Nog geen EU-besluit over rol in Libië
BRUSSEL (ANP) - EU-landen hebben nog geen besluit genomen over hun rol bij het bewaken van het wapenembargo en een staakt-het-vuren in Libië. Wel hielden meerdere ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten bij overleg in Brussel de mogelijkheid open een taak op zich te nemen als de situatie dat toelaat. EU-buitenlandchef Josep Borrell kreeg de opdracht om op korte termijn met "concrete oplossingen" te komen, zei de Franse minister Jean-Yves Le Drian na afloop.
De situatie in het Noord-Afrikaanse land is nog erg instabiel. Op een conferentie in Berlijn spraken internationale hoofdrolspelers zondag af de strijdende partijen geen militaire steun meer te verlenen en te werken aan een wapenstilstand. De hoop is dat er vrede komt.
"Van belang is dat er echt een wapenstilstand op de grond komt", zei minister Stef Blok. "Dan wil Europa steun verlenen om te zorgen dat het een duurzame vrede kan worden." Het kan gaan om een observatie- of militaire missie. "Maar er is nu geen conclusie getrokken over wat die vervolgstappen zouden moeten zijn, omdat we eerst willen zien hoe partijen op de grond reageren op die oproep tot een wapenstilstand", aldus Blok. Of Nederland militairen wil uitzenden "hangt echt af van de condities van die wapenstilstand", aldus de minister.
Wapenembargo controleren
Borrell wil dat de maritieme EU-missie Sophia, die was ingesteld om mensensmokkel tegen te gaan, weer schepen gaat inzetten om het VN-wapenembargo te controleren. Die rol heeft de missie formeel nog steeds, maar sinds vorig voorjaar zijn geen marineschepen meer actief wegens verzet van Italië. De vorige regering in Rome hield dat tegen omdat afspraken over de verdeling van migranten over de EU uitblijven.
Meerdere ministers spraken zich uit voor 'reanimatie’ van de operatie. "Het kabinet heeft eerder aangegeven dat als er weer een missie op zee is om wapensmokkelaars tegen te houden, we daar constructief over zijn", zei Blok over Sophia.
Volgens Borrell moet de EU overwegen troepen in te zetten om toe te zien op een eventuele permanente wapenstilstand, maar zei dat daarvoor ook naar de VN en de Afrikaanse Unie wordt gekeken.
Meer uit Buitenland
NASHVILLE (ANP) - Christa Pike is na haar mislukte executie nog altijd buiten bewustzijn, schrijven haar advocaten in een juridisch document. Ze is geïntubeerd en ligt aan een beademingsmachine. Volgens de advocaten proberen de artsen in het ziekenhuis op dit moment haar leven te redden.
2 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is van plan paspoorten te verkopen aan buitenlandse investeerders. De regering van president Javier Milei presenteerde vrijdag een programma over het aanbieden van het staatsburgerschap aan mensen die ten minste 350.000 dollar (zo'n 310.000 euro) overmaken aan de staatskas.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Lidstaten van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) eisen dat Nicaragua weer eerlijke verkiezingen mogelijk maakt en politieke gevangenen vrijlaat. De Noord- en Zuid-Amerikaanse landen dreigen met maatregelen als president Daniel Ortega zijn uitsluiting van alle oppositiepartijen niet terugdraait.
4 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De Amerikaanse ambassade in Brazilië heeft haar consulaire diensten opgeschort vanwege zorgen over de veiligheid. De Australische ambassade heeft vanwege die niet nader genoemde dreiging besloten de ambassade helemaal te sluiten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Gouverneur Kathy Hochul van New York wil wetgeving aanscherpen na een vermeende groepsverkrachting op de universiteit Cornell. Een vrouw zou daar urenlang zijn misbruikt door een groep mannen terwijl ze zwaar onder invloed was.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Op de vierde achtereenvolgende dag van ongeregeldheden rond middelbare scholen in heel Frankrijk telt het ministerie van Onderwijs 564 onderwijsinstellingen waar problemen zijn. Het land heeft naar schatting 10.700 middelbare scholen.
11 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De Indiase piloot Smit Machchhar, die woensdag gewond raakte na een aanval van zijn copiloot op een flydubai-vlucht, heeft gezegd dat hij de passagiers wilde beschermen. Hij zei dit tijdens een videogesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
13 uur geleden