Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Nog geen akkoord over nieuwe regels terugsturen asielzoekers

Nog geen akkoord over nieuwe regels terugsturen asielzoekers

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement (EP) is het nog niet eens over nieuwe Europese regels rondom het terugsturen van uitgeprocedeerde asielzoekers. Europarlementariër Tineke Strik (GroenLinks), die de onderhandelingen over dit dossier leidt, hoopte er deze week met de christendemocratische fractie EVP uit te komen, maar dat is niet gelukt. De EVP wil strengere regels dan in het huidige voorstel staan.

De onderhandelingen worden na 6 november hervat. Strik hoopt dat het EP toch nog voor het einde van het jaar over de nieuwe terugkeerregeling kan stemmen, zei ze donderdag.

Vorige week legde ze de EVP een compromis voor, maar dat is afgewezen, bevestigt Jeroen Lenaers van de christendemocratische fractie. "We kregen een voorstel met de boodschap 'take it or leave it'. Wij hebben toen gezegd: leave it."

Tegenvoorstel

De deur blijft toch echter nog open, zegt Lenaers. De EVP krijgt ruimte om een 'tegenvoorstel' te doen, dat later met Strik wordt besproken. Dat moet de EVP nog op papier zetten, maar de detentieduur van uitgeprocedeerde asielzoekers is voor de christendemocraten belangrijk, benadrukt Lenaers.

De maximale duur ligt in de nu geldende Europese Terugkeerrichtlijn (uit 2008) op achttien maanden. Ook kinderen en gezinnen mogen in bewaring worden genomen. De EVP wil dat zo houden. Het voorstel van Strik gaat uit van maximaal vijftien maanden, waarbij een rechter na elke drie maanden toetst of detentie nog gerechtvaardigd is. Daarnaast komt er een verbod op detentie van kinderen en families met kinderen.

De EVP wil ook strengere maatregelen voor uitgeprocedeerde asielzoekers die een gevaar voor de nationale veiligheid vormen.

Europese politiek agenda

Het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoekers staat hoog op de Europese politiek agenda, zeker na de recente aanslag in Brussel waarbij twee Zweden werden vermoord. De dader had in vier verschillende Europese landen tevergeefs asiel aangevraagd. De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor migratie, uitten vorige week tijdens een overleg in Luxemburg hun onvrede over de traagheid van het EP om tot een akkoord te komen. De ministers willen zo snel mogelijk een strenger uitzetbeleid, in de hoop terroristische aanslagen te voorkomen.

Strik verwerpt die kritiek en stelt dat er nu ook al veel ruimte is voor verbetering van het uitzetbeleid. De druk is nu groter na de aanslag in Brussel. De Europarlementariër hoopt "dat we de ratio en de rust een beetje terugkrijgen op dit dossier. Want als één dossier dat nodig heeft, is het wel dit netelige gebied van terugkeer."

Meer uit Binnenland

Man neergeschoten in centrum Rotterdam, met spoed naar ziekenhuis

ROTTERDAM (ANP) - In het centrum van Rotterdam is zaterdagochtend vroeg een man neergeschoten. Hij is met spoed naar het ziekenhuis gebracht, meldt de politie.

2 uur geleden
Politie houdt verdachte aan na steekincident in Helmond

HELMOND (ANP) - Twee bewoners zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt bij een steekincident in een woning aan het Soesterbergplein in Helmond. Dat meldt de politie op X.

9 uur geleden
Harde kern ADO belooft Den Haag bescherming tegen Gen Z-betogers

DEN HAAG (ANP) - De harde kern van Eredivisieclub ADO Den Haag heeft op Instagram aangekondigd zaterdag de stad te zullen "beschermen" tegen eventueel geweld door de aangekondigde jongerendemonstratie op het Malieveld. Het is onduidelijk wie de initiatiefnemers van het protest zijn.

12 uur geleden
Zeehondencentrum WEC stelt faillissementsaanvraag voorlopig uit

LAUWERSOOG (ANP) - Het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) stelt zijn faillissementsaanvraag voorlopig uit. Dat heeft het bestuur van het WEC vrijdagavond bekendgemaakt. Door "overweldigende steun vanuit de samenleving" kan het zeehondencentrum voorlopig doordraaien en rustig zoeken naar "nieuwe mogelijkheden voor de toekomst". De afgelopen drie weken werd 1,3 miljoen euro ingezameld.

13 uur geleden
Doorbraak cold case: man (57) opgepakt voor verkrachting in 1994

SINT-MICHIELSGESTEL (ANP) - De politie heeft een 57-jarige man uit Helmond aangehouden die ervan wordt verdacht op de vroege avond van 30 mei 1994 een tienermeisje in de Brabantse gemeente Sint-Michielsgestel te hebben verkracht. Daarmee is er een doorbraak in een coldcaseonderzoek.

15 uur geleden
Stationsgebouw Vught verplaatst naar nieuwe plek

VUGHT (ANP) - Het stationsgebouw van Vught is verplaatst naar de nieuwe bestemming, 13,6 meter verder naar het oosten dan waar het gebouw en de kelder oorspronkelijk stonden. Het gebouw is over stalen sporen verschoven, om plaats te maken voor de perrons van het vernieuwde, deels verdiepte station. Dat moet in 2030 klaar zijn.

16 uur geleden
Bezoekster kerstshow Duiven overleden na roltrapincident

DUIVEN (ANP) - Een bezoekster van de kerstshow Santafia van de Intratuin in het Gelderse Duiven, die donderdagmiddag gewond raakte na een val bij de roltrap, is vrijdag overleden. Dat laat de politie weten. De politie gaat na onderzoek uit van een noodlottig ongeval.

16 uur geleden