Nog nooit kende Nederland zo'n warm jaar als 2020
DE BILT (ANP) - Met gemiddeld 12,7 graden in De Bilt is het dit jaar vooralsnog het warmste jaar in Nederland ooit. Dat maakt Weeronline bekend. Normaal gesproken ligt de gemiddelde temperatuur op 11,1 graden.
Ook in 2007 was de gemiddelde temperatuur 12,7 graden. Alleen als er iets verder achter de komma gekeken wordt, dan is 2020 toch nipt warmer. Na dit jaar en 2007 volgen 2014 (12,6 graden), 2018 (12,4 graden) en 2019 (12,2 graden) op de voet.
De verschillen in het land zijn dit jaar wel groot. Zo was het over het algemeen warm in het zuiden, terwijl het in het noorden niet het warmste jaar ooit was. In de zuidelijke steden Maastricht en Eindhoven werd bijvoorbeeld het warmste jaar ooit gemeten, terwijl het in het noordelijk gelegen Leeuwarden warmer was in 2007 en 2014.
Zonnig jaar
Tot dusver werden dit jaar 104 warme dagen (20 graden of meer) geteld in De Bilt. Dat zijn er negentien meer dan gemiddeld, en dat aantal loopt vermoedelijk op tot dinsdag. Tot dan is het relatief warm weer. Het aantal echt zomerse dagen (25 graden of meer) dit jaar staat nu op 31, vijf meer dan gemiddeld. Tropisch warm (31 graden of meer) werd het twaalf keer, tegen vier gemiddeld.
In Nederland was het dit jaar niet alleen warm, maar ook uitzonderlijk zonnig. Alleen in 2003 kwam de zon vaker om de hoek kijken, aldus Weeronline. Inmiddels scheen de zon 1723 uur. Op 7 september had de zon al meer geschenen dan in een 'normaal' jaar. Als de zon de komende dagen blijft schijnen, kan 2020 de eerste plaats wat betreft zonuren overnemen.
Meer uit Binnenland
HOUTEN (ANP) - In het noorden van het land houdt de ijzel mogelijk tot de middag aan, meldt Weeronline. Ook daarna kan het lokaal nog steeds glad zijn, omdat het kwik rond het vriespunt blijft. Voor de Waddeneilanden en Friesland geldt nog tot 09.00 uur code oranje om verraderlijke gladheid. In Groningen en Drenthe is de weerwaarschuwing inmiddels overgegaan naar code geel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens demissionair premier Dick Schoof is de top van EU-regeringsleiders van donderdagavond "geen crisistop". Het is volgens hem een top over de trans-Atlantische relaties, zei hij bij aankomst in Brussel. "De angel is er sinds gisteren wel uit."
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twintig inwoners van Utrecht kunnen nog niet terug naar huis als gevolg van de explosie in de Visscherssteeg vorige week donderdag, meldt de gemeente Utrecht in een raadsbrief. Zij hebben allemaal tijdelijk onderdak gekregen.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het 'niet verstandig' als Nederland in Europa pleit voor de mogelijke inzet van verregaande handelssancties tegen de VS, zolang die de claim op Groenland niet laten varen. "Vrijwel iedereen zegt nu: we escaleren nu verder niet," zegt defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) over de houding van andere Europese landen. Hij wil op dit moment geen "dreigement of politiek signaal" afgeven richting de VS.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het boek Het ultieme geheim van Dan Brown was het bestverkochte boek van 2025. Dat heeft de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) bekendgemaakt. In Het ultieme geheim raakt hoogleraar kunstgeschiedenis Robert Langdon betrokken bij een moordmysterie in Praag. Het is het nieuwe boek in dezelfde reeks als De Da Vinci Code. Het boek is ruim 234.000 keer verkocht. Dat is bijna 40 procent meer dan het bestverkochte boek van het jaar daarvoor, De Camino van Anya Niewierra
14 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De eerste bewoners van de seniorenflat in Vlissingen waar vorige week een explosie en brand waren, kunnen volgende week woensdag terug naar hun huizen. De woningen zijn bewoonbaar gemaakt, laat woningcorporatie l'escaut weten.
15 uur geledenDE BILT (ANP) - In het noorden van Nederland geldt komende nacht en vrijdagochtend code oranje, omdat het daar door ijzel "verraderlijk glad" kan worden. "Er is hierdoor een grote kans op ongelukken door gladde wegen, fietspaden en voetpaden. De gladheid is moeilijk te zien, wat het extra gevaarlijk maakt", waarschuwt het KNMI.
16 uur geleden