Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nog geen excuses voor opgesloten jongeren om misstanden jeugdzorg

Nog geen excuses voor opgesloten jongeren om misstanden jeugdzorg

DEN HAAG (ANP) - Jongeren die het slachtoffer zijn geworden van intimidatie, vernedering of geweld tijdens hun verblijf in een gesloten jeugdzorginstelling, krijgen vooralsnog geen excuses van het kabinet. Partijen in de Tweede Kamer dringen daarop aan. Maar demissionair staatssecretaris Maarten van Ooijen (Jeugdzorg) wil eerst nog een onafhankelijk onderzoek naar de misstanden, zei hij tijdens een debat. Onder meer GroenLinks-PvdA, SP en NSC wezen erop dat er al tal van onderzoeken liggen die aantonen dat het al jaren flink mis is op de gesloten afdelingen.

De bewindsman kan daarvoor al excuses maken, vinden Kamerleden, maar Van Ooijen wil eerst een nieuw onderzoek. Dat onderzoek wordt onderdeel van "een proces naar erkenning" voor de betrokkenen. Van Ooijen wil liever een "zorgvuldige en inhoudsvolle erkenning" dan zomaar "sorry" zeggen, zei hij. Zijn uitspraak eerder in het debat dat "dit nooit had mogen gebeuren" laat volgens hem al zien dat hij ervan overtuigd is dat hij het "huiveringwekkend" vindt wat er is gebeurd met kwetsbare kinderen die juist veiligheid nodig hebben. De Kamer is er niet gerust op dat aan de ongewenste praktijken nu een eind is gekomen.

In het nieuwe onderzoek wordt gesproken met opgesloten jongeren, vroegere cliënten en ook met medewerkers. Van Ooijen wees erop dat zo'n onderzoek een aanbeveling is van Jason Bhugwandass, die ooit zelf op een gesloten afdeling zat en ook onderzoek deed naar de ervaringen. Hij kwam met veel heftiger signalen en gebeurtenissen dan de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) tot dusver naar boven haalde. De inspectie moet haar werkwijze dan ook veranderen, vindt Van Ooijen. De Kamer is het daar roerend mee eens.

Parlementaire enquête

Zo willen partijen dat de inspectie actiever meldingen over misstanden oppakt. Van Ooijen benadrukt dat de inspectie onafhankelijk is, maar dat zijn ministerie wel verantwoordelijkheid draagt voor de manier van werken. Nadat eerder deze maand het rapport van Jason was gepubliceerd, worden geen jongeren meer opgenomen op gesloten afdelingen. In 2025 moeten jeugdinstellingen kleinschaliger zijn en in 2030 moet de gesloten jeugdzorg zijn afgebouwd, is afgesproken, maar 100 procent garantie kan Van Ooijen niet geven.

Een voorstel van NSC en GroenLinks-PvdA om in een beperkte parlementaire enquête te achterhalen waardoor het al die jaren mis kon gaan, en ook de rol van de Kamer daarin mee te nemen, krijgt waarschijnlijk niet voldoende steun.

Meer uit Politiek

Letschert en Vijlbrief worden minister voor D66 in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - D66 draagt Rianne Letschert en Hans Vijlbrief voor als ministers in het aanstaande minderheidskabinet. Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, Vijlbrief van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Dat heeft D66 vrijdagmiddag bekendgemaakt. De invulling van de overige kabinetsposten volgt later, aldus de partij.

3 uur geleden
Beoogd zorgminister Hermans: ingewikkelde opgave op nieuwe post

DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.

7 uur geleden
Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

22 uur geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

23 uur geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

1 dag geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

1 dag geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

1 dag geleden