Nog geen nieuwe Europese Ombudsman
STRAATSBURG (ANP) - Een stemming in het Europees Parlement heeft dinsdag nog geen nieuwe Europese Ombudsman opgeleverd. De zittende ombudsman, de Ierse Emily O'Reilly, kreeg de meeste stemmen (240), maar kwam er 55 tekort voor de vereiste absolute meerderheid. Woensdag volgt een nieuwe stemming.
De Europese Ombudsman behandelt klachten over onbehoorlijk bestuur bij instellingen en organen van de Europese Unie. Er zijn vijf kandidaten in de race om de post de komende vijf jaar in te vullen. Julia Laffranque, een rechter uit Estland, kreeg 162 stemmen. Cecilia Wikström (Zweden, 73 stemmen), Giuseppe Fortunato (Italië, 67) en Nils Muižnieks (Letland, 47) lijken minder kans te maken.
O’Reilly (62) vervult de waakhondfunctie sinds juli 2013. Ze maakte de afgelopen jaren onder meer naam door de omstreden benoeming van de Duitser Martin Selmayr tot hoogste ambtenaar van de Europese Commissie als "wanbestuur" te betitelen. Ze had ook forse kritiek op oud-commissievoorzitter José Manuel Barroso vanwege zijn overstap naar de bank Goldman Sachs.
Meer uit Buitenland
ADDIS ABEBA/NEW YORK (ANP/RTR) - Ethiopië heeft in een brief aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties geëist dat het buurland Eritrea zijn troepen terugtrekt uit Ethiopië. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken Gedion Timothewos laat de aanwezigheid van Eritrese troepen op het grondgebied van Ethiopië geen andere keuze dan dat het land zich tegen Eritrea verdedigt.
34 minuten geledenRIYAD (ANP/RTR/AFP) - Zeker drie Saudische burgers zijn om het leven gekomen bij twee aanvallen op de luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad. Dat meldt de burgerluchtvaartautoriteit. De aanvallen vonden donderdag al plaats.
40 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Burgemeester Zohran Mamdani van New York gaat van de Amerikaanse president Donald Trump eisen dat immigratiedienst ICE alle handhavingsacties in de stad staakt. Dat schreef Mamdani donderdag op X, nadat ICE een man in New York zou hebben neergeschoten.
5 uur geledenLUIK (ANP/BELGA) - De politie in het Belgische Luik heeft 76 mensen opgepakt tijdens studentenprotesten in de stad. Net als in Frankrijk lopen de protesten van scholieren en studenten in Luik de afgelopen dagen ook uit op rellen.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De botsing tussen een vliegtuig van American Airlines en een Black Hawk-helikopter van het leger in Washington vorig jaar was het gevolg van verschillende systeemfouten. Dat staat in een onderzoeksrapport van het Amerikaanse leger, dat is ingezien door persbureau Reuters. Bij de crash kwamen 67 mensen om het leven.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Meer dan vijfhonderd mensen zijn donderdag gearresteerd bij de onderwijsprotesten in Frankrijk. Er waren in totaal meer dan 70.000 mensen op de been, meldt het ministerie. Demonstranten eisen hervormingen in het onderwijs.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump garandeert op Truth Social dat de Verenigde Staten geen aanvallen zullen uitvoeren op Iran voor de tussentijdse verkiezingen in de VS van volgende maand. Volgens hem verlopen de gesprekken tussen beide landen "productief".
15 uur geleden