Nog nooit telde CBS zo veel Nederlanders met psychische klachten
DEN HAAG (ANP) - Het aantal Nederlanders dat kampt met sombere gevoelens, stress en andere psychische klachten is vorig jaar tot recordhoogte gestegen. In de jaarlijkse Gezondheidsenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) rapporteerden meer mensen dit soort psychische problemen dan in alle voorgaande edities van dit onderzoek.
Sinds 2001 ondervraagt het CBS ieder jaar duizenden mensen over hun gezondheid. De uitkomsten bevestigen het beeld dat in 'coronajaar' 2021 meer mensen slecht in hun vel zaten dan voor de pandemie. Met de resultaten die het CBS woensdag naar buiten bracht kan een verband met de pandemie echter niet hard worden gemaakt, want daar is niet specifiek naar gevraagd in het langlopende onderzoek.
Tienermeisjes en jonge vrouwen geven het vaakst aan dat ze last hebben van psychische klachten: twee keer zo vaak als jonge mannen en jongens. Van de ondervraagde vrouwen en meisjes tussen de 12 en 25 jaar gaf bijna een kwart (24 procent) aan zich in de vier weken voor het invullen van de vragenlijst bijvoorbeeld erg zenuwachtig of neerslachtig te hebben gevoeld. Bij de mannen en jongens was dat 12 procent.
Van alle vrouwen van 12 jaar en ouder zei 18 procent te kampen met psychische problemen, van de mannen gaf 12 procent dat aan. In beide gevallen was het percentage niet eerder zo hoog. Het gaat in het onderzoek niet zozeer om vastgestelde psychische aandoeningen, maar vooral om hoe mensen zich voelen.
De gelijktijdig verschenen Nationale Enquête Arbeidsomstandigheden, van CBS en TNO, laat zien dat psychische vermoeidheid door werk ook vaker voorkomt onder vrouwen dan onder mannen. Jonge vrouwen en meisjes geven ook aanmerkelijk vaker aan dat ze prestatiedruk ervaren, zowel om aan de eigen verwachtingen te voldoen als aan de verwachtingen van anderen.
Na griep en verkoudheid zijn psychische klachten de meest genoemde reden voor ziekteverzuim op het werk, aldus het statistiekbureau. Van de vrouwen die zich afmeldden wegens ziekte noemde 7 procent psychische klachten, overspannenheid of burn-outs als reden. Van de mannen die zich ziek meldden was dat 5 procent.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie is op zoek naar twee verdachten na de explosie bij een kantoorpand op de Amsterdamse Zuidas in de nacht van zondag op maandag. Een politiewoordvoerder zei maandagavond in programma Opsporing Verzocht dat de twee op een fatbike bij het Atrium-gebouw aankwamen.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De actie Serious Request van 3FM heeft 18.848.700 euro opgehaald voor Spieren voor Spieren. Het uiteindelijke eindbedrag werd maandag bekendgemaakt. In de week voor kerst was al een recordbedrag van 18,4 miljoen euro binnengehaald, maar daar is dus meer dan vier ton bijgekomen.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Erasmus MC gaat een "externe meldmogelijkheid" creëren waar medewerkers van de intensivecareafdeling anoniem hun ervaringen kunnen delen over de werkcultuur. Dat laat het ziekenhuis maandag weten, na berichtgeving eerder deze maand van NOS, Nieuwsuur en Rijnmond over een angstcultuur.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse ambassade in Den Haag heeft de explosie op de Zuidas in Amsterdam van afgelopen nacht veroordeeld. De ontploffing gebeurde bij een vestiging van de Amerikaanse Bank of New York Mellon, nadat eerder ook een synagoge in Rotterdam en een joodse school in Amsterdam werden getroffen.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vier verdachten die zijn aangehouden in verband met de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam blijven de komende veertien dagen in de cel. Het Openbaar Ministerie verdenkt ze van het veroorzaken van een explosie, brandstichting en poging tot brandstichting, allemaal met een terroristisch oogmerk.
10 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
10 uur geleden