Nog geen akkoord over verlenging graandeal Zwarte Zee
MOSKOU (ANP/RTR) - Er is nog geen besluit genomen over verlenging van de graandeal op de Zwarte Zee. Dat heeft de Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Vershinin zaterdag gezegd tegen persbureau TASS. Hij herhaalde nog eens het belang van de ongehinderde toegang van Russisch voedsel en kunstmest tot de wereldmarkten.
Het akkoord over de export van Oekraïense en Russische landbouwproducten via havens aan de Zwarte Zee gold voor een periode van 120 dagen. Die eindigt op 18 november. Vrijdag heeft een Russische delegatie in Genève met vertegenwoordigers van de Verenigde Naties onderhandeld over voortzetting van de overeenkomst. De gesprekken waren nuttig en gedetailleerd, maar tot een nieuwe deal heeft het nog niet geleid.
Vershinin zei dat er nog wat dingen moeten worden geregeld. Een belangrijke wens van het Kremlin is de hernieuwde toelating van een Russische staatsbank die de agrarische sector financiert tot het internationale SWIFT-betalingssysteem. Rusland werd daarvan afgesloten als onderdeel van de westerse sancties wegens de inval in Oekraïne.
Volgens de VN zijn er sinds de deal in juli werd gesloten 10 miljoen ton Oekraïens graan en andere voedingsmiddelen uitgevoerd via de Zwarte Zee. Dat heeft geholpen een wereldwijde voedselcrisis te voorkomen. Rusland klaagt echter regelmatig dat het verschepen van Russisch graan en kunstmest, hoewel niet gesanctioneerd, ernstig wordt bemoeilijkt. Vrachtvaarders hebben door de maatregelen geen toegang tot financiering, verzekering en havens.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
4 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
6 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
10 uur geleden