Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nog geen EU-besluit over rol in Libië

Nog geen EU-besluit over rol in Libië

BRUSSEL (ANP) - EU-landen hebben nog geen besluit genomen over hun rol bij het bewaken van het wapenembargo en een staakt-het-vuren in Libië. Wel hielden meerdere ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten bij overleg in Brussel de mogelijkheid open een taak op zich te nemen als de situatie dat toelaat. EU-buitenlandchef Josep Borrell kreeg de opdracht om op korte termijn met "concrete oplossingen" te komen, zei de Franse minister Jean-Yves Le Drian na afloop.

De situatie in het Noord-Afrikaanse land is nog erg instabiel. Op een conferentie in Berlijn spraken internationale hoofdrolspelers zondag af de strijdende partijen geen militaire steun meer te verlenen en te werken aan een wapenstilstand. De hoop is dat er vrede komt.

"Van belang is dat er echt een wapenstilstand op de grond komt", zei minister Stef Blok. "Dan wil Europa steun verlenen om te zorgen dat het een duurzame vrede kan worden." Het kan gaan om een observatie- of militaire missie. "Maar er is nu geen conclusie getrokken over wat die vervolgstappen zouden moeten zijn, omdat we eerst willen zien hoe partijen op de grond reageren op die oproep tot een wapenstilstand", aldus Blok. Of Nederland militairen wil uitzenden "hangt echt af van de condities van die wapenstilstand", aldus de minister.

Wapenembargo controleren

Borrell wil dat de maritieme EU-missie Sophia, die was ingesteld om mensensmokkel tegen te gaan, weer schepen gaat inzetten om het VN-wapenembargo te controleren. Die rol heeft de missie formeel nog steeds, maar sinds vorig voorjaar zijn geen marineschepen meer actief wegens verzet van Italië. De vorige regering in Rome hield dat tegen omdat afspraken over de verdeling van migranten over de EU uitblijven.

Meerdere ministers spraken zich uit voor 'reanimatie’ van de operatie. "Het kabinet heeft eerder aangegeven dat als er weer een missie op zee is om wapensmokkelaars tegen te houden, we daar constructief over zijn", zei Blok over Sophia.

Volgens Borrell moet de EU overwegen troepen in te zetten om toe te zien op een eventuele permanente wapenstilstand, maar zei dat daarvoor ook naar de VN en de Afrikaanse Unie wordt gekeken.

Meer uit Buitenland

Japan beschuldigt China van 'gevaarlijke' manoeuvre met radar

TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".

1 uur geleden
Merz: steun aan Israël is 'kernprincipe' voor Duitsland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.

4 uur geleden
17 doden gevonden in migrantenboot bij Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.

6 uur geleden
Hamas bereid tot ontwapening bij einde Israëlische bezetting

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.

7 uur geleden
Merz prijst rol Jordanië in Gaza-oorlog

AMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.

8 uur geleden
Zelensky ontmoet Europese leiders maandag in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.

10 uur geleden
Oekraïne valt Russische olieraffinaderij aan

KYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.

10 uur geleden