Nog geen EU-besluit over rol in Libië
BRUSSEL (ANP) - EU-landen hebben nog geen besluit genomen over hun rol bij het bewaken van het wapenembargo en een staakt-het-vuren in Libië. Wel hielden meerdere ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten bij overleg in Brussel de mogelijkheid open een taak op zich te nemen als de situatie dat toelaat. EU-buitenlandchef Josep Borrell kreeg de opdracht om op korte termijn met "concrete oplossingen" te komen, zei de Franse minister Jean-Yves Le Drian na afloop.
De situatie in het Noord-Afrikaanse land is nog erg instabiel. Op een conferentie in Berlijn spraken internationale hoofdrolspelers zondag af de strijdende partijen geen militaire steun meer te verlenen en te werken aan een wapenstilstand. De hoop is dat er vrede komt.
"Van belang is dat er echt een wapenstilstand op de grond komt", zei minister Stef Blok. "Dan wil Europa steun verlenen om te zorgen dat het een duurzame vrede kan worden." Het kan gaan om een observatie- of militaire missie. "Maar er is nu geen conclusie getrokken over wat die vervolgstappen zouden moeten zijn, omdat we eerst willen zien hoe partijen op de grond reageren op die oproep tot een wapenstilstand", aldus Blok. Of Nederland militairen wil uitzenden "hangt echt af van de condities van die wapenstilstand", aldus de minister.
Wapenembargo controleren
Borrell wil dat de maritieme EU-missie Sophia, die was ingesteld om mensensmokkel tegen te gaan, weer schepen gaat inzetten om het VN-wapenembargo te controleren. Die rol heeft de missie formeel nog steeds, maar sinds vorig voorjaar zijn geen marineschepen meer actief wegens verzet van Italië. De vorige regering in Rome hield dat tegen omdat afspraken over de verdeling van migranten over de EU uitblijven.
Meerdere ministers spraken zich uit voor 'reanimatie’ van de operatie. "Het kabinet heeft eerder aangegeven dat als er weer een missie op zee is om wapensmokkelaars tegen te houden, we daar constructief over zijn", zei Blok over Sophia.
Volgens Borrell moet de EU overwegen troepen in te zetten om toe te zien op een eventuele permanente wapenstilstand, maar zei dat daarvoor ook naar de VN en de Afrikaanse Unie wordt gekeken.
Meer uit Buitenland
ATHENE (ANP) - Israël heeft de Global Sumud Flotilla, een vloot met humanitaire hulp voor Gaza, voor de kust van het Griekse eiland Kreta tegengehouden. Dat melden diverse bronnen, waaronder een opvarende van de vloot en de Israëlische ambassadeur voor de Verenigde Naties, Danny Danon. Een woordvoerder van de vloot heeft aan Al Jazeera laten weten dat tot nu toe zeven schepen zijn onderschept.
18 minuten geledenSANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
4 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
6 uur geleden