Nog niet veel mondkapjes op rustige Albert Cuypmarkt
AMSTERDAM (ANP) - Op de Albert Cuypmarkt in Amsterdam lijken de meeste bezoekers er woensdagochtend nog geen weet van te hebben dat er vanaf 09.00 uur een mondkapjesplicht geldt voor personen ouder dan dertien jaar. Rond 09.30 uur lopen de meeste, van de overigens nog weinige, bezoekers nog met onbedekt gezicht rond.
Over het algemeen tonen de marktkooplieden en eigenaren van de omliggende winkels en horeca begrip voor het feit dat regelgeving nodig is, maar er is onbegrip over het feit dat de plicht alleen in de marktstraat geldt: "Het is niet reëel dat het verbod wel geldt voor de markt, maar voor de omliggende straten, waar het veel drukker is, niet."
Bij elke ingang van de straat staan gele borden waarop in het Engels wordt gemeld dat een gezichtsmasker verplicht is. Twee Italiaanse toeristen, die zonder mondkap over de markt lopen, vallen deze borden echter pas op als zij daarop worden gewezen. In principe staan zij positief tegenover een mondkapjesplicht, zij zijn er echter niet van op de hoogte. De vrienden bij wie ze logeren hebben het stel hiervoor niet gewaarschuwd. Ook vier andere Italiaanse toeristen die met onbedekt gezicht over de markt struinen, hadden geen idee. Hun mondkapjes, die zij wel binnen handbereik in hun tas hebben, zetten zij verschrikt alsnog meteen op.
Niet alleen toeristen
Het zijn echter niet alleen de toeristen die onwetend zijn, zo blijkt. Een buurtbewoner die even snel de marktstraat in fietst, zegt desgevraagd niet van de nieuwe regel af te weten. Hij graait direct in zijn tas om te kijken of hij een kapje bij zich heeft. Zijn eerste reactie is dat dit hem er waarschijnlijk voortaan wel zal van weerhouden naar de markt toe te gaan.
Dat is precies waar Gitta Gotjé, eigenaresse van een notenkraam, bang voor is. "Mondkapjes gaan zeker niet helpen om mensen naar de markt terug te laten keren", meent zij. Zij weet dat veel mensen de markt uit angst voor het coronavirus nu al mijden. Ze benadrukt dat zij niet tegen regels is, maar dat deze maatregel voelt als willekeur. Op de met terrassen gevulde Eerste van der Helstraat en het Gerard Douplein, zijstraten van de markt, geldt de plicht namelijk niet. Daar is het altijd veel drukker. "Was het maar druk op de markt, dan had je er nog begrip voor", verzucht Gotjé.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma vindt dat de Universiteit Utrecht meer had moeten doen om de gebouwen te beveiligen tegen bezettingsacties. Haar woordvoerder bevestigt dat na een bericht van RTV Utrecht vrijdag. In de afgelopen jaren hebben pro-Palestijnse activisten meerdere universiteitsgebouwen in het centrum van de stad bezet gehouden.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Door een datalek zijn gegevens van medewerkers van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) gelekt. Een woordvoerster van de organisatie zegt na berichtgeving van Argos hierover dat het gaat om mailadressen, telefoonnummers en beveiligingscertificaten van DJI-medewerkers.
1 uur geledenSLEEUWIJK (ANP) - De drie jonge tieners die sinds woensdagavond werden vermist nadat ze vermoedelijk te voet vanuit het Noord-Brabantse dorp Sleeuwijk waren vertrokken, zijn terecht, meldt de politie.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Februari was een zachte maand, maar ook somber. De gemiddelde temperatuur lag hoog, met 5,8 graden tegen 4,4 graden normaal. Het aantal zonuren viel tegen, meldt Weeronline. De zon scheen gemiddeld 76 uur over het land, normaal is dat in februari 95 uur. De hoeveelheid regen verschilde niet veel van normaal: dit jaar viel 58 millimeter neerslag tegen een klimaatgemiddelde van 65 millimeter.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.
4 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen in het Lindenberg Cultuurhuis. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse Radboud Universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
13 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
14 uur geleden