weten dat "de consument in ieder geval niet de dupe mag worden van de stroeve onderhandelingen". De autoriteit wijst er wel op dat wie al in behandeling is bij een bepaalde behandelaar, de zorg ook in het nieuwe jaar vergoed krijgt door de verzekeraar, ongeacht of er een nieuw contract is gesloten.
Meer uit Gezond
GRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevallen van mazelen loopt iets sneller op. In de afgelopen week zijn 37 besmettingen geregistreerd. Een week eerder kwamen er 25 nieuwe gevallen bij en de week daarvoor 34.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Stamcelbank Nederland, de enige plek in Nederland waar mensen hun eigen stamcellen konden opslaan, krijgt zijn erkenning niet terug. De goedkeuring was in januari 2022 ingetrokken, en de Raad van State heeft woensdag geoordeeld dat dit terecht was.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Een nieuw medicijn tegen baarmoederkanker wordt voortaan vergoed uit het basispakket van de zorgverzekering. Zorgminister Fleur Agema voegt de immuuntherapie toe, na een positief advies van het Zorginstituut Nederland.
2 weken geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Zorgautoriteit mocht gegevens opvragen over mensen die geestelijke gezondheidszorg krijgen. Dat heeft de rechtbank in Utrecht woensdag bepaald. Tegenstanders die zich zorgen maakten over privacy hadden samen een massaclaim ingediend tegen de toezichthouder, maar die is afgewezen.
2 weken geleden