Nog meer concurrentie voor Rutte in strijd om NAVO-leiderschap
RIGA (ANP/BLOOMBERG) - De Letse minister van Buitenlandse Zaken Krisjanis Karins wil toetreden tot de lijst van kandidaten om NAVO-leider Jens Stoltenberg op te volgen. Het is de tweede toppoliticus uit de Baltische staten die interesse toont. De premier van Estland, Kaja Kallas, gooide onlangs haar hoed in de ring voor de post die volgend jaar vrijkomt. Daarnaast zegt demissionair premier Mark Rutte dat hij openstaat voor de topbaan van secretaris-generaal.
Als Letland besluit mee te dingen naar de functie, is Karins bereid mee te doen, aldus een verklaring van zijn woordvoerder. De 58-jarige politicus, geboren en opgegroeid in de Verenigde Staten, was tot voor kort premier. Karins wil "een bijdrage leveren aan het bondgenootschap met zijn leiderschapservaring als minister-president, zijn heldere begrip van de dreiging die van Rusland uitgaat, zijn sterke houding ten opzichte van Oekraïne, en zijn bewezen staat van dienst als internationale consensusbouwer."
NAVO-bondgenoten zouden kandidaten overwegen uit andere regio's en met een ander profiel dan de recente NAVO-leiders, die Scandinavische of Nederlandse mannen waren. De beslissing moet unaniem zijn onder de 31 bondgenoten, maar het standpunt van Washington weegt altijd het zwaarst.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt het nog niet nodig om mensen te stimuleren om de auto wat vaker te laten staan. Dat zeggen verschillende ministers voorafgaand aan de ministerraad. Het Internationaal Energieagentschap (IEA) waarschuwde vrijdag voor een energiecrisis en adviseert om minder brandstof te gaan gebruiken. Volgens het kabinet zijn dat soort maatregelen "nog niet aan de orde".
58 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De verklaring van Nederland en vijf bondgenoten om de scheepvaart in de Straat van Hormuz te beschermen is een "heel duidelijk signaal" aan Iran dat het moet stoppen met aanvallen op landen in de Golfregio. Dat zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is kritisch op minister Eelco Heinen (Financiën, D66) omdat die deze week "terloops" een tegenvaller van ruim 1 miljard euro op de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA noemde in een interview. "Dat kan natuurlijk niet", zei Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis tijdens een begrotingsdebat in de Tweede Kamer.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) vindt de situatie rond de arbeidsongeschiktheidsuitkering (WIA) "alarmerend". Ingrijpen is hard nodig om de regeling uitvoerbaar en betaalbaar te houden, anders zijn op termijn veel hardere maatregelen nodig in de sociale zekerheid, waarschuwde hij in een Kamerdebat.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Asiel en Migratie Bart van den Brink voorziet nog geen problemen door de winst van partijen tegen asielzoekerscentra bij de gemeenteraadsverkiezingen. "Ik ga met colleges in gesprek, niet met alle losse partijen."
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna alle partijen claimen een vorm van winst na de gemeenteraadsverkiezingen. Zetelwinst in individuele gemeenten, meer stemmen in totaal of de grootste worden in een bepaalde gemeente is voor partijen reden om donderdag feest te vieren.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijen moeten hun campagneborden zelf weghalen. Dat blijkt uit een rondgang langs Rotterdam, Tilburg en Utrecht.
21 uur geleden