Nog nooit kende Nederland zo'n warm jaar als 2020
DE BILT (ANP) - Met gemiddeld 12,7 graden in De Bilt is het dit jaar vooralsnog het warmste jaar in Nederland ooit. Dat maakt Weeronline bekend. Normaal gesproken ligt de gemiddelde temperatuur op 11,1 graden.
Ook in 2007 was de gemiddelde temperatuur 12,7 graden. Alleen als er iets verder achter de komma gekeken wordt, dan is 2020 toch nipt warmer. Na dit jaar en 2007 volgen 2014 (12,6 graden), 2018 (12,4 graden) en 2019 (12,2 graden) op de voet.
De verschillen in het land zijn dit jaar wel groot. Zo was het over het algemeen warm in het zuiden, terwijl het in het noorden niet het warmste jaar ooit was. In de zuidelijke steden Maastricht en Eindhoven werd bijvoorbeeld het warmste jaar ooit gemeten, terwijl het in het noordelijk gelegen Leeuwarden warmer was in 2007 en 2014.
Zonnig jaar
Tot dusver werden dit jaar 104 warme dagen (20 graden of meer) geteld in De Bilt. Dat zijn er negentien meer dan gemiddeld, en dat aantal loopt vermoedelijk op tot dinsdag. Tot dan is het relatief warm weer. Het aantal echt zomerse dagen (25 graden of meer) dit jaar staat nu op 31, vijf meer dan gemiddeld. Tropisch warm (31 graden of meer) werd het twaalf keer, tegen vier gemiddeld.
In Nederland was het dit jaar niet alleen warm, maar ook uitzonderlijk zonnig. Alleen in 2003 kwam de zon vaker om de hoek kijken, aldus Weeronline. Inmiddels scheen de zon 1723 uur. Op 7 september had de zon al meer geschenen dan in een 'normaal' jaar. Als de zon de komende dagen blijft schijnen, kan 2020 de eerste plaats wat betreft zonuren overnemen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Demissionair energieminister Sophie Hermans "houdt de vinger aan de pols" om ervoor te zorgen dat Nederland genoeg gas heeft voor de rest van de winter. De opslagen zijn nu nog maar voor minder dan een vijfde gevuld. Dat is volgens Hermans echter geen reden tot zorg.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI) wil dat het concert dat rapper Ye op 6 juni in het GelreDome in Arnhem geeft, wordt gecanceld. Die oproep doet het CIDI dinsdag op X. De organisatie roept "Tweede Kamer, media en burgemeester Ahmed Marcouch" op om "nee tegen haat" te zeggen en het concert van de artiest, die doorbrak onder de naam Kanye West, te schrappen.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Op de derde zittingsdag in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, verdacht van verkrachting en grootschalige sextortion, is naar voren gekomen dat S. kampt met een persoonlijkheidsstoornis met narcistische trekken. Gedragsdeskundigen adviseren een langdurige behandeling in de vorm van tbs met voorwaarden en mogelijk tbs met dwangverpleging.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Werkgevers, boerenorganisaties, de bouw en andere sectoren in en rond de Veluwe zijn kritisch over de plannen van het Gelderse provinciebestuur voor de zogeheten stikstofzones. Gelderland wil in stroken van 500 meter in en rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden maatregelen nemen. Het doel is de stikstofuitstoot fors te verminderen en de staat van de natuur te verbeteren. Brancheorganisaties zeggen dat de plannen nu niet uitvoerbaar zijn. Ze bieden volgens hen geen garantie op het loskrijgen van de vergunningverlening en het legaliseren van PAS-melders.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds koningin Máxima zich heeft aangemeld als reservist bij de Koninklijke Landmacht, zijn meer mensen online op zoek gegaan naar informatie over werk bij Defensie. Dat laat een woordvoerder van het ministerie desgevraagd weten aan het ANP.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tot veertien jaar cel geëist tegen vier mannen in het proces rond de moord op Vincent Jalink. De 38-jarige Jalink werd op 27 mei 2016 bij zijn huis in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten in het bijzijn van zijn toen 9-jarige zoontje. De schutter kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft dinsdag vijftien mensen opgepakt omdat ze op TikTok anderen zouden hebben aangespoord tot terreuraanslagen. Ze worden ervan verdacht propaganda voor terreurgroep Islamitische Staat te hebben verspreid. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze ook het martelaarschap verheerlijkt.
7 uur geleden