Nog meer concurrentie voor Rutte in strijd om NAVO-leiderschap
RIGA (ANP/BLOOMBERG) - De Letse minister van Buitenlandse Zaken Krisjanis Karins wil toetreden tot de lijst van kandidaten om NAVO-leider Jens Stoltenberg op te volgen. Het is de tweede toppoliticus uit de Baltische staten die interesse toont. De premier van Estland, Kaja Kallas, gooide onlangs haar hoed in de ring voor de post die volgend jaar vrijkomt. Daarnaast zegt demissionair premier Mark Rutte dat hij openstaat voor de topbaan van secretaris-generaal.
Als Letland besluit mee te dingen naar de functie, is Karins bereid mee te doen, aldus een verklaring van zijn woordvoerder. De 58-jarige politicus, geboren en opgegroeid in de Verenigde Staten, was tot voor kort premier. Karins wil "een bijdrage leveren aan het bondgenootschap met zijn leiderschapservaring als minister-president, zijn heldere begrip van de dreiging die van Rusland uitgaat, zijn sterke houding ten opzichte van Oekraïne, en zijn bewezen staat van dienst als internationale consensusbouwer."
NAVO-bondgenoten zouden kandidaten overwegen uit andere regio's en met een ander profiel dan de recente NAVO-leiders, die Scandinavische of Nederlandse mannen waren. De beslissing moet unaniem zijn onder de 31 bondgenoten, maar het standpunt van Washington weegt altijd het zwaarst.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Indiase premier Narendra Modi komt deze week naar Nederland. Gesprekken zullen onder meer gaan over de oorlogen in het Midden-Oosten en Oekraïne en over technologie, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie verdenkt de man die een explosie heeft veroorzaakt bij het partijkantoor van D66 ervan dat hij handelde met een terroristisch oogmerk. De 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats zou donderdagavond iets na 21.00 uur bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag een vuurwerkbom hebben laten afgaan.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet "komt met een voorstel" om vakbonden en werkgevers weer aan tafel te krijgen. Dat laat minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) weten in reactie op het ultimatum dat de bonden maandag stelden. "Ik heb goed gehoord wat de bonden zeggen", aldus de D66-bewindsman.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State twijfelt aan het nut van een wet die het mogelijk maakt om het Nederlanderschap in te trekken van mensen die zich aansluiten bij een terroristische organisatie in het buitenland. Het kabinet wil die mogelijkheid permanent maken, maar volgens de hoogste wetgevingsadviseur is de noodzaak niet duidelijk.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Alle opties voor financiële steun aan Oekraïne moeten op tafel liggen, ook het gebruik van Russische bevroren tegoeden, vindt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken). Voor 2026 en 2027 hebben de EU-lidstaten uiteindelijk gekozen voor een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne, maar "dat is een oplossing die Oekraïne de komende tijd helpt, maar daarna niet meer", zei Berendsen voor het begin van de bijeenkomst van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat de EU-ministers maandag een besluit nemen over nieuwe sancties tegen gewelddadige Joodse kolonisten op de Westelijke Jordaanoever. Nederland zet zich daar al lang voor in, maar Hongarije blokkeerde dit tot nu toe.
22 uur geleden